Wpis z mikrobloga

Na dzień przed posiedzeniem RPP wibor drugi dzień z rzędu istotnie wzrasta.
Przekroczyliśmy kolejny pułap osiągając 7,31 (+0,03 p.p.)
W przestrzeni publicznej słychać bardziej zdecydowane spekulacje o możliwym wzroście stopy referencyjnej powyżej 0,25 p.p.

W mojej ocenie należy spodziewać się wzrostu do zapowiadanego poziomu 7%, okraszonego komentarzem o "konsekwentnym i systematycznym działaniu rpp" oraz zastrzeżenia, że wzrost "nie musi oznaczać zakończenia cyklu podwyżek stóp" ponieważ "nbp stale przygląda się napływającym danym makroekonomicznym" i "reaguje na bieżąco stosownie do sytuacji"

Jeśli najbliższe projekcie nbp, sytuacja na rynku energetycznym oraz roczne waloryzacje cenników po zamknięciu roku 2022 okażą się pesymistyczne (dużo na to wskazuje), zakładam, że "siódemka" będzie miała kompana po przecinku.

Z uwagi na konstrukcję wakacji kredytowych (1 miesiąc na kwartał w '23) nie spodziewam się rozszerzenia programu wakacji kredytowych. Jest jednak niemal pewne, że Rząd z uwagi na wybory parlamentarne w '23 przygotuje nowy lub rozszerzy istniejący program socjalny, którym może być np. waloryzacja 500+

#nieruchomosci #codziennywibor #wibor #stopyprocentowe #nbp #kredythipoteczny #gospodarka
  • 3
@kfc_chicken: gołębio.


@rzzz: tak, tak jak aktualny skład nbp

Nawet mainstream daje 8% referencyjne w 23q1.


@rzzz: myślę, że zależnie od definicji mainstreamu możesz mieć rację, ale inny rabin powie inaczej
z jednej strony są zdecydowanie jastrzębi Ludwik Kotecki oraz Joanna Tyrowicz, z drugiej strony reszta nbp na czele z prezesem i oczekiwaniami rządu
pamiętajmy, że strategia prawa i sprawiedliwości jest dość czytelna i ukierunkowana na tolerowanie wysokiej i