Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, 2 lata temu zacząłem wzraz z różowa wynajmowac #mieszkanie we #wroclaw
2 pokoje 43m3 bez szału ze standardem.
Jak podpisywaliśmy umowę te 2 lata temu płaciliśmy 1300zl + opłaty.
W między czasie mieliśmy tylko jedna podwyżkę o 100zl

Obecnie więc płacimy 1400zl + że wszystkie opłaty jakieś 600zl co daje nam 2000zl

Wczoraj zadzwoniła właścicielka, z informacją że muszą niestety nam wypowiedzieć umowę.
(synowi w lutym urodzi się dziecko i potrzebują mieszkania)

Umówiliśmy się do 10 stycznia że opuścimy mieszkanie.
Jest trochę czasu na znalezienie czegoś innego w okolicy, bo bardzo nam lokalizacja odpowiada.
(w lini prostej do rynku jest 5km)

Po telefonie usiadłem i spojrzałem na ogłoszenia mieszkań na wynajem.
Zatkało mnie
Ogłoszenia na podobne mieszkanie zaczynają się od 2800 + opłaty gdzie wychodzi łącznie 3500zl a to jedne z najniższych ofert..
Oprócz tego samych ofert jest jak na lekarstwo,
Wszędzie wymagania, typu max 2 osoby koniecznie pracujące, bez dzieci, bez zwierząt.
(mamy kota)

Obecnie mamy na 10% wkladu no i zdolność też jest.
Ale raty nam wyliczali na 5200zl na 25lat za mieszkanie 630tys
Więc chcieliśmy pomieszkać jeszcze z rok na tym tanim mieszkaniu, dozbierać ile się da i dopiero wziąć kredyt, gdy może będą lepsze warunki.

Na tą chwilę jak wynajmiemy mieszkanie pod 4tys to za wiele nie odłożymy..

Czy macie jakieś spekulacje odnośnie tego czy te mieszkania zaczną tanieć? Teraz są takie drogie że względu na duży popyt między innymi przez przyjazd ogromnej liczny osób z Ukrainy?
Teraz Ukraina ostro jedzie z orkami, są jakieś spekulacje że ci ludzie zaczną wraca do domów na Ukrainie?

(nie mam nic do Ukraińców i ich za to nie winie że tu uciekli przed wojną. Ale trochę dużo ich na raz nagle tu zamieszkało :D)

#wynajem #nieruchomosci #pytanie #kiciochpyta
Szawagier - Cześć Mirki, 2 lata temu zacząłem wzraz z różowa wynajmowac #mieszkanie w...

źródło: comment_1665077012ebaUItEjCu6j1yYkwPHCwr.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
@Szawagier: Ukraińcy to jedno ale aktualnie we Wrocławiu naukę rozpoczęło 100 000 studentów i wiele z nich jest spoza Wrocka, aktualnie jest chyba najgorszy okres na szukanie czegoś do wynajęcia
  • Odpowiedz
Teraz są takie drogie że względu na duży popyt między innymi przez przyjazd ogromnej liczny osób z Ukrainy?


@Szawagier: Nie, już wcześniej ceny wystrzeliły w kosmos najprawdopodobniej głównie przez tani kredyt... Potem ze względu na wzrost stóp i drastyczne ograniczenie dostępności kredytów ceny się ustabilizowały, a wybuch wojny na Ukrainie drastycznie zwiększył ceny wynajmu ograniczając równocześnie mocno jego dostępność.

Masa ludzi czeka na spadki cen mieszkań jak na zbawienie, ale nie
  • Odpowiedz
  • 2
@Szawagier na ten moment nie macie zbyt dużego wyboru. Możecie rzeczywiście poczekać jeszcze chwilę na wynajmowanym i liczyć na lekkie spadki cen mieszkań a z rok może stóp procentowych. Wszyscy krzyczą o inflacji i każdy chce odciąć swój kawałek tortu. PiS będzie przed wyborami chciał pewnie kupić elektorat i wrzucą w program jakieś propozycje wpływania na rynek nieruchomości ale na wiele bym nieliczył.
  • Odpowiedz
@mroz3: do stycznia, maks lutego się rozluźni, zaraz kupa studentów zrozumie że nie dla nich polibuda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Szawagier: jeżeli masz umowę terminową to właścicielka nie może Ci jej wypowiedzieć z powodów niewymienionych w umowie link więc jeżeli to jest dla was duży problem to może lepiej nie robić jej z górki
  • Odpowiedz
Obecnie mamy na 10% wkladu no i zdolność też jest.

