Wpis z mikrobloga

Siema #rower #ebike #rowerelektryczny kupiłem sobie inny czujnik PAS do roweru i ten nowy działa w obie strony, na początku stwierdziłem że pewnie jakiś chiński badziew, ale po czasie mi się spodobało, bo techniczne rzecz biorąc nie potrzebuje manetki (która swoją drogą jest nielegalna na rowerze) i wystarczy że robię lekkie wahadło nogami coś jak w starych zegarach wahadłowych i rower sobie jedzie bez wysiłku, ale przejdźmy do rzeczy. Jak z prawnego punktu widzenia wygląda taki czujnik, bo jedyne co wiem to rower musi być napędzany siłą mięśni aka czujnik kadencji lub obrotu i nie może mieć manetki ale nie ma nic na temat kręcenia korbą do tyłu lub robienia wahadła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 7
W standardowych, w pełni rozwiniętych i normalnie dostępnych w sklepach systemach z silnikami od Shimano dla przykładu masz taki sam patent - pedałujesz, a on jedzie. I właśnie siłą pedałowania regulujesz sobie przyspieszenie, nie słyszałem żeby ktokolwiek się o to kiedykolwiek przyczepiał, szczególnie że rower jest wszędzie opisany jako "rower ze wspomaganiem elektrycznym".
@Skillez_: Pan bagietmajster będzie pilnie obserwował ( ͡° ͜ʖ ͡°) w którą stronę pedałujesz bo pedałowanie do tyłu jest zabronione ! Ja jeżdze bez czujnika pas z samą manetką i zero zainteresowania więc luz.
@Ariul: Do pierwszego wypadku ( ͡° ͜ʖ ͡°), pojazd będzie zakwalifikowany jako motorower i z automatu wejdzie na twoje konto: brak uprawnień (no chyba że masz prawko), brak przeglądu, brak OC, brak rejestracji, pojazd nieprzystosowany na drogi publiczne i to nawet jeśli kolizja nie będzie to z twojej winy, więc ja osobiście wole nie ryzykować.
@rezy100r: Tak wiem, czujnik momentu obrotowego jest często stosowany w systemach mid-drive, bardzo fajna sprawa, dużo przyjemniej się jedzie niż na archaicznym czujniku tylko na podstawie obrotu korby i jest to całkowicie legalne, tylko ze dużo droższe rozwiązanie w przypadku silnika umieszczonego z przodu/tyłu bo potrzebna jest specjalny wkład supportu.
@Skillez_: Wystarczy jeździć ostrożnie. Bezwypadkowo jeżdze już od dobrych kilku lat. Nawet jakby mi srogo dowalili to wciąż nie będę żałował. Bo oszczędziłem mnóstwo kasy + do tego fun z jazdy bez manetki jest marny i jeszcze to ograniczenie do 25 na godzine to żart. Zabawa przednia, za rok planuje zrobić prawo jazdy na motocykl bo tak mnie wzięło na te jednoślady że rower nie wystarcza ( ͡° ͜ʖ
(która swoją drogą jest nielegalna na rowerze)


@Skillez_:

Z przepisów wynika że jest legalna jeśli działa tylko przy kręceniu pedałami.

Z resztą nawet jak nie masz analogowej manetki, to masz przyciski na ekranie do wyboru poziomu wspomagania - które też są elektroniczną manetką z dyskretnymi poziomami.