Wpis z mikrobloga

Z drugiej strony tworzenie oprogramowania będzie możliwe dla wszystkich. A może to już nie będzie programowanie tylko po prostu zaspokoajanie potrzeb przez jeden program? "Kerfuś ustaw mi na rano budzik, ale tak żeby dzwonił 3 razy a potem załączył mi światło w pokoju." "Kerfuś mogę cię prosić o wywalenie tych wszystkich emotek z messangera? No i żebym nie musiał się przełączać na whastapp, zrób tak żeby wszystko było razem wyświetlane." ( ͡
  • Odpowiedz
A czy PaaS wygryzł z roboty adminów?


@GienekZFabrykiOkienek: nie jestem adminem, nie znam rynku ale zakładałbym, że nie. Jeżeli znasz rynek to spytam ciebie czy nadal potrzeba tyłu sami adminów do zarządzania taka sama infrastruktura? Czy może tak jak pisałem w poprzednim komentarzu na jedno zadanie potrzeba ich mniej ale dzięki temu obniża się koszt, próg wejścia, i więcej organizacji decyduje się na rozwiązania gdzie admini są potrzebni?
  • Odpowiedz
@munioman: Do zarządzania tą samą infrastrukturą w bardzo dużej skali dzięki chmurom, Ansiblom i automatyzacji potrzeba mniej ludzi, ale w skali małej korporacji headcount się przez to nie zmienił. Jest natomiast rzeczywiście więcej możliwości wykorzystania technologii i korpo w to idą, tam gdzie kiedyś zadania robiło 200 niewykwalifikowanych hindusów dzisiaj siedzi 3 #admin20k
  • Odpowiedz
@BrakWolnegoLoginu: na swoim przykładzie, programowanie gier, jesteśmy bezpieczni. Nawet jeśli jest dobry edytor wizualny (UE) lub średnio-kiepski (Unity) to ktoś go musi umieć obsługiwać. Nawet jeśli "kod pisze się sam" (github copilot) to ktoś go musi zrozumieć.

Problemy zaczynają się z optymalizacją. Nagle obiekty defaultowe są za ciężkie. Nagle node wizualny zaczyna zajeżdżać fps tworząc niepotrzebne śmiecie. Wtedy trzeba z palca pisać rzeczy, zastępować ciężkie uniwersalne klasy, metody własnymi lekkimi nie
  • Odpowiedz
@BrakWolnegoLoginu: Kiedy wy w końcu zrozumiecie że istnienie programów które będą w stanie same się udoskonalać i będą na takim poziomie deklaratywności że będziesz w stanie powiedzieć robotowi napisz mi program który robi to i tamto oznacza że będzie można stworzyć AI które będzie uczyć się lepiej niż człowiek a co za tym idzie lepiej od niego wykonywać wszelkie zadania i projektować sobie mechaniczne organy do lepszego wykonywania tych zadań.
I
  • Odpowiedz
@BrakWolnegoLoginu pewnie dotyczyć to będzie tych najniższych lvl programowania. Zwłaszcza mowa o stanowiskach gdzie nie jest potrzebna żadna techniczna wiedza, tylko robi to jakiś Stefan po 2 miesiącach kursu z youtube. Równocześnie wzrośnie zapotrzebowanie na ekspertów w it nie na Stefanów - na ekspertów którzy będą zarządzać tą automatyzacja. Od automatycznych pojazdów (polecą kierowcy) po kasy w sklepach ( papa zrobią sprzedawcy).
  • Odpowiedz
@BrakWolnegoLoginu: takie coś może mówić tylko junior który nigdy nie pracował w skomplikowanych domenach i nie ma pojęcia jak to wygląda. Jak dla mnie to zajebiście że nie trzeba będzie klepać więcej restów tylko same się wygenerują. Będę miał dzięki temu ciekawsza pracę.
  • Odpowiedz
@TurboDynamo:

takie coś może mówić tylko junior który nigdy nie pracował w skomplikowanych domenach i nie ma pojęcia jak to wygląda


nawet junior by nie gadal takich bzdur xD
  • Odpowiedz
Kapitał to tylko substancja pośrednicząca w wymianie pracy między ludźmi i jago posiadacze to nie jest jakaś specjalna kasta. Wtedy będzie po prostu UBI albo wręcz kontrolowany przez ludzi Matrix gdzie każdy będzie miał swój kieszonkowy Wszechświat w którym będzie kieszonkowym Bogiem.


@Assailant: Albo właściciele AI wystrzelają biedotę z dronów. To nie czasy rewolucji francuskiej że wystarczy, żeby żołnierze w Paryżu odmówili strzelania do protestujących i elo monarchia. Jeszcze kilkadziesiąt lat
  • Odpowiedz
@BrakWolnegoLoginu: Na wykładzie z logiki i teorii mnogości wykladowca udowodnił matematycznie, że program który, tworzy inny dowolnie skomplikowany program, nie może i nigdy nie będzie istnieć. Oczywiście chodzi tu o zwykłe komputery elektronowe, kwantowe to już inna bajka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz