Wpis z mikrobloga

Swój pierwszy PC dostałem od rodziców w pierwszej gimnazjum. Miał 512 MB RAMu, jakiegoś athlona dwurdzeniowego 2,1 GHz i GeForce GT 8500 z DDR2 i takim niebieskim gniazdem na śrubki do podłączenia monitora. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
3 lata później, po wszystkich Mafiach 1, Sa nandreasach, need for speedach i gothicach poszedł do modernizacji (bo gothic 3 się ciął xD).
Drugą kartą była potężna i niesamowicie wydajna jak na tamte czasy GeForce GTX 460 Palit OC Sonic Edition z zabójczym 1GB vramu. Młóciła ówczesne gry jak kombajn (w 900p xD) i taką też miała kulturę pracy xD Dałem za nią 670 zł i byłem bardziej niż zadowolony.

Na jakieś 10 lat temat ucichł, życie, 3x studia, kariera, 3 różne miasta, musiałem być mobliny, więc przerzuciłem się na laptopy. Ostatniego, sprzedałem kilka dni temu i wracam jako pełnoprawny członek świętego tagu.

Po 10 latach składam wymarzonego kompa już jako +/- ustatkowany człowiek i powiem wam, że to wspaniałe uczucie. Znów budzi się we mnie wewnętrzne dziecko i ta radość warta jest wszystkiego i nie mogę się doczekać budowy. Brakuje tylko monitora, bo robię szachy 8D z researchem i podejmowaniem decyzji. Na premierę W3CE, albo pacza do CP2077 powinien już być xD

Części:

GPU: Gainward RTX 4090 Phantom (jestem zielone dziecko)
CPU: Intel i7-13700K
CPU Cooler: Silver Monkey x Snowy ARGB 240 Liquid Cooler
Thermal Paste: Genesis Silicon-851 13,4 W/mK
MOBO: AORUS Z690 Elite AX DDR5
PSU: be Quiet! Straight Power 1200W
Storage 1: Kingston KC3000 M.2 Pcie 4.0 NVMe 2TB
Storage 2 (OS): AORUS M.2 PCIe Gen4 NVMe 500GB
RAM: Kingston FURY 32GB 6000MHz CL40
OS: Windows 11 Home
Case: NZXT H510 Flow Compact Mid Tower Matte White

Posiadane wcześniej:
Keyboard: Razer Ornata v2
Mouse: Razer DeathAdder v2 Pro

Planowany monitor: Cooler Master Tempest GP27U Quantum Dot MiniLED (albo wersja 32 cale jeśli wyjdzie)

Wartość zestawu (bez monitora): 20 280 PLN

Sprawdzałem kompatybilność na kilku stronach i wszystko powinno być okej, tylko biosa muszę najpierw zflaszować. Performance-wise też wszystko powinno śmigać, nie ma szans, że w jakikolwiek sposób 4090 będzie ograniczona procesorem, 13700k to potwór na lata. Chłodzenie to trochę underdog, ale ma świetne opinie, jest ciche i wydajne, upolowałem za niecałe 3 stówy, a i tak praktycznie każde markowe AIO ma swoje problemy albo cena jest z kosmosu np. 1k PLNów xD. Ram wiem, że mógłbym mieć CL32 w podobnej cenie, ale w testach wychodzi, że w grach liczą się tylko MHz, a DDR5, bo jest ogromna różnica w grach z ray tracingiem (nawet 20%). Zasilacz 1200W powinien zabezpieczyć ładne parę lat. Mobas z porządną sekcją zasilania, wifi, obsługą szybkich ramów (do 6000 MHz) i wygodnym flaszowaniem biosa.
Pasta z chyba najlepszym przewodnictwem w rozsądnej cenie.
Dyski wziąłem dwa, bo i tak potrzebuję dużo miejsca, a nie chce mi się już więcej kombinować z szukaniem miejsca, bo partycja systemowa się dziwnie kurczy i trzeba zwalniać. No i to chyba tyle, o Phantomie się nie wypowiadam, ale liczę że da radę przynajmniej ok. 5 lat w tym 4k ( ͡° ͜ʖ ͡°) Reddit mówi, że jest cicha, chłodna (<70 C) i nie ma z nią problemów. Zobaczymy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Klatka to personal taste, fajna lekko przyciemniana szybka z hartowanego szkła, dobry airflow i minimalistyczny design. Tego szukałem. No i maks długość GPU - 38 cm ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Research był przeprowadzony na prawdę dogłębnie, ale może mi coś umknęło, jak coś to dajcie znać, jestem jeszcze w okienku zwrotu.

