Wpis z mikrobloga

Czy wiecie, że pierwsza kocia kawiarnia na świecie powstała właśnie na Tajwanie?

Kawiarnia 貓花園 (Koci ogród) została otwarta w 1998 roku w Shilin, dzielnicy Tajpej i funkcjonuje do dziś. Z Tajwanu pomysł ten zaszczepił się w Japonii i tam spopularyzował. Dziś kocie kawiarnie można spotkać na całym świecie, chociaż wydaje mi się, że w Europie nie są aż tak popularne jak tu w Azji, gdzie można spotkać je na każdym kroku.

W Polsce pierwsza kocia kawiarnia powstała w Krakowie w 2015 roku i z tego, co mówi Google jest ich w naszym kraju wciąż tylko kilkanaście. W samym Tajpej odwiedziłem już na pewno więcej (w tym tę pierwszą na świecie), chociaż myślę, że ciężko by było policzyć wszystkie, bo często kawiarnia czy nawet restauracja nie reklamuje się jako "kocia" tylko po prostu mają jednego, czy dwa koty na stanie "przy okazji".

Co do wymogów sanitarnych, to na Tajwanie ogólnie nie ma jakichś większych restrykcji związanych z prowadzeniem lokalu gastronomicznego i z tego, co się dowiadywałem od ludzi prowadzących kawiarnie czy restauracje, to przed otwarciem nikt nie sprawdzał, czy ich lokal spełnia jakiekolwiek wymogi sanitarne, a później też nie mieli żadnych kontroli ( ͡º ͜ʖ͡º) Trochę taki "paróweczkowy wolny rynek" i to samo tyczy się kocich kawiarni, w których koty są wszędzie i nikomu nie przeszkadza, że kot siedzi na stole czy na blacie w kuchni ( ͡º ͜ʖ͡º)
Moim zdaniem jest to zdrowe podejście, bo jak ktoś nie chce mieć kociej sierści w kawie, to po prostu wybiera zwykłą kawiarnię, a miłośnicy kotów nie muszą się przejmować, że pójdą do kociej kawiarni, ale kota w sumie nie zobaczą, bo przepisy zabraniają kotom przebywać w większości miejsc w tejże kawiarni.

Poza kocimi, na Tajwanie funkcjonują też kawiarnie z innego rodzaju zwierzętami np. jeżami, tukanami czy swego czasu... alpakami (niestety już zamknięta ( ͡° ʖ̯ ͡°)). Możliwość wypicia kawy, gdy dookoła ciągle przechadzają się i ocierają o ciebie alpaki - bezcenna ʕʔ W Polsce to pewnie mokry sen inspektora sanepidu, ale na Tajwanie nikt się takimi pierdołami nie przejmuje ( ͡º ͜ʖ͡º)

#tajwan #koty #kitku #ciekawostki
fuji - Czy wiecie, że pierwsza kocia kawiarnia na świecie powstała właśnie na Tajwani...

źródło: comment_1665846989r5iAj4y0IlbZVsqyJbYPfJ.jpg

Pobierz