Wpis z mikrobloga

Jak wygląda rejestracja samochodu we Francji? Zwrócił mi na to uwagę kolega @jalop , bo dla mnie to takie "normalne" ale faktycznie dziala to dużo lepiej niż w Polsce.
Przede wszystkim odbywa się 100% przez internet. Wydział komunikacji to jedna z ofiar ograniczania administracji (bardzo dobrze) i nie ma możliwości załatwienia tego w urzędzie.
Oczywiście można skorzystać z pośredników, jak warsztaty czy komisy ale jeśli akurat nie kupujemy tam samochodu to będzie dodatkowo płatne.
Po złożeniu wniosku w ciągu 2-3 dni otrzymujemy zwykłym listem "twardy" dowód na wskazany przez nas adres.
Z dowodem rejestracyjnym udajemy się do dowolnego punktu dorabiania kluczy i tam wyrabiamu na miejscu tablice. Wybieramy czy aluminiowe czy plexi, wyróżniki regionalne (można dowolnie). Można ich sobie zrobić ile się chce, więc nie ma problemu z bagażnikami czy przyczepkami jak to było swego czasu w Polsce (może nadal jest, nie wiem).

Wymiana prawa jazdy odbywa się podobnie. Wniosek przez internet, jeśli robimy zdjęcia w automacie to nie trzeba ich dołączać, wystarczy numer zdjęcia.
Prawo jazdy otrzymujemy również pocztą, nikt nie chce zwrotu starego dokumentu.
Dlatego byłem zdziwiony, gdy jakiś Mirek długo czekał na wolny termin by odebrać prawo jazdy z nowa kategorią.

#francjadasielubic #francja #emigracja #samochody #motoryzacja
PiotrFr - Jak wygląda rejestracja samochodu we Francji? Zwrócił mi na to uwagę kolega...

źródło: comment_16647164084vgt1EU7F5FIsMad2FwUME.jpg

Pobierz
  • 28
@PiotrFr w Austrii jest jeszcze ciekawiej, bo tablice rejestracyjne załatwia się u ubezpieczyciela i cała procedura trwa może 15minut.
Po prostu, przychodzisz, dajesz dokumenty z auta, osoba która cię obsługuje wypisuje formularz, płacisz, na zwykłej drukarce jest drukowany dowód rejestracyjny (kawałek zwykłego papieru) podpisujesz ubezpieczenie, dostajesz tablice.
Możesz jeździć.
@19ludwik91: tylko wstretne jest ze teoretycznie nie mozna wracac na tablicach nowozakupionego samochodu. Jasnoniebieskie tylko dla salonow I znajomych z komisu. Ciemnoniebieskie za 200€. Albo jazda w 4 strony (zakup a potem z opisanymi tablicami) albo laweta xD
@Bjornolf Fakt, to jest głupotą. Dlatego też często ludzie szukają auta tylko w okolicy -tak zauważyłem. Już nie raz sprzedający się dziwił że aż tyle jechałem. A było na przykład 100km.

Ale, zawsze można się dogadać i wracać na tablicach starych - nie robiłem tak, ale przy kupnie Moto koleś mi to zaproponował.

Zawsze ma się też czas na przemyślenie czy to właściwie auto ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@PiotrFr: Na Litwie nie musisz zmieniać rejestracji po kupnie auta - dowód dostajesz kurierem, a wszystko załatwiasz przez internet.
Jeżeli pojazd został sprowadzony zza granicy, to i tak musisz przejść ekspertyzę - sprawdzenie czy pojazd nie jest kradziony, robione są zdjęcia VIN itd, i dostajesz rejestrację na miejscu. W razie chcesz zmienić blachy w aucie - załatwiasz wszystko przez internet i dostajesz wszystko niezbędne kurierem.
@s---k nie do końca - kupując samochód, a mając już auto możesz przerejestrować nowe auto na stare tablice.
Ale musisz to zrobić za jednym zamachem- jeśli sprzedasz auto, a potem szukasz auta to musisz tablice zwrócić.
A i nie wolno dziurawić tablic- na przykład w celu przymocowania.
@bewuce: Akurat w Rosji to jest #!$%@?. Oglądam takiego Tatara - Ildar Avtopodbor - i z polecenia jego firmy, ktoś kupił sobie BMW, ale było podejrzenie, że było kradzione, bo VIN wyglądał na "poprawiony". Robili ekspertyzę i okazało się, że auto było bite i VIN musiał być poprawiony czy coś takiego (bo BMW umieściło go przy prawym reflektorze), no i teraz przy każdym kupnie/sprzedaży będzie robiona ekspertyza zgodności VINu z autem
W Szwajcarii jest miodzio, cała operacja trwa tyle ile stoisz w kolejce :D

Poprzedni właściciel wyrejestrowuje auto i przekazuje ci kartę pojazdu. Idzie się z nią do urzędu, daje się swój dokument tożsamości i gotowe. Jak nie kupiło się wcześniej ubezpieczenia to urząd robi to za ciebie. A jeszcze trzeba powiedzieć jakie się chce tablice, standard czy do japonców.

Ostatnio zajęło mi to 8 minut.
@PiotrFr

W Irlandii też jest spoko procedura. Tablice są przypisane do auta na stałe i do auta masz tzw logbook czyli certyfikat rejestracji, w którym jest osobna zakładka na sprzedaż samochodu.
Jak kupujesz auto to wpisujesz tam swoje dane, książeczkę wysyłasz do urzędu po czym na Twój adres przychodzi nowa w której już jesteś przepisany jako właściciel. I tyle. Bez umów, bez wymiany tablic, bez latania po urzędach, generalnie- bez #!$%@? (