Wpis z mikrobloga

@Torian: składałem o varig oppholdsrett (ale nie stawiłem się), to wystarcza w zupełności i nic nie kosztuje, o paszporcie nie myślałem, kiedyś ludzie robili żeby móc wydupić do USA bez wizy. Paszport mam polski, może poza EØS byłby przydatny. Na dodatek zmieniłem nazwisko i imię, żeby ułatwić sobie życie, i też działa. Jeden klik na stronie skattetatten izero kosztów poza wymianą prawa jazdy.
@Stashqo mam podwójne obywatelstwo. Przyleciałem kiedyś do Polski na Irlandzkim paszporcie. Poszedłem do urzędów i złożyłem o nowy PL paszport i dowód osobisty. Wylecieć już na IRL paszporcie nie można.

@RumperPrumper z innej beczki, jadę autem w Polsce i zatrzymuje mnie psiarskie, a ja mam tylko norweskie prawko z norweskim nazwiskiem. Czy Pan Psiarski zechce poprosić o inny dokument, bo mam tylko dowód i pass na polskie dane?
@Torian: Miałeś jakiś łatwiejszy start w Norwegia typu rodzina na miejscu czy sam wszystko ogarniałeś?
@bachus: W jaki sposób jeśli wolno spytać, nabyłeś Iralndzkie obywatelstwo? Bo o tym się nie słyszy tak często akurat, jakie miałeś wymagania? Czy jako obywatel Irlandii płacisz duże podatki dochodowe?
@interpenetrate: papierkologia była spora i upierdliwa, robiłem obywatelstwo z 7 lat temu. Z najważniejszych co pamiętam:
- mieszkać min. 5 lat w ciągu ostatatnich 9 lat (w tym przebywać na terenie Irlandii min. rok - opuścić można było najdłużej na 6 tygodni w tym czasie, czyli np. wakacje, urlop itd.)
- pełny akt urodzenia z Polski, który tłumacz przysięgły musiał przetłumaczyć na j. angielski,
- referencje od 3 Irlandczyków, że "jestem
€950 (czyli nawet mieszkając tam dość droga zabawa).


@bachus: masz na myśli że te 950eur jest uważane za "drogo"? Bo nie wiem do czego się odnosisz, bo nie mam porównania jakie są koszty stania się obywatelem innego kraju ale na pierwszy rzut oka nie wydaje się to dużo, dlatego pytam.

Czemu powrót do pl?