Ale raty nam wyliczali na 5200zl na 25lat za mieszkanie 630tys


@Szawagier: w 2 osoby i macie zaledwie 10% na wkład. No to grubo

Jest trochę czasu na znalezienie czegoś innego w okolicy, bo bardzo nam lokalizacja odpowiada.


@Szawagier: no to chyba czas albo pomyslec o gorszej lokalizacji albo dorabianiu albo obnizeniu lotów z 2 pokoji 43 mkw na 2
  • Odpowiedz
@Szawagier 5km w lini prostej od rynku to wypada parę lokalizacji ale załapie się kosmos, kowale, jakogno, krzyki... Masz gdzie wybierać. Bez trudu znajdziesz coś w takiej odległości
  • Odpowiedz
no to chyba czas albo pomyslec o gorszej lokalizacji albo dorabianiu albo obnizeniu lotów z 2 pokoji 43 mkw na 2 pok 35 mkw lub nawet kawalerka 30 mkw.


@wuwuzela1:
Przecież jak op pisze o mieszkaniu za 630k to raczej nie ma na myśli 43 m2 tylko bliżej 60. Ceny we Wrocławiu są raczej podobne do Krakowa, a tutaj mam rozeznanie i za 450-500k można kupić między 40-50 m2 w znośnym
  • Odpowiedz
@Szawagier: info o uchodźcach jest https://twitter.com/KubisiakA/ i sytuacja się jeszcze nie poprawia dużo, a pakowanie się z 10% wkładu jest cholernie ryzykowne. Może część się rozjeżdża po mniejszych miastach, ale to spekulacje. Wynajmu szukać po znajomości, narzekajcie niby przypadkiem w rozmowach (np. że lubiliście okolicę a tutaj konieczność przeprowadzki), zaskakująco dużo ludzi ma pustostany które mogą wynająć pewnym osobom, ale nieznanym się boją.

Poza tym mało info, co was trzyma w
  • Odpowiedz
@wuwuzela1: nie wiem co w tym dziwnego że mamy "tylko" 60k odłożone ()
Nie wszyscy są programistami 15k :p

Metraz aż tak nie jest ważny, patrzymy również na mieszkania 35m3 ale one też są turbo drogie..
Co do pokoji to muszą być 2 że względu na to że różowa pracuje zdalnie i czasto ma spotkania na kamerze. A ja mam 2 zmiany w pracy i czasem siedzę
  • Odpowiedz
@wuwuzela1:

w 2 osoby i macie zaledwie 10% na wkład. No to grubo


Nie żeby coś, ale każdy kiedyś zaczynał zbieranie od zera. Zwłaszcza, że raczej nie planowali się jeszcze pakować w kredyt. Więc nie wiem, skąd to zdziwienie, że dwie osoby razem mogą póki co mieć "tylko" 10% uzbierane
  • Odpowiedz
@LuciusMiximus: dlatego chcieliśmy dozbierać 20% i dopiero coś wziąć, no ale teraz jak 1.5-2tys będzie trzeba zapłacić więcej za mieszkanie to cały proces się wydłuży..

Czemu Wrocław? Nie wiem, urodziłem się tu, tu mam całą rodzinę znajomych, jakoś nie rozkminialem żeby przeprowadzić się w inne miejsce ¯\_(ツ)_/¯

No chyba że ten kraj będzie ruiną przez kaczą politykę, to będzie trzeba się po prostu wyprowadzić za granicę
  • Odpowiedz
5200zl na 25lat za mieszkanie 630tys


@Szawagier:

A mieszkanie musi byc za 600k? Nawet w Warszawie sa 2 pokoje za 400-450k troche dalej od centrum ( czytaj dojazd w 40 minut a nie 20 ). Ja juz bym chyba wzial ten kredat na twoim miejscu i zaczla kombinowac jak tu jednak zaczac zarabiac te 15k bo to jest cos na co z rozowa macie wplyw.
  • Odpowiedz
Metraz aż tak nie jest ważny, patrzymy również na mieszkania 35m3 ale one też są turbo drogie..

