Wpis z mikrobloga

Tańcząc na głowach węży, czyli geneza wojny w Jemenie

21 września minęło pełne 8 lat odkąd Houthi zajęli stolicę kraju Sanaa, oficjalnie rozpoczynając wojnę domową w Jemenie. Ta stanowi największy kryzys humanitarny od II Wojny Światowej, pochłaniając przez ten czas blisko 400 000 istnień ludzkich. Rok 2022 przyniósł perspektywy zakończenia wojny, a główny zewnętrzny gracz - Arabia Saudyjska szuka dróg wyjścia z konfliktu. Sprawdźmy jacy aktorzy, jakie siły, motywacje miały największy udział w katastrofie Jemeńskiej Wojny.

Razem z @Good_Times_Bad_Times zrobiliśmy kolejny materiał na temat Bliskiego Wschodu. Tym razem padło na Jemen, historię powstania ruchu Houthich, przyczyny wybuchu wojny i saudyjskiej interwencji wojskowej. Polecam, bo w tym stosunkowo krótkim materiale udało nam się omówić większość kluczowych wydarzeń z najnowszej historii Jemenu - zaczynając od 1978 r., czyli objęcia władzy w Jemenie przez Saleha, przez zjednoczenie kraju, powstanie ruchu Houthich i arabską wiosnę, po saudyjską interwencję zbrojną i wydarzenia ostatnich miesięcy. Omawiamy też pomoc Iranu dla Houthich czy rywalizację między KSA i ZEA jak powstała na tle konfliktu w Jemenie.

Zrobiłem też znalezisko.

Jak ktoś ma dodatkowe pytania do materiału (z oczywistych względów fizycznie nie dało poruszyć wszystkich wątków), to zapraszam do komentowania. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

______________

Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem.

#bliskiwschod #geopolityka #jemen #iran #arabiasaudyjska #lagunacontent
JanLaguna - Tańcząc na głowach węży, czyli geneza wojny w Jemenie

21 września minę...
  • 27