Wpis z mikrobloga

Niech mi ktoś wyjaśni fenomen państw skandynawskich i germańskich. We wszystkich zagranicznych rankingach na najbardziej wolne, demokratyczne i liberalne państwa, kraje te zawsze wygrywają i wszyscy chcą się tam przeprowadzić (w przypadku Amerykanów nawet nieszczególnie mnie to nie dziwi). Nie rozumiem tego trendu, bo dla mnie te kraje nie stanowią dobrego modelu wolności (oczywiście to pojęcie subiektywne, także nie ma o co się tu kłócić). Jak ktoś zna kulturę i cywilizację państw nordyckich czy germańskich, zrozumie dlaczego tak uważam.

Była kiedyś prowadzona przeze mnie dyskusja z paroma wykopkami, i ta sama sytuacja. Osoby które mieszkały na przykład w Niemczech czy w innej Szwecji pisali, że te państwa ich ograniczają i się chcą wyprowadzić nawet do Czech czy gdziekolwiek indziej, bo tam czuły się stłamszone.
Nie dziwię się. Jak zatem rozumieć fenomen tych państw, jeżeli w tych krajach państwo wymusza sporo na obywatelu? Gdzie tu jest ta wolność i demokracja? Dla mnie to hipokryzja. Pewnie dlatego ani ja, ani spora grupa Polaków nie lubi tych państw.
Zauważcie, że są to kraje o najwyższym stopniu demokracji. Wychodzi na to, że najlepsza demokracja nie gwarantuje wolności, więc demokracja jako ustrój jest po prostu nowoczesną dyktaturą. ¯\_(ツ)_/¯

Chodzi zwyczajnie o kulturę społeczną i takie przyzwolenie społeczeństwa na nadmiar rządu i demokracji. Jak dla mnie już dzisiaj Skandynawia mogłaby się ogłosić bastionem demokratycznej dyktatury, i nie byłoby różnicy. Gdzieś mi się nawet rzuciło w oczy badanie opinii społecznej, że młodzi Szwedzi woleliby żyć w dyktaturze niż w demokracji, lecz nie mogę tej strony teraz znaleźć.

Mnóstwo Polaków pisze jakoby te kraje były „komusze" (i pewnie mają rację, ale u nas wcale nie lepiej, a właściwie to problem całej Europy), a z jakiegoś głupiego powodu tam jadą. Wiem, że głównym motywem jest poprawa sytuacji finansowej, ale to jednak za mało. Nie rozumiem tej hipokryzji. Masochiści?

Ktoś też kiedyś pisał, że skandynawski model jest przyszłością dla nas i całego świata, a Skandynawia jest najbardziej cywilizowana. No...chyba.....nie. To znaczy, w pewnych aspektach na pewno, ale jako model państwowy, to nie.
Ludy nordyckie w przeciwieństwie do Polaków boją się władzy, i to jest fakt. W ogóle odnoszę wrażenie że Europa Wschodnia (oczywiście nie cała, bo takiej Ukrainy nie liczę) bardziej ceni wolność od przymusu państwowego niż kraje ponoć najbardziej „demokratyczne".

Gdybym ja bym takim Amerykaninem, to wolałbym chyba jednak zostać w USA niż przyjeżdżać do skandynawsko-germańskiego raju.

#swiat #pytanie #europa #4konserwy #bekazpolityki #emigranci #wolnosc #bekazdemokracjibezposredniej #usa
  • 6
@Xing77: spójrz na to kto tworzy takie rankingi i zastanów się nad tym czemu mieliby niby szkalować swoje państwa jak właśnie robią dokładnie to co ci twórcy rankingu oczekują.
@r4x4: Akurat te państwa są faworyzowane nie tylko w zachodnim Internecie, a rankingi są tworzone przez różne organizacje, nie tylko z państw anglojęzycznych.