Wpis z mikrobloga

Mirki. Jestem zielony w tych sprawach. Rozglądam się za kupnem mieszkania. Agent powiedział przez telefon że przed zobaczeniem mam podpisać umowę przedwstępna. Czy to jest normalna praktyka ? #nieruchomosci
  • 13
@Doxori Tak, o ile nie zamierzasz kombinować z kupnem bezpośrednio od właściciela. W takiej umowie powien znaleźć się zapis o kwocie prowizji wypłacanej pośrednikowi po dokonaniu zakupu i braku kosztów w przypadku niezrealizowania transakcji, jakieś ogólne info dotyczące jego polisy ubezpieczeniowej i informacje dotyczące współpracy, np. w jakiej formie będzie Ci podsyłał oferty. Często też spisują co Cię interesuje - metraż, lokalizacja itp. i na tej podstawie agent wysyła oferty
@Doxori W moim przypadku większość agencji chciała podpisywać, dlatego szukałam takiej, która miała najwięcej ofert albo dużo mieszkan na wyłączność, bo nie chciało mi się bawić w kilka umów
@Doxori: Podpisujesz taką umowę poza siedzibą pośrednika, np. w oglądanym mieszkaniu. W świetle obowiązujących przepisów jest to umowa zawarta na odległość, także masz 14 dni na jej wypowiedzenie bez podania przyczyny. Tak kupiłem działkę. Drugą działkę pomogłem kupić na sąsiada, czyli kontakt do sprzedającego, którego pośrednik nie chciał podać, dostałem w budynku na sąsiadującej działce.
Kolejna opcja to na skrzynkę, czyli wrzucasz do skrzynki pocztowej lokalu (lub nawet
@Doxori: nie boisz się, ze dane z twojego dowodu będą potem gdzieś latać po oszustach? Za każdym razem gdy chcesz obejrzeć mieszkanie będziesz podpisywać umowę? Wiem, ze agencje są jakie są, po prostu strasznie mnie to intryguje i bawi ze ludzie na to idą ( ͡° ͜ʖ ͡°)