Wpis z mikrobloga

Czy 2022 lata to dużo? Wydaje się, że tak i że początek naszej ery to zamierzchła przeszłość. Ale czy na pewno?
Wyobraźmy sobie człowieka, który rodzi się w 1. roku naszej ery. Człowiek ten w wieku 75 lat (co oczywiście nie w każdych czasach było powszechne, ale też nie zupełnie nierealne) "przybija piątkę" rodzącemu się właśnie dziecku. To dziecko robi podobnie - kiedy osiągnie 75 lat przekazuje "piątkę" nowonarodzonemu.

Można powiedzieć, że matematykę zostawiam Wam, ale... od początku naszej ery dzieli nas 26 takich "piątek". Tak, tylko 26. A mirki z #wykop30plus wiedzą, że 75 lat to wcale nie jest tak dużo. Gdyby rozciągnąć to na początek cywilizacji Sumerów, najstarszej znanej nam cywilizacji, ta liczba rośnie - ale tylko do około 100 takich "piątek".

Nie musimy nawet patrzeć z perspektywy historii kosmosu, by uświadomić sobie, jak krótko tu jesteśmy. Nawet nasza, ludzka perspektywa pozwala nam to sobie uświadomić.

#historia #ciekawostki #przemyslenia #gruparatowaniapoziomu
  • 8
@eeehhh: nie mam z tym żadnego problemu, bo nie to jest przedmiotem tego wpisu - niech i cywilizacja istnieje 2 miliony lat, chodzi o to, że dla nas nawet narodziny Chrystusa to coś, co wydaje się być bardzo odległe. Tymczasem było to... zupełnie niedawno.