Wpis z mikrobloga

Mały followup. W związku z tym, że w komentarzu pod postem webh z ich kodami rabatowymi napisałem, że cenowo nawet po promocjach niebezpiecznie zbliżają się do cen najtańszych dedyków w ovh (kimsufi) postanowiłem zaryzykować, kupić blackfridayowy KS-LE-1 we francji na miesiąc (a może dłużej) i przekonać się jak to działa.
Specyfikacja (skopiowana ze strony ovh):

CPU : Intel Xeon E3-1245v2 - 4c/8t - 3,4 GHz/3,8 GHz
Pamięć : 32 GB DDR3
Storage : 2 x 800 GB SSD SATA Soft RAID
Przepustowość do sieci publicznej : 100 Mbps
Cena: 85zł brutto/mc + 85zł intalacja (dla nowych kont powinna być free)
W praktyce dostałem większe dyski (2x960GB) bo pewnie akurat takie były na stanie i wygląda na to, że download jest jednak 1Gbit

Na razie negatywnie zaskoczył mnie przede wszystkim brak KVM/IPMI. *DA SIĘ* bez tego żyć, jest distro rescue a między moimi rzeczami a metalem będzie jeszcze proxmox ale do głowy by mi nie przyszło, że można obciąć akurat ten ficzer. Poza tym połączenie sieciowe poza europę niby jest ale jakby go nie było więc jak ktoś chce potrzebuje sensownego transferu do stanów to może lepiej wybrać coś innego.
Z plusów to okazuje się, że 10 letni procesor ma niemal taką samą wydajność jak 4 rdzenie najnowszego Epyca którymi chwali się webh. Może jednak nie warto mydlić klientom oczu takimi sloganami skoro hardware pod spodem to tylko jeden z elementów wydajności która ostatecznie dostaje klient.
Storage w webh jest dużo szybszy, nie ma porównania więc aplikacje bazodanowe na pewno na tym skorzystają... ALE... nie da się nie zauważyć, że w podobnej cenie mamy niemal o rząd wielkości więcej miejsca na dane a i tak są to ssdki. Więcej ramu pozwoli też na wiekszy cache.

Poniżej wrzucam wynik tego samego benchmarku który robiłem na vpsach webh wczoraj:

# ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## #
# Yet-Another-Bench-Script #
# v2022-11-22 #
# [https://github.com/masonr/yet-another-bench-script](https://github.com/masonr/yet-another-bench-script) #
# ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## #

Fri Nov 25 16:47:44 UTC 2022

Basic System Information:
---------------------------------
Uptime : 0 days, 0 hours, 53 minutes
Processor : Intel(R) Xeon(R) CPU E3-1245 V2 @ 3.40GHz
CPU cores : 8 @ 2305.880 MHz
AES-NI : ✔ Enabled
VM-x/AMD-V : ✔ Enabled
RAM : 31.3 GiB
Swap : 8.0 GiB
Disk : 874.7 GiB
Distro : Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
Kernel : 5.15.74-1-pve

fio Disk Speed Tests (Mixed R/W 50/50):
---------------------------------
Block Size | 4k (IOPS) | 64k (IOPS)
------ | --- ---- | ---- ----
Read | 194.57 MB/s (48.6k) | 270.69 MB/s (4.2k)
Write | 195.08 MB/s (48.7k) | 272.11 MB/s (4.2k)
Total | 389.65 MB/s (97.4k) | 542.81 MB/s (8.4k)
| |
Block Size | 512k (IOPS) | 1m (IOPS)
------ | --- ---- | ---- ----
Read | 232.19 MB/s (453) | 260.36 MB/s (254)
Write | 244.53 MB/s (477) | 277.70 MB/s (271)
Total | 476.73 MB/s (930) | 538.07 MB/s (525)

iperf3 Network Speed Tests (IPv4):
---------------------------------
Provider | Location (Link) | Send Speed | Recv Speed | Ping
----- | ----- | ---- | ---- | ----
Clouvider | London, UK (10G) | 93.1 Mbits/sec | 674 Mbits/sec | 4.11 ms
Scaleway | Paris, FR (10G) | 93.7 Mbits/sec | 578 Mbits/sec | 4.40 ms
NovoServe | North Holland, NL (40G) | 92.3 Mbits/sec | 921 Mbits/sec | 5.84 ms
Uztelecom | Tashkent, UZ (10G) | 29.5 Mbits/sec | 51.3 Mbits/sec | 94.7 ms
Clouvider | NYC, NY, US (10G) | 38.6 Mbits/sec | 22.3 Mbits/sec | 77.1 ms
Clouvider | Dallas, TX, US (10G) | 24.3 Mbits/sec | 24.6 Mbits/sec | 115 ms
Clouvider | Los Angeles, CA, US (10G) | 22.1 Mbits/sec | 32.5 Mbits/sec | 135 ms

Geekbench 5 Benchmark Test:
---------------------------------
Test | Value
|
Single Core | 894
Multi Core | 3470
Full Test | [https://browser.geekbench.com/v5/cpu/18872708](https://browser.geekbench.com/v5/cpu/18872708)

