Wpis z mikrobloga

Przykład tego jak beton dba tylko o stołki. Polska ma dwa okręty rozpoznania elektronicznego ORP Nawigator i Hydrograf. Co miało sens za czasów Układu Warszawskiego. A dziś? Bałtyk to wewnętrze morze NATO. Rosyjskie działania na morzu są śledzone z Finlandi i Szwecji. I nie ma potrzeby dublować ich rozpoznania. A jeśli nawet to można z lądu dokonać rozpoznania obwodu kaliningradzkiego. Ale nie. Marynarka nie dość, że utrzymuje okręty na wojnę która już była jak te desantowe i stawiacze min, to teraz wyda 2,9 mld złotych by zdublować Szwecki nadzór. Polska silna, wszystko sama... Tymczasem Trójmiasto nie ma tarczy antyrakietowej i port będzie zgruzowany a każdy statek zatopiony. A wszystko to by beton utrzymał wakaty... Po prostu rozwalają mnie kolejne debilne zakupy marynarki RP i utrzymanie doktryny wojenej z lat 70. Okręty destatowe też wymienią? Musimy być wiecznie gotowi do desantu w Danii bo tak komuchy za nas zdecydowali? To jest kuriozalne sytuacja, że marynarka RP utrzymuje okręty z czasów ataku na Danie i wymienia je na nowe jakby plan był wciąż aktualny.

https://biznesalert.pl/szwecja-polska-okrety-rozpoznania-elektronicznego/

#ukraina #rosja #wojna #nato #polska
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@N331: powiem z punktu widzenia osoby z rodziny wojskowej. Na samym Helu 3 jednostki (zieloni marynarka i żandarmeria) pomyśl co jest aktualnie. Nic punkt bazowania pilnowany przez firmę zewnętrzna (gdzie pewnie dziadek ma orzeczenie o niepełnosprawności co by taniej było). Dramat (,)
  • Odpowiedz
@N331: mnie bardziej śmieszy przekładanie działka z jednego okrętu na drugi, aby w czasie oddania do użytku ładnie wyglądał przy przecinaniu wstęgi.
Dodatkowym żałosnym posunięciem jest rezygnacja z rakietowej ochrony nabrzeżnej i stworzenia szerszej inicjatywy z członkami NATO.
Wlasne rozpoznanie mieć jednak warto, ponieważ w kryzysowych sytuacjach nie wiesz kto Ci pomoże, chociaż nie było to priorytetem.
  • Odpowiedz
@Login_na_wykopie2: rozpoznanie nam wystarczy z lądu. NATO działa i nie ma co w niego wątpić. Także nie ma co zakładać, że Szwedzi by nam nie przekazali danych... A zaznaczę raz jeszcze. Polska infrastruktura krytyczna jak porty oraz rafinerię, i inne ważne cele na północy polski praktycznie nie są chronione. Te homeopatyczne programy Narew i Wisła jak pokazała wojna na Ukrainie na nic się zdadzą.
  • Odpowiedz
@N331: tylko tu wchodzi w grę bronienie takich punktów strategicznych jak rurociąg, które powinien być sprawdzany 24h i z czego mam nadzieję wyciągnęliśmy lekcje, do tego dochodzi baza Rosji w Petersburgu, której z polskiej ziemi nie da się kontrolować. Czy NATO działa, takie mamy wrażenie, wyjdzie jak ktoś z nas naprawdę oberwie lub jak dojdzie do konfliktu Grecja - Turcja.
Przypominam że wyjaśnienia kogo to rakieta, trwały bardzo długo, mimo
  • Odpowiedz
@N331: Ale bzdety i stawianie pod teze kupili okręt po co aby beton utrzymał stołki heh musimy liczyć na siebie a później na NATO. Wszystko można zanegować i tak też ludzie robią , przekop mierzei a na co ? można było wybudować 50 km drogi. Zakup koreańskich wyrzutni a na co? Można było kupić więcej borsuków. Wszystko co kupimy jest nie tak i sami eksperci na netach ze swoimi mądrościami
  • Odpowiedz
przekop mierzei a na co ?


@Stabilizator: przekop mierzei to był współczesny miś na miarę naszych potrzeb i możliwości. Bezsensowna inwestycja po której strach żaglówką przepłynąć bo jest za mała glebokosc a co dopiero czymś poważniejszym.
  • Odpowiedz
@TurboDynamo: Jak to ma być docelowo port pomocniczy dla Gdańska. Nikt tam nie będzie ściągał kontenerowców, ale np. obsługiwał farmy wiatrowe. Bo samą Łebą trudno będzie ogarnąć ten p--------k.

Z tą głębokością to też takie p-----------o. Tak jakby port w Szczecinie był c--j wie jak głęboki. No nie, nie był nigdy. Ostatnio nawet pogłębiano tam tory wodne.
  • Odpowiedz
@Login_na_wykopie2: Co do słów Premiera: Nikt w Polsce 2022 nie powinien mieć wątpliwości, czy Morawieckiemu zależy na mówieniu prawdy. Zatem cytat że nie wie czyja to była rakieta, w żadnym wypadku nie stanowi na to dowodu.
Może wiedzieli - może nie, natomiast proszę spojrzeć, jakie były realne działania, a nie słowa. W praktyce poczekano co stwierdzą Amerykanie. Czyli można postawić tezę, że decyzją polskiego Rządu było skoordynowanie komunikatu z USA.
  • Odpowiedz
@N331: A co z utrzymywaniem wykwalifikowanej kadry do okrętów podwodnych? Jeśli teraz potniemy łodzie na żyletki, a żołnierzy rozgonimy na cztery wiatry, to co w sytuacji, gdy za 10 lat będziemy ich potrzebowali?

Posiadanie własnych, nawet przestarzałych jednostek pozwala na swobodne ćwiczenia.
  • Odpowiedz
Jak to ma być docelowo port pomocniczy dla Gdańska. Nikt tam nie będzie ściągał kontenerowców, ale np. obsługiwał farmy wiatrowe. Bo samą Łebą trudno będzie ogarnąć ten p--------k.


@vrNFWrUew3D4Rgz: czyli zamiast wydać 2 mld. na rozbudowę działającego już portu, to trzeba było wydać na kanał, a teraz jeszcze raz kasę na rozbudowę portu. Sukces xD
  • Odpowiedz
@Drobar: do czego będziemy potrzebować okręty podwodne? Jakie zadania dla nich stoją z dzisiejszej perspektywy? Bo te z czasów PRL miały za zadanie zablokować wpłynięcie na Bałtyk państw NATO. A dziś? Morksa blokada Petersburga i Kaliningradu okrętami podwodnymi? Bez sensu. Bo ruskie i tak się z stamtąd nie wychylą jak coś. Także kupić nowy by zachować dumę polskiej marynarki?

@Stabilizator: polska nie jest ekonomicznie w stanie ogarnąć wszystko
  • Odpowiedz
Z tą głębokością to też takie p-----------o. Tak jakby port w Szczecinie był c--j wie jak głęboki. No nie, nie był nigdy. Ostatnio nawet pogłębiano tam tory wodne.


@vrNFWrUew3D4Rgz: o pisowiec przyszedł xD jak sie powolujesz na głębokość portu w Szczecinie to najpierw sobie o tym poczytaj bo ma dwukrotnie większa niż przekop mierzei. Dodajmy też że na zalewie są warunki UNIEMOZLIWIAJACE W PRZYSZLOSCI zrobienie przekopu głębszego. Tak więc jest
  • Odpowiedz