Wpis z mikrobloga

Nepal. Na filmie widok ze szczytu Gokyo Ri, ok 5350 m n.p.m., można stąd zobaczyć 4 ośmiotysięczniki. Patrząc od prawej są to: Makalu, Lhotse, Everest i Cho Oyu. W dole widać jedno z jezior Gokyo oraz ogromny lodowiec Ngzumba.

Na szczyt Gokyo Ri wchodzi się z wioski Gokyo, położonej na ok 4800 m, wejście jest czysto trekkingowe, bez żadnych trudności technicznych, chociaż dosyć strome i ze względu na wysokość idzie się dosyć powoli i długo.

Dotarłem tam w ramach trzytygodniowego trekkingu w rejonie Everestu, z którego niedawno wróciłem. Robiłem trasę przez Trzy Przełęcze: Kongma La (ok 5550m), Cho La (ok 5450 m) i Rejno La (ok 5350 m), oraz dodatkowo jeszcze Everest Base Camp (ok 5300m). Gokyo leży pomiędzy przełęczą Cho La i Renjo La, ale można też tam dojść bez przechodzenia przez przełęcze. Trekking przez 3 przełęcze jest niesamowity, chociaż wymagający, przede wszystkim ze względu na wysokości i towarzyszące temu zimno. Idąc całą trasę spędza się w sumie kilkanaście dni powyżej 4000m, co jest dosyć męczące, ale widoki rekompensują wszelkie niedogodności. Idzie się od wioski do wioski, w których się nocuje i stołuje, więc nie trzeba ze sobą targać sprzętu biwakowego ani jedzenia. Cały wyjazd można sobie bez problemu ogarnąć we własnym zakresie, nie jest potrzebna żadna agencja ani biuro podróży. Najlepszy termin to listopad, ze względu na stabilną pogodę.

W komentarzach kilka fotek z trasy.

#gory #nepal #himalaje #trekking #podroze #podrozujzwykopem

#raindogwdrodze  <-- mój tag, pod który rzadko coś wrzucam
Rain_Dog - Nepal. Na filmie widok ze szczytu Gokyo Ri, ok 5350 m n.p.m., można stąd z...
  • 191
  • Odpowiedz
@utede: nie wiem czy poza górami Nepal jest aż taki ciekawy. Ludzie raczej sympatyczni, jedzenie zbliżone do indyjskiego. Pewnie jakieś świątynie by się znalazły do zobaczenia, są też jakieś parki narodowe gdzie można podpatrywać jakieś zwierzęta, ale Nepal to przede wszystkim góry. Jak góry Cię nie interesują, to bym pojechał raczej do Indii.
  • Odpowiedz
@Kosa944: nie było tyle czasu żeby to wszystko połączyć, wejście na Island Peak to kilka dodatkowych dni, a po nim mogło by już nie być siły żeby iść dalej. Bardziej zależało nam na przełęczach i Gokyo.
  • Odpowiedz
@Rain_Dog: Co za widoki! Śmieje mi się morda, bo za tydzień wylatujemy do Nepalu i robimy trek do Annapurna Base Camp - a potem się zobaczy. (ʘʘ)

Pytanie praktyczne: jak warto przygotować się jeśli chodzi o ciuchy? Dużo warstw, z częstym zmienianiem tylko tego co bezpośrednio przy skórze? Poza tym puchówka, membrana i jakiś ewentualny polar? Na początku trasy widzę temperaturę typu 19*C w dzień, a
  • Odpowiedz
@Rain_Dog: ja dwa tygodnie temu wróciłem z Annapurna Circut i od tego czasu próbuję doleczyć grypę.


@nyszom: @Rain_Dog: a co ma Annapurna do grypy albo przeziębienia? To są infekcje wirusowe którymi zarażasz się od innych LUDZI. Ludzie którzy jada na Antarktydę/Arktykę nie chorują na grypy i przeziębienia (nie maja się od kogo zarazić)
  • Odpowiedz
@Rain_Dog: ależ everest i lhotse poteznie wygladaja przy makalu od tej strony :D Piekna sprawa, zazdro, mam nadzieje ze w szybkiej przyszlosci bede w tym samym miejscu, ba oby nawet wyzej:D
  • Odpowiedz
@Drool2: Nie wiem jakie tam będą temperatury w grudniu i nie wiem jakie treki będą jeszcze w tym czasie dostępne - z tego co wiem rejon Everestu zamyka się na początku grudnia, nie wiem jak jest w innych rejonach. W bodajże 2011 robiłem Annapurna Circuit + Base Camp.

Ja na 3 tygodnie miałem jedną koszulkę z krótkim rękawkiem, 2 merino z długim, do tego kurtka softshell, kurtka Goretex i puchówka
  • Odpowiedz
@Drool2: a jeszcze jedna ciekawostka, o której warto wiedzieć: na kolację warto zamawiać Dal Bhat, bo w cenie jest przynajmniej 1 dokładka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz