Wpis z mikrobloga

Dobra, walić spekułe. Szkoda głowy na to xD Postanowiłem przerzucić się w większości na ETF SP500 1:2 (konkretnie to DBPG GR ETF)

Jako pierwszy pakiet zapakowałem dziś 11k PolCoinów. Kapitał ze sprzedaży ASBISa + leżąca gotówka.
W ciągu kilku dni wleci jeszcze drugie tyle (nowy kapitał) i oczywiście planuje pakować teraz co miesiąc. Jeszcze mam 23k w WTN, będę myślał, ale raczej zostawię bo to złoto spóła.

Piszę publicznie, żeby już nie zmieniać planów xD Co nie znaczy, że sam ten pomysł był nagły - klarował się od dwóch miesięcy jakoś. Bo po prostu jest TANIO, a amerykańska giełda raczej nie upadnie. Najwyżej się wszystko stoczy dalej - to dokupię chętniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#gielda #etf #spx500 #us500 #dodoinwestor (nie postowałem, sorki..)
  • 14
@dodo_: Kupowanie lewarowanego ETF długoterminowo to strasznie zły pomysł. Tam masz daily swap. To teraz sobie policz jak się zachowa normalny ETF i ten z lewarem x2 jeśli będziesz miał dwa dni wzrostów o 5% i potem dwa dni spadków o 5%.
@Xianth2: Zakładając, że zainwestowałeś 100 PLN to normalny ETF w takiej sytuacji będzie miał wartość 99,5zł (100*1,05*1,05*0,95*0,95). Na lewarze x2 wartość takiej inwestycji to już tylko 98zł (100*1,1*1,1*0,9*0,9).
@phiq: A to nie jest jakieś oczywiste, że jak wartość końcowa jest niższa niż początkowa (99.5 vs 100) to lewar >1 zawsze jeszcze to rozciągnie (i w górę i w dół)? Myślałem, że jakąś magię przestawisz czy coś (uwzględnienie kosztu lewara, etc) a nie po prostu, że jak baza spada to lewar 2x spada x2.
@Xianth2: No to może inaczej. Problem jest taki, że podwojenie spadków nie jest w stanie zrekompensować podwojonych wzrostów. Przez to zwykły ETF jest w stanie wyjść na plus a ETF lewarowany być na minusie.
Na przykład zmiana o +11%, -5% i -5% to wynik 100,18zł bez lewara i 98,8zł z lewarem x2. Rozjazd wyników jest tym większy im dłuższy horyzont czasowy.
A to, że lewarowane ETFy są droższe tylko pogarsza sytuację.