Wpis z mikrobloga

Przeglądałem dzisiaj ulotki propagandowe z okresu powojennego i znalazłem świetną grafikę artysty-ilustratora, człowieka ceniącego sobie tradycyjne wartości rodzinne oraz społeczne, który całym sobą oddał się pracy u podstaw, dla ludzi - jest nim Amerykanin polskiego pochodzenia, Jack Qrski.

Na ilustracji można dostrzec niewyraźne twarze młodych (w domniemaniu) polaków, którzy stają się twarzą nowej Ojczyzny. Qrski chcę tutaj podkreślić rolę tradycyjnej, młodej polskiej pary, która z uśmiechem na twarzy wchodzi w nową polską rzeczywistość, w Polskę, gdzie panować ma zawsze prawo i sprawiedliwość. Jednak twarze ich są niewyraźne, jakby zamazane - to symbol wtapiania się w przeciętność, anonimowość - młodzi nie chcą się wychylać. Ci co się wychylają są co raz bardziej ru**i od tyłu na hajsy, honor i resztki godności. Reasumując, młodzi z plakatu to symbol i spełnienie wizji artysty Qrskiego o narodzie konformistów, którzy żyjąc skromnie od 10 do 10, nie wychylają się i nie przeszkadzają ludziom prawa robić ich interesów, za co r***i są trochę mniej niż inni.


#bekazpisu #polityka #grafika #polska #socjalizm #sztuka
sexyola93 - Przeglądałem dzisiaj ulotki propagandowe z okresu powojennego i znalazłem...

źródło: comment_1665669466KpUCJYAHIGFg78oapZuRYN.jpg

Pobierz
  • 1