Wpis z mikrobloga

Mam pytanie czysto hipotetyczne- co by się stało gdybym urodził się w takiej wsi o nazwie Dąbrowa, która- z całym szacunkiem, ale jest...

totalnym zadupiem.

Państwo ma OBOWIĄZEK zapewnić mi szkołę, ale o jakiej szkole tu mowa gdzie w okolicy po prostu szkoły NIE MA, a najbliższy transport publiczny znajduje się w Zamościu będący oddalony od wsi Dąbrowa ponad 50 km...

Przecież tam mieszka nieco ponad 100 osób, tam nie ma żadnych usług, a kościół wygląda jak budka telefoniczna. Co tam robić?

Jak wygląda swoją drogą takiego mieszkańca Dąbrowy? Wstaje rano, idzie do kurek po jajka, je sobie, potem coś poczyta, w ogródku porobi do obiadu, telewizję poogląda do wieczora, pomodli się?

#przegryw #wies #szkola #polska
Glimpse0fTheFuture - Mam pytanie czysto hipotetyczne- co by się stało gdybym urodził ...

źródło: comment_1668364498ABhrRqVNawHu0Cyx8dP1X8.jpg

Pobierz
  • 10
@Glimpse0fTheFuture:
Ale masz na myśli jakąś konkretną Dąbrowę?

W Polsce jest 215 miejscowości o tej nazwie.

Jedna faktycznie jest koło Zamościa, ale nie 50, ale 15 kilometrów od niego.

A najbliższa szkoła znajduje się w odległości 5km, w Łabuniach.

Odpowiadając wprost na zadane pytanie:
TAK, gmina organizuje dowozy dzieci do tej szkoły.

Według strony szkoły, poranny autobus odjeżdża o 7.35, a powrotne są dwa: o 12.40 i 14.25
@Glimpse0fTheFuture:
To prawdopodobnie będzie szkoła w Wiszniowie, niecałe 5km.

Niestety, nie umieścili na stronie rozkładu jazdy autobusów, ale na 99% takowy kursuje stamtąd do Dąbrowy (a w każdym razie kursowałby, gdyby uczęszczał tam jakiś uczeń z Dąbrowy).

Wbrew pozorom, akurat szkoły podstawowe są w Polsce rozmieszczone dosyć gęsto, a dowozy działają zaskakująco sprawnie.

Najbliższą szkołą średnią będzie chyba liceum w Łaszczowie, jakieś 15km. Ale istotnie, zbiorkomu chyba brak. Pozostaje dojazd własny
@RandomowyMirek: Odpowiadasz w sposób bardzo merytoryczny, lepiej ode mnie sprawdziłeś mapę google maps. Masz całkowitą rację, myślałem ogólnie, że będzie wyglądać to gorzej i nie widziałem tych szkół podstawowych.

Nie ukrywam, że podszedłem do tematu trochę z góry i sądziłem, że najbliższa szkoła jest dalej, a dzieci te mogą mieć po prostu nauczanie domowe czy online jeżeli internet pozwala. W każdym razie- dziękuję za odpowiedź.

Myślałem, że kwestia szkół podstawowych wygląda
Jak wygląda swoją drogą takiego mieszkańca Dąbrowy? Wstaje rano, idzie do kurek po jajka, je sobie, potem coś poczyta, w ogródku porobi do obiadu, telewizję poogląda do wieczora, pomodli się?


@Glimpse0fTheFuture:
Równie dobrze może wstać rano, odpalić laptopa, zalogować się do Teamsów i zacząć klepać kod dla korporacji z drugiego końca świata. Nie wiem, jak w tej Dąbrowie, ale widziałem dziury, do których nie prowadziła nawet utwardzona droga, a z jakiegoś
Do przystanku mam 7 czy 8 km, kilka może kilkanaście autobusów dziennie. Do gminy chyba 6 km ale autobus nie jeździ w tamtym kierunku. Szkoła w miejscowości gminnej, tam też najblizsze sklepy w których jest absolututnie wszystko. Do małego miasteczka z 15 km. Ale tam tylko do biedry bardzo rzadko jeżdżę. A do miasta powiatowego mam 30 km. Do szkoły dzieci z okolicy są dowożone autobusem szkolnym. Oprócz mojego syna bo wójt