Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Pod koniec listopada znalazłem pierwszą pracę po skończeniu studiów (pierwsza wypłata w grudniu).

Od grudnia wciąż dostawałem pieniądze od rodziców (w celu opłat za mieszkanie), kwotę wolną od podatku przekroczyłem pod koniec kwietnia. Pieniądze od rodziców dostawałem do września.
Chciałem zgłosić to teraz do urzędu skarbowego (termin 6 miesięcy od przekroczenia kwoty wolnej od podatku mija pod koniec października).

Jednak zupełnie zapomniałem, że dwa lata temu dostałem od rodziców pieniądze na zakup samochodu (kwota przekraczała kwotę wolną od podatku — darowizna została zgłoszona do urzędu skarbowego).
Czy w takim razie będę musiał zapłacić podatek od darowizn, które otrzymywałem od grudnia (gdyż, wliczając pieniądze na zakup samochodu, było to już przekroczenie kwoty wolnej od podatku)?

#podatki #skarbowka #kiciochpyta #prawo

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63446d30c327744791404c04
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 8
OP: @drobny samochód został terminowo zgłoszony do urzędu.
@kuncfot masz może jakiś przepis prawny, na którym mogę się podeprzeć? Z tego, co czytałem, to okres wyliczania wartości darowizny dotyczy pięciu lat, zatem wnioskuję, że powinienem zgłaszać każdą kolejną po samochodzie (przekroczenie kwoty).
@ratty owszem, ale jeżeli wartość darowizny przekracza kwotę wolną od podatku, to należy darowiznę terminowo zgłosić do urzędu skarbowego — o tym zresztą jest cały wątek i moje pytanie.
OP: OK, już ogarnąłem sprawę w urzędzie. Dzięki za pomoc!
Zgłoszone darowizny nie wliczają się do limitu, zatem mogę zgłosić darowizny od kwietnia bez obaw o doliczenie podatku (tj. zgłoszenie jest terminowe).

@kuncfot: miałeś rację, a przynajmniej taką samą wykładnię podziela urzędniczka, z którą rozmawiałem. Dzięki serdecznie!
---

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: Eugeniusz_Zua