Wpis z mikrobloga

Tak szczerze i bez koloryzowania - jak wygląda kwestia grania w gry spoza biblioteki steam? Jest to w ogóle gra warta świeczki? Tzn. mam powiedzmy jakąś starą gierkę na płytce. Przykładowo - Mafia 1 z kolekcji klasyki. Podłączam do steam decka przenosną stację DVD za pomocą USB, instaluję grę, wgrywam patcha (aby gra działała bez płyty), wgrywam jakieś fixy na widescreen itp. I będzie się dało w to w miarę wygodnie pograć na steam decku? Co z celowaniem? Będzie to w ogóle wygodne? Bo ta gra sama w sobie nie obsługuje sterowania za pomocą kontrolerów.

Sprawa nr 2: Czy jak włączamy steam decka, to uruchamia się normalnie Windows 10 tak jak na każdym innym komputerze, czy włączając mamy od razu jakąś nakładkę na system przez co nawet nie widzimy takich rzeczy jak pulpit, ikonki windowsowe, "mój komputer" itp.?
#steamdeck
  • 7
@101101101: Jak wyżej pisali, Windowsa tam nie ma. Ja natomiast dodam, że stare gry działają bardzo dobrze, często lepiej niż na windowsie. Wiem, bo ogrywam właśnie The Lord of the Rings: The Return of The King. Gdzieś z 2002r. I działa wyśmienicie.
@101101101 jeśli nie ogarniasz do końca jaki system jest na Steam Deck, to nie wiem czy jest sens żebyś się w takie retro bawił.
Ogólnie, idzie na tym odpalić większość gier, jest sporo poradników do tych popularniejszych tytułów ALE nie jest to ani łatwe, ani przyjemne. Jeśli ktoś lubi się tym bawić i ma minimalną wiedzę o Linuksie, to polecam. W innym przypadku raczej odradzam.
@101101101: W przypadku wymaganych patchy i inyych takich to najlepiej będzie przenieść pliki, jeśli miało by to działać od strzała to dodajesz instalator jako "spoza bibioteki steam" i steam doczepia do niego "emulator windowsa" zwany Proton [ windowsa tu niet, ino Linuch ]. W przypadku gier cyfrowych z innych launcherów [GOG, Epic] są dostępne zamienniki, które to ogarniają [np. Heroic]. Ogólnie to w przypadku trudności prawie na pewno coś znajdziesz w