Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirkujący inwestorzy, co sądzicie o następującym portfolio? Cel: długoterminowe (10-15 lat), mało stresujące inwestowanie o niskim stopniu ryzyka (średni roczny cel: inflacja + 3-5%), za min. 7k PLN odkładanych co miesiąc z pensji 12k PLN netto. Inspiracja to Factor Tank: https://www.optimizedportfolio.com/factor-tank-portfolio/

20%: Global Stock Market, np. Vanguard Total - VT
10%: SP600 - AVUV
10%: rynki wschodzące - AVES
8%: fizyczne złoto
8%: obligacje EDO
5%: Bitcoin
5%: US Treasury Bonds (STRIPS) - EDV
5%: Treasure Inflation Protected Securities (TIPS) - LTPZ
6%: najlepsze konta oszczędnościowe (60% w PLN + po 10% w USD/EUR/CHF)
3%: akcje dot. odnawialnych źródeł energii (np. uranu) - ?
3%: International Momentum - IMOM
2%: obligacje COI
2%: obligacje DOR
2%: obligacje ROR
2%: akcje dot. technologii przyszłości (AI, nano) - ?
2%: akcje Whale Index (https://whalewisdom.com/whaleindex)
2%: Physical Gold Shares - SGOL
2%: szalone inwestycje (nowości, obrazy, kolekcjonerskie)
1%: fizyczne srebro
1%: altcoiny (np. #eth)
1%: bukmacherka

Inne portfolia: https://www.optimizedportfolio.com/lazy-portfolios/ - może są tu lepsze inspiracje na te niepewne czasy?

#pytanie #finanse #inwestowanie #inwestycje #gielda #fundusze #akcje #kryptowaluty #bitcoin

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #633b4f302ccbae2424f41ce1
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mirkujący inwestorzy, co sądzicie o...

źródło: comment_1664831652Gx8jz3Eh710njctluNUrMF.jpg

Pobierz
  • 24
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie lepiej po prostu skupować obligacje 10 letnie, a za 2-3 lata pomyśleć coś dalej i zdywersyfikować te kwotę. Tak jak kolega wyżej sporo czasu i pieniędzy stracisz na rozdrabnianie się. Imo skrajna dywersyfikacja ma sens przy większych kwotach, których stratę możemy odczuć.
@AnonimoweMirkoWyznania: Jak chcesz się już bawić w dywersyfikację to IMO nie więcej niż 3% w jedno aktywo. Ale i tak moim zdaniem nie ma co na ślepo ładować kasę w ileś tam rodzajów aktywów, tylko zdać sobie sprawę w jakim momencie cyklu koniunkturalnego jesteśmy. Różne aktywa różnie zachowują się w innych fazach. Jeśli potrafisz to rozpoznać jesteś przynajmniej jeden krok przed rynkiem. Nie wiem czy jest sens budować portfel na 15
1%: bukmacherka


@AnonimoweMirkoWyznania: nie w Polsce. Będziesz zasilał portfel skarbu Państwa i bukmachera. Z bukmacherki tylko giełda zakładów, a to legalne jest tylko w UK, na Malcie i w paru innych krajach. Zamieniłbym to w kolekcjonowanie krótkich serii whiskey lub wina lagerowanego w winnicach np. Faustino.
(średni roczny cel: inflacja + 3-5%


@AnonimoweMirkoWyznania: Jest to skandalicznie mało ambitny cel, już lepiej zamień całą kasę na jednouncjowe złote monety i przestań sobie zawracać głowę zmiennością, dywersyfikacją itp. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@AnonimoweMirkoWyznania no #!$%@?ło chłopa ( ͡° ʖ̯ ͡°) jak ty chcesz tym zarządzać dokupować rebalansowac sprzedawać ? Ty wypisałes wszystkie aktywa jakie znasz i dopisałes procenty ? ( ͡° ʖ̯ ͡°) Takie coś ma sens, jeżeli aktywów masz za miliony a nie 7 tys PLN, wróć, Marcin iwuc ma parę milionów w portfelu a takiego gówna nie tworzy.
To nie ma sensu z jednego
@AnonimoweMirkoWyznania od kiedy uran jest odnawialny?

Edo dają Ci strate. Czego chcesz trzymać w złotówce? Pshisical gold? Zamień na złoto fizyczne. Inwestuj zgodnie z cyklem koniunkturalnym.

Akcje wschodzące? Hm. Chińskie stocki do piekła. Będzie wojna USA Chiny. Weź to też pod uwagę przy long termie.
MiłosnaLoszka: Dzięki za wszystkie komentarze, Panowie! Dalsze rady i sugestie mile widziane, dzięki Wam sporo się nauczę. :)

@rysiekryszard: Nie wiem, jak mam interpretować spadek i wielomiesięczną stagnację Bitcoina w okolicach $20k. To zmniejsza prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek będzie wart 5-100x tyle, co obecnie, więc nie widzę opcji ryzykowania więcej niż 5% portfolio.

@lajdak: Myślałem o platformie z minimalnymi opłatami, na której po prostu dokupuję regularnie 8 ETFów + 5-10
@AnonimoweMirkoWyznania: odnośnie BTC - ja i wielu innych stałych bywalców tagu interpretuje odwrotnie. Teraz jest promocja i doskonała okazja, zeby zakumulować więcej Bitcoina. Aktualna sytuacja gospodarcza zwiększa szansę, że BTC będzie wart więcej, ALE na pewno nie będzie to na już. Może sie to nie wydarzyć przed 2024-2025 rokiem, a do tego czasu możemy się kotłować w okolicy 20-40k.

Odnośnie rebalansowania: co zrobisz jeśli któryś ze składników zwiekszy albo zmniejszy wagę
@AnonimoweMirkoWyznania tak, jest zbyt skomplikowane i zjedzą cię opłaty.
Konto maklerskie : może mieć opłaty X proc od zakupu nie mniej niż Y złotych i drugi warunek zezre ci to, lub też minimalna kwota zakupu nie pozwoli ci inwestować drobnicy (tak jest jak dobrze kojarzę w XTB)
Każdy etf ma też stałe koszty roczne obsługi i to się nazywa TER, im bardziej specjalistyczny tym większe koszta, jeżeli coś replikuje dane indeksy np
DrapieżnySzef: Myślę, ze nakupiles wszystkiego jak leci i nie masz najmniejszego pojęcia co robisz.

Wątpię żeby zdanie potrafił złożyć o tym dlaczego masz złoto, skoro rosja właśnie pozbywa sie skutecznie rezerw, które budowała dwie dekady.

Kupując ziemie na chybił trafil można dużo lepsze wyniki wykręcić ... I dużo mniejsze ryzyko.

Myślę, że zrobiłeś to bo wolales to od nic nie robienia.
Myślę też że powinieneś inwestować w coś na czym się