Wpis z mikrobloga

Szanowni, będzie moja nowa książeczka na zupełnie niewinny temat. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A więc #chwalesie i zarazem informuję, a poniżej wrzucam fragment.

Tytuł: "Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci"
Wydawnictwo Czarne, premiera 30 listopada

Oto skromny wybór pytań, za które się wziąłem. :)
* Co to jest płeć? Czy każdy Homo sapiens jest albo kobietą, albo mężczyzną? Czy istnieje trzecia płeć? Czy jest jakiś "dobry" sposób rozwiązania kwestii obecności osób transpłciowych w sporcie? #gender
* Co to jest inteligencja? I jak ją zmierzyć? Co z wynikami testów IQ z całego świata, pokazującymi różnice "rasowe"? Czy osoba niepiśmienna może być wysoce inteligentna i jak to zmierzyć? #psychologia
* Co to jest rasa? A co to jest etniczność? Czy ludzie o różnym kolorze skóry istotnie różnią się między sobą? Czy medycyna może być ślepa na rasę? #antropologia #rasizm
* Co to jest choroba? A zaburzenie psychiczne? Czy ktokolwiek jest zdrowy? Kto definiuje choroby i za ile? Czy każdą chorobę musimy leczyć? #medycyna #psychiatria

W okolicy premiery zrobię pewnie AMA i porozdaję trochę książek, a co mi tam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzisiaj spotykamy się na wspólnie picie kompotu i radowanie się, że dzięki mojej książce w końcu zapanuje pokój. ;) Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie procesu pisania czy wydawania książki, walcie śmiało.

Tu link: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/trudno-powiedziec

#conowegownejczer
LukaszLamza - Szanowni, będzie moja nowa książeczka na zupełnie niewinny temat. ( ͡° ...

źródło: comment_1666969520ErjMq1ax3d9BJg4iF1vKxX.jpg

Pobierz
  • 11
A oto i fragmencik książki (przypisy usunięte). Tekst przed ostateczną korektą językową.

Gdy mowa o obecności osób transpłciowych i interpłciowych w sporcie, trzeba przede wszystkim zauważyć, że w niemal każdej dyscyplinie mężczyźni mają statystyczną przewagę nad kobietami. Choć więc zdarzają się oczywiście przypadki sportowców po tranzycji FTM, nie budzą one aż tak dużych emocji, jak sytuacje odwrotne, kiedy to pojawia się wątpliwość, czy aby pośród kobiet nie startuje mężczyzna.

Ogólnie rzecz biorąc,
Można by uznać, że sportowcami zostaje tylko drobny procent najbardziej sprawnych mężczyzn i kobiet, co mogłoby, czysto teoretycznie, zniwelować tę różnicę – wiadomo skądinąd, że w zakresach „nadzwyczajnych” prawa statystyczne przestają czasem działać. Analiza wyników w osiemnastu dyscyplinach sportowych o różnym charakterze wykazała jednak, że przewaga mężczyzn, choć w różnym stopniu, ujawnia się w każdej z nich (szczególnie spektakularne okazały się różnice związane ze sprawnością górnej połowy ciała, na przykład różnice w