Co do pokoji to muszą być 2 że względu na to że różowa pracuje zdalnie i czasto ma spotkania na kamerze. A ja mam 2 zmiany w pracy i czasem siedzę w domu do 14:00 mam nadzieję że rozumiesz dlaczego to takie istotne :)


@Szawagier: 600k na kredo to chyba celujecie jak rozumiem w
  • Odpowiedz
@Szawagier: przechodziłam podobny scenariusz ponad rok temu. Mieszkanie, które wynajmowaliśmy z 5 lat i było mega tanie, nagle poszło na sprzedaż więc też musieliśmy szukać nowego. Już wtedy (w sensie rok temu) przeskok cenowy w ogłoszeniach był dla nas duży w stosunku do tego, co mieliśmy. Cudów nie ma - trzeba obserwować portale, być jednym z pierwszych kandydatów i zrobić dobre wrażenie. Tańszych mieszkań bym się raczej spodziewała na olx niż
  • Odpowiedz
@Szawagier: te 630 k to mieszkanie juz po wkladzie 10 procent ? Czy 630 - 10 %. Wyposazone ? Czy deweloperka bo jak macie tylko 60 k to jeszcze trzeba wykończyč.
Jak zarabiacie we 2 na tyle ze 5200 nie robi wrazenia + opłaty to kupić.
  • Odpowiedz
@Szawagier: Weź pod uwagę, że cokolwiek kupisz to musisz sporo dołożyć w wyposażenie lub remont by faktycznie mieszkać. Z drugiej strony, jak masz 60K to z każdym miesiącem tracisz na inflacji i pieniądze tylko leżą.

Popytaj znajomych, jak miałem ukraińców u siebie to okazało się, że sporo znajomych osób ma pustostany po dziadkach/ciociach, których nie chcą sprzedawać, ale też nie stać ich na remont by był sens to sensownie wynająć.
  • Odpowiedz
dlatego chcieliśmy dozbierać 20% i dopiero coś wziąć, no ale teraz jak 1.5-2tys będzie trzeba zapłacić więcej za mieszkanie to cały proces się wydłuży..


@Szawagier: żeby kupić mieszkanie z wkładem 20% trzeba mieć minimum 30% i 10% jest jako rezerwa w razie wu,. Przy założeniu ze rynek wtórny i ze kuchnia i łazienka i elektryka i podłogi działają.

by był sens to sensownie wynająć.


@wpiot: już takie speluny widywałem na
  • Odpowiedz
@Szawagier: Niestety mieszkania nie stanieja jakoś spektakularnie. Stopy procentowe w koncu spadna na przestrzeni lat, ale wynajem nie sądze, ceny mieszkan w centrum tez raczej nie, ewentualnie wzrost cen się zatrzyma. Sama szukam kawalerki w nowym budownictwie na rynku wtórnym w centrum/przy linii tramwajowej i obecnie ceny z miejscem postojowym oscylują pod pół miliona. Ogladalam jedna na dalekim kozanowie, 31 metrow, 390k i to byla jedna z lepszych ofert obecnie na
  • Odpowiedz
@wuwuzela1:

A i różowa niekoniecznie musi siedzieć zdalnie


różowa pracuje 4/1 i ten jeden dzień jest w biurze, które jest przystosowane do 40 osób, a firma zatrudnia 200. Także nie ma że sobie chce pracować w biurze i już, jej team ma wysnzczony czwartek a już w piątek na jej stanowisku siedzi inna osoba ¯\_(ツ)_/¯

@RylSilesia: 630k to już jest cała kwota za mieszkanie, masz rację całujemy w 3 pokoje.
  • Odpowiedz