Wpis z mikrobloga

@reksiuzgdyni

zapominajcie o innej podstawie- Nie można wyprzedzać z prawej strony jeśli nie ma wyznaczonych minimum dwóch pasów ruchu w tym samym kierunku. Gdyby były 2 pasy dla tego kierunku to można. Właśnie ze względu na ust. 9

Jezdnia jednokierunkowa, teren zabudowany, wiec musza być minimum 2 wyznaczone pasy w tym samym kierunku żeby w ogóle możliwe było wyprzedzanie z prawej. Gdyby były, to wtedy można byłoby dalej dywagować o skrzyżowaniu i
Pobierz
źródło: comment_1664556531ngNhNnIAFkgivXjdo1mfWg.jpg
@ziuaxa: No tak. U mnie to się akurat wiąże z bardzo dobrą znajomością przepisów, ale raczej nie ma korelacji. Jest mnóstwo ludzi co ma prawko 30 lat i nie rozumie podstaw typu co to wyprzedzanie, a są tacy co maja PJ 2 lata i przepisy znają doskonale.

U mnie to raczej wiąże się z tym czym zajmuje się zawodowo
@reksiuzgdyni: To naprawdę bardzo ciekawe. Ciekawy jestem czy możesz jakoś konkretniej napisać jak się nazywa Twój zawód albo co to za instytucja (bez konkretnej nazwy czy adresu) - ja osobiście nie wiem jakie instytucje zajmują się sprawami gdy kierowca nie przyjmuje mandatu. Sąd jakiś?

Podsumowując. Jesteś jedyną osobą w tym wątku, która uważa, że w styuacji z rysunku nie wolno wyprzedzić samochodu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo.

Innymi słowy uważasz, że
@ziuaxa: Źle stawiasz sprawę. Nie uważam że nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniu pojazdu sygnalizującego skret.

Bo w tej sytuacji nie o to chodzi, tylko o zakaz wyprzedzania z prawej bez wyznaczonych pasow ruchu.

Gdyby tam były dwa wyznaczone pasy ruchu to ten manewr byłby prawidłowy. Gdyby droga boczna była z prawej strony i biały skręcał w nią w prawo, to również byłoby to dozwolone - wyprzedanie go z lewej oczywiście bez
@ziuaxa: Nie chcę mi się angażować w kolejną dyskusję, bo mam lepsze rzeczy do roboty w piątkowy wieczór, ale:

1. Skoro już cytujesz moją wypowiedź, to cytuj całość

2. Twierdzenie, że moja opinia jest identyczna jak opinia kogoś innego, kto napisał coś innego, ale w z grubsza podobnym kontekście to już zagrywka TVP-style.

komentarz Mirka @GaiusBaltar (627 plusów), o tym, że Polacy:

> dostaną serię mandatów za wyprzedzanie na takich "skrzyżowaniach"
Tak samo uważa jak komentarz wyżej @gorzki99 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

> Zgodnie z przepisami na skrzyzowaniu nie wolno wyprzedzac (...) Wiec dopoki bialy sie nie zatrzyma to teoretycznie nie wolno :P Jak sie zatrzyma to juz nie bedzie wyprzedzanie a omijanie - i bedzie wolno :)


@GaiusBaltar: Jak juz cytujesz wybiorczo to skladaj papiery do tvpis.

Zgadnij kto napial potem:

Zaczalem dyskusje troche "na przekor".

Wszyscy
@GaiusBaltar: Szkoda, że nie chcesz wziąć udziału w dyskusji i że piszesz "bez odbioru". Przeczytałem wszystkie Twoje komentarze pod tamtym znaleziskiem i zgadzam się w zasadzie ze wszystkim co napisałeś - zarówno jeśli chodzi o niejasność oznaczeń dróg, dróg wewnętrznych, znoszenie lub brak znoszenia ograniczeń prędkości i.t.d.

xD
Chciałbym zobaczyć tych, którzy tak niezmiernie się cieszą z podniesienia mandatów w Polsce, kiedy dostaną serię mandatów za wyprzedzanie na takich "skrzyżowaniach", albo
@GaiusBaltar: Jak juz cytujesz wybiorczo to skladaj papiery do tvpis.


@gorzki99: To był cytat cytatu OPa, dodatkowo przeżuty przez koszmarnie działający mechanizm cytowania z wykopu, więc pretensje nie do mnie.

@GaiusBaltar: Szkoda, że nie chcesz wziąć udziału w dyskusji i że piszesz "bez odbioru".


