Wpis z mikrobloga

Ludzi z gotówką jest mnóstwo. Nowe osiedle, na którym kupiłem na początku roku 2022 mieszkanie, jest w większości wykupione przez indywidualnych inwestorów za gotówkę. Powstały już 4 bloki i 4 kolejne są w trakcie budowy - deweloper nie narzeka na brak zainteresowania. Niestety prawda jest taka, że na wykopie ludzie nakręcają się nawzajem, wymyślając dramatyczne historie, które w realnym świecie nie mają miejsca.

Skoro nieudacznik 10k brutto m/c (czyli ja) mógł kupić mieszkanie za gotówkę to wyobraźcie sobie jakie możliwości finansowe mają julki/oskarki z bogatymi starymi. A jak już takie osoby połączą się w pary, to przecież mogą wykupywać mieszkania jak bułki w piekarni.

Żadnemu deweloperowi nie spadnie włos z głowy, nikt sobie marży nie obniży. Nadal w biurach nieruchomości klient kupujący tylko jedno mieszkanie traktowany jest jak gówno, bo deweloperzy wiedzą, że jest kolejka chętnych na zakup mieszkań.

#nieruchomosci #oswiadczenie #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie
  • 44
  • Odpowiedz
@CalibraTeam: też przez chwilę tak myślałem, ale to, że Twój blok wyprzedał się za gotówkę nic nie znaczy. miasto jak Warszawa śpi na kredycie.

a tak z ciekawości ile z m2 / jakie metraże / jakie miasto? sam odkładałeś? ile lat?
  • Odpowiedz
a tak z ciekawości ile z m2 / jakie metraże / jakie miasto? sam odkładałeś? ile lat?


@emeig: nieco ponad 53m2, dałem na początku 2022 ponad 300 tysięcy. Sam odkładałem przez 10 lat.

też przez chwilę tak myślałem, ale to, że Twój blok wyprzedał się za gotówkę nic nie znaczy.


jak to nic nie znaczy? nie mój blok się wyprzedał za gotówkę, tylko 4 bloki u tego dewelopera :)
  • Odpowiedz
@CalibraTeam tylko, że wszyscy nie zarabiają 10k brutto bo nawet średnia to 6k. Skoro uważasz, że każdy zarabia 10k brutto + tyle samo partnerka to razem mają 14k na rękę więc jeśli rata im wzrosła z 2k na 4k to napewno nie szli by na strajk bo zapas jeszcze jest spory
  • Odpowiedz
@CalibraTeam: To prawda. Ja też "siedzę" na gotówce - chcę kupować dla siebie oraz inwestycyjnie. Póki co kasa jest w obrocie, ale niedługo zaczną się sensowne nadwyżki, które trzeba będzie jakoś ulokować. Trochę walut(20%), trochę złota(20%), trochę obligacji(20%) i nieruchomości (40%). Taki jest mój plan. Zaletą nieruchomości jest bardzo łatwy i dostępny lewar. Używany z rozsądkiem powoduje, że bogacisz się za cudze - dosłownie, bo ktoś buduje Twoją wartość netto razem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 14
@CalibraTeam: jak widzę ostatnie zdanie 'kolejka chętnych na zakup' to parskam śmiechem. Obserwuję sprzedaż w jednym z miast wojewódzkich i od maja/czerwca developerzy budujący 3-4 bloki sprzedali średnio po 4-6 mieszkań w każdym z bloków. Gdzie wcześniej robili to w 3-4 tygodnie, a nie miesiące. Z czego teraz we wrześniu to ruch już praktycznie kompletnie zamarł i w konkretnie obserwowanym przeze mnie bloku sprzedało się jedno mieszkanie.
  • Odpowiedz
@CalibraTeam: o to to, sporo ludzi nawet roboli zwykłych 3-4k na ręke ma spore oszczędności, a to spadek po babci czy po rodzicach a to jego stary zarobił dobrze w '90 latach, jak by chcieli to spokojnie by kredyt dostali na te 50-80k i by dom czy mieszkanie mogli kupić bez problemu
  • Odpowiedz
Skoro uważasz, że każdy zarabia 10k brutto + tyle samo partnerka


@CalibraTeam @maryjuszpitagoras: uważam, że większość Polaków ma dochód większy niż 10k brutto W sumie fajnie byłoby zobaczyć jakieś statystyki ale uważam, że to niemożliwe. Nikt w budżetówce, fabrykach, sklepach nie zarabia takich pieniędzy poza oczywiście kadra kierownicza. Gdzieś wiedziałem info, za zarabiając 10k mc jesteś w 10% najbogatszych Polaków ale to nie jest zweryfikowana informacja
  • Odpowiedz
Nikt w budżetówce, fabrykach, sklepach nie zarabia takich pieniędzy poza oczywiście kadra kierownicza.


@maryjuszpitagoras: inżynierowie produkcji, specjaliści bhp, utrzymanie ruchu... wymieniać dalej kto w przeciętnej fabryce może zarabiać 10k brutto i więcej (czyli gówniana pensja jak na te czasy)? Jeśli dla was fabryka to tylko robole na linii produkcyjnej to musicie wyjść z piwnic, bo to wy żyjecie w bańce
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@CalibraTeam: mnie to właśnie przeraża. Chciałem kupić mieszkanie na wynajem i wszystkie małe mieszkania 1 i 2-pokojowe sprzedane. Wychodzi na to, że muszę zadowolić się rynkiem wtórnym..
  • Odpowiedz
uważam, że większość Polaków ma dochód większy niż 10k brutto


@CalibraTeam: Zapraszam do Polski Powiatowej gdzie ludzie pracują za minimalną na umowę zlecenie bo nie ma absolutnie innych perspektyw w okolicy i nie, nie wszyscy mogą wyjechać do miasta wojewódzkiego i zostać programistami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@CalibraTeam:

nieco ponad 53m2, dałem na początku 2022 ponad 300 tysięcy

To co to za miasto? Psiedupy czy muchosrańsk albo dupobsrypopachy?
40-kilka m2 na warszawskim Ursynowie to już 400k+
Mieszkania pod miastem to de facto dopłacanie w czasie swojego życia, spędzonego w dojazdach gdziekolwiek, za niższą cenę mieszkania.
  • Odpowiedz