Wpis z mikrobloga

@antekgun zdecydowanie epoka wpływów rzymskich. Jakiekolwiek średniowiecze jak wyżej pisali odpada. Tutaj też nikt dokładnie nie zidentyfikuje. Jedyna opcja to ta grupka na Facebooku, z niej wszyscy korzystają.
@Pajakoss masz jakieś info o grubości tej monety z twojego zdjęcia? Jakimś specem nie jestem, ale w średniowieczu bili głównie monety typu Hammer i były niesamowicie cienkie
@Korsir: mam nawet repliki, one mają około 1mm średnicy, tam chodziło o wagę około 1g. Były bite w Skandynawii i Anglii .
Na wpływy rzymskie nie do końca mi pasuje niskie odwzorowanie twarzy na tym znalezisku, ale wiadomo specjalistą nie jestem

Te cienkie monety zaczęto bić w Polsce od Bolka dopiero (denary) a to co wstawiłem to sceat.
@Karierat4 @Gronie @Pajakoss @Korsir
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
Zamieściłem zdjęcia na tej grupie Facebookowi, skontaktował się ze mną Polak ( pasjonat rzymskich monet ).
Okazało się że w promieniu około 100 km od miejsca znalezienia przez teścia monety były trzy identyczne trafienia, nikt dokładnie nie wie co to za moneta, ale znalezienie trzeciej wg pasjonata oznacza prawdopodobnie coś grubszego tzn. prawdopodobnie szedł przez ten teren jakiś szlak o którym historia nic nie
@Pajakoss: Oj szlak szlakiem, ale w woj. Lubelskim jest chyba największe zagęszczenie znalezisk monet rzymskich w Polsce, z Hrubieszowa pochodzi zresztą jeden z największych skarbów monet rzymskich w Polsce, nawet skalę europejską. Kotlina Hrubieszowska w tym okresie w zasadzie była kluczowa, najpierw Wandalowie uciekając przed Gotami zakopywali w pośpiechu skarby, później Goci po przejęciu tych terenów osiedlili się na nich i na Ukrainie (gdzie jest zatrzęsienie monet rzymskich) ze względu na
Pobierz hammerzeit - @Pajakoss: Oj szlak szlakiem, ale w woj. Lubelskim jest chyba największe...
źródło: comment_1667168624LrTVeF3WDDQpHIF9aye9BS.jpg