#webh #vps #ovh #kimsufi #serwery
  • 17
@sha128: Racja. W głowie miałem "najtańszych *sensownych* dedyków" ale jakoś tego nie napisałem. W zasadzie te atomy nie są konkurencją chyba dla niczego. Moooże jako storage albo seedbox bo tam zazwyczaj jest pojedyńczy hdd
@olewales: Czyli mówisz, że 22% różnicy w wydajności cpu pomiędzy środowiskiem zwirtualizowanym a dedykiem to coś co można pominąć? Zapominasz też jak rozumiemy, że VPS u nas to nie tylko usługa, ale i cogodzinny backup z którego możesz skorzystać i w zasadzie też tryb rescue z którego jak sam zauważyłeś nie możesz w zakupionej ofercie skorzystać.

Dostajesz więc u nas vps o mocy większej niż dedyk z którym próbujesz naszą ofertę
@sha128: masz jeszcze szansę, że pojawi się serwer na który czekasz. KS-LE-1 przez długi czas był tylko w kanadzie, dopiero dzisiaj po południu wskoczyła dostępność we francji. Ale jak koniecznie chcesz coś to i te mogą wkrótce zniknąć.

@webh mam świadomośc, że to są dwie różne usługi ale ze względu na zbliżoną cenę nie sposób od tych porównań uciec. Tak, o backup trzeba zadbać samodzielnie ale mogę go od razu zrobić
@olewales: Warto też więcej benchmarków mieć, bo niektóre mogą wspierać instrukcje procesora i dać jeszcze większego boosta dla jednej lub drugiej strony.
@fervi: Dlatego się zdziwiłem, że jest taka mała różnica. Geekbench 5 który odpala ten skrypt to w miarę "współczesny" benchmark a E3-1245v2 to jest Ivy Bridge wprowadzony w 2012r. Spodziewałem sie, że zostanie zmiażdżony
@olewales: "Poza tym połączenie sieciowe poza europę niby jest ale jakby go nie było więc jak ktoś chce potrzebuje sensownego transferu do stanów to może lepiej wybrać coś innego."

Albo wystarczy ustawić serwer xD
Włącz BBR congestion control i będzie 100Mbps. :)

Pozatym na interfejsie IPv6 zdarza się, że lata 1Gbps w dwie strony. Też spróbuj.

Nie oceniałbym też tak wydajności na podstawie Geeka,. Xeony v2 mają w #!$%@? wolny AES
@olewales: "Storage w webh jest dużo szybszy, nie ma porównania więc aplikacje bazodanowe na pewno na tym skorzystają"
Przecież w OVH masz o 1k IOPSów więcej, więc to on jest (nieznacznie) szybszy.... Czemu Ty patrzysz na sekwencyjne bloki 1M jako benchmark pod bazy danych, wyciągasz pojedyńczy plik 1GB z bazy czy jak?

"Więcej ramu pozwoli też na wiekszy cache."
Czego nie wykorzystasz, bo przetwarzając lokalnie jakieś zbiory procesor jest bottleneckiem, a
Imponujące natężenie korporacyjnego "ponglisza" w tej dyskusji.

Oczy bolą od tych "małych followupów z ficzerami, requestami internetowymi w tym usecasie".

Jeden lepszy od drugiego.
Nie chce Cię #!$%@?ć, ale Ty na pewno wiesz co kupiłeś


@AXYZE: nie :d dlatego kupiłem. Chciałem się przekonać gdzie jest haczyk

i sprawdziłeś czy to jest odpowiednie dla Twojego usecase?


@AXYZE: a to już bardziej bo dedyk ma sensowną przestrzeń dyskową

Albo wystarczy ustawić serwer xD

Włącz BBR congestion control i będzie 100Mbps. :)


@AXYZE: Totalnie pewny, że to #!$%@? da zrobiłem test:

net.ipv4.tcpcongestioncontrol = cubic
@sha128: Jeśli chodzi o ipv4 na kimsufi to jest to taka "powszechna wiedza" na forach ale szukając na szybko po stronach ovh wydaje się, że rzeczywiście nigdzie nie jest to napisane wprost. o kvm piszą tylko w dokumentacji, że "może nie być" ale chyba nie ma takiej informacji przed zakupem, trzeba szukać w internecie po modelu serwera. Przepustowości nie da się zwiększyć nawet na niektórych dedykach z regularnej oferty ovh ale
@olewales: od czasu wprowadzenia oferty OVH ECO Kimsufi nigdy nie mają IPMI, SoYouStart mają on-request, OVH permanentnie podpięty.

Bardzo się ciesze, że przyjąłeś wskazowki i jak widzisz było warto :)

Różnica między transferem IPv4 a IPv6 spowodowana jest tym jak ustawione są routery w OVH. Jak nikt fizycznie nie przepnie Twojej maszyny to 1Gbps zostanie Ci na zawsze.
Tak samo jak w tej maszynie niektórzy dostają 2x960GB zamiast 2x800GB. W sumie