@ziuaxa: Niestety aktualnie pracuję, i jeszcze pewnie parę godzin mi to zajmie, w efekcie czego pójdę spać maksymalnie wyrypany, a jutro nie będę pamiętał
Dlatego z góry założyłem, że raczej udzielać się nie będę. Natomiast wołanie z cytatem w postaci obciętej po prostu tak sobie mi się spodobało, dlatego odpisałem. ¯_(ツ)_/¯

@GaiusBaltar: rozumiem i przepraszam :)
Gdyby tam były dwa wyznaczone pasy ruchu to ten manewr byłby prawidłowy.


Gdyby były dwa wyznaczone pasy ruchu w jednym kierunku to sytuacja byłaby banalna, ale mamy tylko jezdnię bez wyznaczonych pasów ruchu i omawiamy taką sytuację, która, jak widać, banalna nie jest, ze względu na interpretację przepisów.

Gdyby było tu omijanie to również byłoby prawidłowe.


Czyli uważasz, że dopóki pojazd się powoli dotacza do skrzyżowania, chcąc zaraz skręcic w lewo, nie
mamy tylko jezdnię bez wyznaczonych pasów ruchu


@ziuaxa: A czy w jakiejkolwiek sytuacji, na jezdni bez wyznaczonych pasów ruchu, można wyprzedzać z prawej strony? Jaki przepis na to zezwala? Jaki przepis stanowi wyjątek od przepisu w art. 24 ust. 10. Poproszę o odpowiedź.

Czyli uważasz, że dopóki pojazd się powoli dotacza do skrzyżowania, chcąc zaraz skręcic w lewo, nie możesz go wyprzedzić

Jeśli "dotacza się do skrzyżowaniu", to możesz go wyprzedzić
Ale stary, ja tu w zasadzie przytaczam literalnie przepisy.


@reksiuzgdyni: No tu się nie zgodzę, bo akurat z przytaczaniem przepisów od samego początku dyskusji masz bardzo duży problem, mimo że od początku do tego zachęcałem i nawet podałem link do odpowiedniego artykułu.

To nie jest mój tok rozumowania tylko tok rozumowania ustawy

To jest Twoja interpretacja przepisów kodeksu ruchu drogowego. Czy prawidłowa czy nie to już zupełnie inna kwestia, jak już
Pobierz
źródło: comment_16645638792gQPQ1lxpnlHazjhC4Ye1v.jpg
akurat z przytaczaniem przepisów od samego początku dyskusji masz bardzo duży problem


@ziuaxa: rozumiem, że to jakiś żart.

Cały czas powołuje się na art. 24 ust. 10, który mówi:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1)
na jezdni jednokierunkowej;
2)
na jezdni dwukierunkowej,jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy
Ale może napiszesz co jest tą interpretacją i gdzie twoim zdaniem nie mam racji.


Nigdzie nie napisałem, że nie masz racji i że mają ją pozostali, tak jak nigdzie nie napisałem, że oni nie mają racji, a Ty ją masz. Ja rozumiem dlaczego uważasz, że w tych sytuacjach nie można wyprzedzić, tak samo jak rozumiem dlaczego inni uważają, że można.

Różnicie się właśnie interpretacją przepisów.

Chodzi dokładnie o dwa punkty, dziewiąty i
Pobierz
źródło: comment_1664565565MIkp9htANxhxXZT3KP1ZXL.jpg
Art. 24 ust. 9 ustawy, zezwalający na wyprzedzanie skręcającego pojazdu z prawej strony jest bowiem przepisem szczególnym w stosunku do ogólnego zakazu wyprzedzania z prawej strony na jezdni bez wyznaczonych pasów ruchu


@ziuaxa: Otóż nie. Art. 24 ust. 9 ustawy jest przepisem szczególnym, ale nie w stosunku do art. 24 ust. 10, tylko w stosunku do art. 24 ust. 7 pkt. 3. Jego treść odnosi się do tego przepisu, czyli właśnie
W Twojej interpretacji OBA te punkty muszą być spełnione (logiczne "AND") natomiast w interpretacji wszystkich innych wystapienie punktu dziewiątego LUB punktu dziesiątego umożliwia wyprzedzenie.


@ziuaxa Otóż to. Która z tych interpretacji jest właściwa? Nie mam pojęcia, może i ta @reksiuzgdyni - nie mówię że nie. Ja zwykle i tak wyprzedzam i nawet gdyby przyjąć ze to zabronione w tym przypadku wyprzedzanie z prawej to uważam że ryzyko ukarania jest bliskie zeru, nawet