Wpis z mikrobloga

"Ja zawsze stosuję i u mnie działa" - to zdanie pojawia się praktycznie pod każdym postem obalającym jakiś mit medyczny. Ale czy na pewno to zasługa tego konkretnego leku/metody?

Skąd się to bierze?

- dana choroba lub objaw ma charakter samoograniczający się.
Nasz organizm nie jest biernym tworem i potrafi sobie radzić w określonych sytuacjach. Oznacza to, że np. wysypka, obrzęk czy katar minął by tak samo bez podawania konkretnej substancji.

- wystąpienie efektu placebo.
Jak to się mówi - "wiara czyni cuda"... Efekt placebo może występować u całkiem sporej części pacjentów (konkretne liczby są różne w zależności od wskazania), a nawet u rodziców i opiekunów zwierząt. Jak dołożymy do tego dobrą reklamę i przemyślaną cenę, to efekt mamy gwarantowany.

- równocześnie stosowane są jeszcze inne preparaty, które faktycznie działają.
Wówczas błędnie przypisuje się skuteczność niedziałającym środkom. Np. kiedy podczas przeziębienia zastosujemy ibuprofen, krople na katar, tabletki na gardło i inozynę, możemy błędnie wywnioskować, że poprawa w samopoczuciu i złagodzenie objawów nastąpiło dzięki inozynie.

W celu wykazania faktycznej skuteczności danej substancji w leczeniu konkretnej jednostki chorobowej lub zwalczaniu określonych objawów przeprowadza się badania kliniczne. Poprawne zaprojektowanie i przeprowadzenie takiego badania (najlepiej jak jest randomizowane, podwójnie zaślepione i z grupą kontrolną) umożliwia stwierdzenie czy coś naprawdę działa. "Zawsze biorę i mi pomaga" to tylko dowód anegdotyczny. Na ich podstawie nie tworzy się wytycznych i nie prowadzi rejestracji leków.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #zdrowie #gruparatowaniapoziomu #apteka #leki #farmacja
dwa_fartuchy - "Ja zawsze stosuję i u mnie działa" - to zdanie pojawia się praktyczni...

źródło: comment_1669743639YjcoGlRaIDb89KKFN0jcYp.jpg

Pobierz
  • 13
@dwa__fartuchy: Mam pytanko, znajomy dostał recepte na lek który jest dostępny tylko za granicą, w Niemczech bodajze. Da radę to zamówić bez konieczności wyjazdu za granicę? Np albo online albo jakieś polskie apteki mogą to ogarnąć?
@niko444: w niektórych krajach jest możliwa wysyłka leków, więc musiałby sprawdzić czy prawo tego konkretnego kraju na to zezwala. Do polskiej apteki można ściągnąć leki zza granicy, ale tylko w ramach importu docelowego.
Co to za lek?