Wpis z mikrobloga

W dniu 18 stycznia 1945 roku na skutek wybuchu materiałów przygotowanych przez Niemców do wysadzenia Nowego Sącza został kompletnie zniszczony zamek nowosądecki mający chlubną kartę w historii naszej ojczyzny. Dzisiaj w miejscu tym są gruzy i kilkumetrowej głębokości lej (tekst z 1945 roku). To wszystko, co pozostało z dawnej przeszłości i świetności grodu Jagiellonów. Ruiny pięknej niegdyś budowli, chluby ziemi sądeckiej, wołają o uporządkowanie i opiekę nad resztkami, z których jeszcze można zbudować obelisk upamietniający wielkie chwile tego zamku, w którym to zrodziła się myśl o pokonaniu Krzyżaków.

Obiekt zbudowany w 1350 roku był twierdzą grodu sądeckiego leżącego na szlaku handlowym u południowych rubieży Polski. Przez długi czas gościł w swych murach królów polskich i zagranicznych. Wiosną 1410 roku zaroiło się tutaj od znamienitych osobistości. Pojawili się książę Witold, ks. Oleśnicki, Zawisza Czarny czy też Zyndram z Maszkowic, którzy podejmują tutaj decyzje dotyczące walki z Krzyżakami. Decyzje historycznie ważne, bo to tutaj narodziły się plany dotyczące bitwy pod Grunwaldem.

W 1424 roku przebywa na zamku król duński Eryk, który przyjeżdża w gościnę do Jagiełły, później zatrzymuje się tutaj także Władysław Warneńczyk. Stałym bywalcem jest Kazimierz Jagiellończyk wraz z synami. Ci wychowywali się w tym miejscu pod okiem Jana Długosza i Filipa Kallimacha. Gości w zamku również Jan Olbracht jadący do brata Władysława na Węgry.

Zamek dwukrotnie pada ofiarą pożaru w 1522 i 1611 roku. Odbudowany został następnie przez Stanisława Lubomirskiego. W 1768 roku po raz trzeci płomienie niszczą budowlę. Tutaj po około 70 latach odbudowy podejmują się Austriacy, którzy przerabiają to miejsce na magazyn wojskowy. W 1846 roku staje się więzieniem dla polskich patriotów. Przed II wojną światową mieściło się tutaj muzeum regionalne ziemi sądeckiej.

#zamekwnowymsaczu #zamkikrolewskie #ruinyzamkowboners
Loskamilos1 - W dniu 18 stycznia 1945 roku na skutek wybuchu materiałów przygotowanyc...

źródło: comment_1669575936Efo7ZFRJOskwMuqZn7mfHk.jpg

Pobierz
  • 1