Wpis z mikrobloga

Mirki, macie już dosyć długich i ciemnych wieczorów? Jeśli tak to mam dla was dobrą wiadomość. Dzisiaj jest dzień szczególny, bowiem nastąpi najwcześniejszy zachód Słońca w tym roku.

Tak, tak - dziś Słońce zajdzie we Wrocławiu o 15:46:48, a jutro o 15:46:52, całe 4 sekundy później. Dzień od "strony wieczornej" zacznie się wreszcie wydłużać!
Jednak od "strony porannej" dzień nadal się skraca (o około minutę dziennie) i ten trend odwróci się dopiero 1 stycznia, kiedy Słońce we Wrocławiu wstanie o 7:53:26 - całe 3 sekundy wcześniej niż w Sylwestra. Wtedy jednak co wieczór Słońce będzie już zachodzić minutę później. Najkrótszy dzień będzie 21 grudnia.

Ale dlaczego tak się dzieje, to znaczy, dlaczego w dniu przesilenia zimowego nie występuje ani najwcześniejszy zachód Słońca, ani najpóźniejszy wschód Słońca?

Cytując:
Przyczyną tego jest zmienna prędkość kątowa Ziemi w jej ruchu wokół Słońca i stałość prędkości wirowania planety.

Stały okres obrotu wokół osi powoduje, że czas pomiędzy kolejnymi górowaniami tej samej, odległej gwiazdy jest stały (wynosi 23 godziny 56 minut 4 sekundy i jest nazywany dobą gwiazdową).
Natomiast zmiany prędkości w ruchu po orbicie powodują, że czas mijający między kolejnymi górowaniami Słońca zmienia się. Pod koniec roku odległość Ziemia-Słońce jest mniejsza niż średnia jej wartość. To powoduje, że prędkość orbitalna oraz prędkość kątowa jest większa niż średnia policzona z całej orbity. Każdego dnia Ziemia pokonuje większą niż średnia część swojej orbity, Słońce przesuwa się na tle odległych gwiazd o większy kąt i czas między kolejnymi południami wydłuża się. Obecnie wynosi on 24 godziny i 30 sekund. Przesuwające się południe “pociąga” za sobą cały dzień, powodując opisywane różnice między świtem i zmierzchem.

Odwrotne zjawisko występuje latem, tzn. najpóźniejszy zachód Słońca jest przed przesileniem, a najwcześniejszy wschód - po nim.
Oba zjawiska można zobaczyć, analizując wykres z godzinami wschodów i zachodów Słońca w ciągu roku (poniżej) - widać, że krzywe wschodów i zachodów nie są odbiciami lustrzanymi. Szara pionowa kreska pokazuje dzisiejszy dzień.

Więcej można poczytać na angielskiej Wikipedii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Equation_of_time
https://en.wikipedia.org/wiki/Analemma

#ciekawostki #astronomia #gruparatowaniapoziomu #nauka

RozkalibrowanaTurbopompa - Mirki, macie już dosyć długich i ciemnych wieczorów? Jeśli...

źródło: comment_1670926128YkxDZQhfVARQ5ZpzWXv7sC.jpg

Pobierz
  • 84
W zmianie czasu na zimowy chodzi przede wszystkim o to, żeby dzieci szły na 8 już o brzasku. Gdyby zostawić czas letni to szkoła musiałaby się zaczynać o 9.


@mecenasie: Nie ma czegoś takiego jak czas zimowy. Jest czas naturalny ± kilkanaście minut i czas letni przesunięty o godzinę od naturalnego. Co do szkoły zaczynanej o 9 w przypadku liceów z uwagi na zmieniący się w tym wieku chronotyp ma to
Od baardzo młodych lat cierpię przez te skracające się dni na jesień, nasz klimat jest tragiczny:( drodzy poradzcie, gdzie sie wynosić, w jaki rejon świata, gdzie te zmiany są łagodniejsze i nie tak bardzo odczuwalne? od jakiej szerokosci geograficznej?
Rozumiem, że idiotami nazywasz członków Towarzystwa Badań nad Rytmami Biologicznymi, Europejskiego Towarzystwa Badań nad Rytmami Biologicznymi czy Europejskiego Towarzystwa nad Badaniami Snu?


no jeśli głoszą takie idiotyzmy to tak

permanentnym czasie zimowym (czyli standardowym), który jest dla ludzi po prostu zdrowszy.


o tak zachody o 15 i niewidzenie słońca na oczy przez kilka miesięcy takie zdrowe :^)

@mel0nik:
chodziło o oszczedność świec i oliwy


o a tego stwierdzenia nigdy nie mogłem pojąć
chcemy oszczędzić na sztucznym oświetleniu więc skrócimy dzień o godzinę żeby trzeba było stosować sztuczne oświetlenie godzinę dłużej?????
robi sens

@severh:
o tak zachody o 15 i niewidzenie słońca na oczy przez kilka miesięcy takie zdrowe :^)


@Chodtok: Tak, jest to zdrowsze niż wschód słońca o 9, takie są fakty niezależnie od tego co sobie myślisz.
o a tego stwierdzenia nigdy nie mogłem pojąć

chcemy oszczędzić na sztucznym oświetleniu więc skrócimy dzień o godzinę żeby trzeba było stosować sztuczne oświetlenie godzinę dłużej?????

robi sens


@Chodtok: Przecież dla oszczędności przy oświetleniu został wprowadzony czas letni, nie zimowy xd
@severh: Nie, nie masz racji, czas zimowy nigdy nie był wprowadzany, bo jest tym standardowym, dla oszczędności podczas pierwszej wojny został wprowadzony czas letni.
Przecież dla oszczędności przy oświetleniu został wprowadzony czas letni, nie zimowy xd


hmmm to może mieć sens

Tak, jest to zdrowsze niż wschód słońca o 9


ale to kompletnie nie
pierdylion razy korzystniejsze dla psychiki byłoby mieć dzień chociaż do tej 16
no i to że ludzie dali się tak beznadziejnie skundlić rannym ptaszkom nie świadczy jeszcze o tym że to jakiś uniwersalny jedyny słuszny model

@mel0nik:
pierdylion razy korzystniejsze dla psychiki byłoby mieć dzień chociaż do tej 16

no i to że ludzie dali się skundlić rannym ptaszkom nie świadczy jeszcze o tym że to jakiś uniwersalny jedyny słuszny model


@Chodtok: Nie neguję, że ktoś może czuć się lepiej kiedy zachód jest później, ale badania wskazują, że dla ogółu populacji zdrowsze jest mieć więcej światła rano niż popołudniu, bo wpływa to pozytywnie na rytm dobowy.
o tak zachody o 15 i niewidzenie słońca na oczy przez kilka miesięcy takie zdrowe :^)

@Chodtok: Tak, jest to zdrowsze niż wschód słońca o 9, takie są fakty niezależnie od tego co sobie myślisz.


@mel0nik: niby kto tak twierdzi? To, że Słońce wstanie godzinę wcześniej jak siedzisz w szkole lub w pracy jest bez znaczenia, i tak na nic ono komukolwiek