Dysk 2TB będzie na slocie obsługiwanym przez procesor, a ten mniejszy na którym będzie Win11 podpinam pod slot obsługiwany przez chipset. Na windowsie różnica jest ponoć niezauważalna, ale kopiowanie plików będzie zauważalnie szybsze na slocie procesorowym.
Chłodnica będzie na froncie z wyjściem węży na dole. Testy potwierdzają, że chłodnica z przodu daje lepsze rezultaty chłodzenia niż na górze (gorące powietrze ucieka do góry z karty graficznej i trafia na radiator AIO) - z przodu ma świeży ciąg.
Chłodnica też powinna być zamontowana tak, żeby węże wychodziły od dołu, wtedy nie ma szans, że pompa tłoczy powietrze. Powietrze zbiera się na górze chłodnicy, więc w takim scenariuszu część objętości tłoczonej do pompy może być zajmowana przez powietrze co ogranicza wydajność chłodzenia.

Co ogółem sądzicie o zestawie? Siądzie? Rate my rig bro ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pcmasterrace #komputery #nvidia
MarteenVaanThomm - Swój pierwszy PC dostałem od rodziców w pierwszej gimnazjum. Miał ...

źródło: comment_166800905559l3ef3dQ9dm9fGKP2y1Yy.jpg

Pobierz
  • 17
@BladyJestem: chłodnica wchodzi "do środka", w sensie w przestrzeń między ramką na chłodnicę, a przednim filtrem, więc cokolwiek bym nie zamontował to i tak zostaje 38 cm na gpu, zrobię zdjęcia gotowego buildu jak już skończę to zobaczysz o co chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MarteenVaanThomm: no to oceniam:
Zasilacz - brałbym corsair , ewentualnie seasonic. (be quiet jest ok, ale i tak wole te 2 firmy)
Ssd -preferuję samsung / corsair.
Chłodzenie: Wtf is this , moja pierwsza myśl. Nie wiem co to za chłodzenie, i czy jest dobre - brałbym coś innego (Arctic Liquid 360 / coś z NZXT / full tower z noctua )
Reszta myślę że spoko .
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MarteenVaanThomm: jesteś pewny że twój pierwszy komp miał 512mb ramu? Tyle to ja miałem w swoim pierwszym kompie w 2004 roku z 1 rdzeniowym Athlonem 2600+ 1,9 gibaherca, a dżifors GT 8500 to była petarda która chyba nawet była w stanie uciągnąć GTA 4. Gothic 3 wymagał minimum 1gb ramu, wiem bo próbowałem odpalić na swoim

Ale wiem, dawne czasy, rzeczy mogą się mylić
@MarteenVaanThomm: Zestaw zacny aczkolwiek 240mm to może być za mało do 13gen.
Osobiście brałbym 360mm od arctica, paste z pewnością zmieniłbym na coś podobnego do thermal grizzly, no i z pewnośćią obudowa do zmiany(to tylko moje przemyślenia), ale skoro masz z tego frajdę to się ciesz :)
@MarteenVaanThomm osobiscir polecam zasilacze z seasonica, może trochę mało znana firma ale swojego czasu jak patrzyłem na porownania cena/jakość to zmiatali innych z planszy. Ja swój PSU od nich kupilem z 10lat gwarancją, teraz daja chyba tylko 5lat.
@Roman_Polanski: upodobanie do konkretnych firm leci w odstawkę jak dostępność jest skąpa, oczywiście że bym wolał coś z PCI-E 5.0 od seasonic albo corsair 1000W+, ale tego po prostu nie ma. Dyski to myślę, że bez większej różnicy pomiędzy TYMI firmami.
O chłodzeniu póki co nie mogę złego słowa powiedzieć, przy idlowaniu proc ma 45 stopni, pompa chodzi na 1200 rpm, a wentylatory na 600 rpm i są całkowicie niesłyszalne. W