Wpis z mikrobloga

Czy branża reklamowa się zmieni? Sprawa IAB Europe trafi do TSUE

Tysiące stron internetowych przetwarza gigantyczne zbiory danych na temat każdego użytkownika, który pojawi się na ich radarze. Dane przesyłane są następnie między niezliczonymi pośrednikami reklamowymi. Dostaniesz reklamę pieluszek na informacji o reformie oświaty? A może wycieczkę na Bali przy tekście o Pegasusie? Czy wiesz dokładnie, jak przetwarzane są twoje dane i na co się zgodziłeś?

To clue sprawy, którą zajmie się wkrótce Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jest to następstwo skargi złożonej przez europejskie organizacje broniące cyfrowych praw człowieka – tym Fundacja Panoptykon – na Transparency & Consent Framework (TFC).

Z TFC, narzędzia stworzonego przez IAB Europe, pozwalającego na wymianę informacji o preferencjach użytkowników i użytkowniczek co do profilowania reklam, korzysta 80% stron internetowych.

Ale, jak wynika z decyzji belgijskiego organu ochrony danych osobowych, narusza przy tym RODO (decyzja z lutego).

Więcej na stronie Fundacji Panoptykon
Cyfrowe prawa człowieka dla wszystkich! Wspieraj nas!

#reklama #internet #marketing #prawo #korposwiat

Wołam użytkowników, którzy zaplusowali następujący wpis lub komentarz:
https://www.wykop.pl/wpis/56370331/panoptykon-wola-chcesz-zebysmy-zawolali-cie-kiedy-/

Pobierz panoptykon - Czy branża reklamowa się zmieni? Sprawa IAB Europe trafi do TSUE

Tysi...
źródło: comment_1663938070tKAOvfvmtr7SxuN8nYedjK.jpg
  • 3
Tysiące stron internetowych przetwarza gigantyczne zbiory danych na temat każdego użytkownika, który pojawi się na ich radarze. Dane przesyłane są następnie między niezliczonymi pośrednikami reklamowymi. Dostaniesz reklamę pieluszek na informacji o reformie oświaty? A może wycieczkę na Bali przy tekście o Pegasusie? Czy wiesz dokładnie, jak przetwarzane są twoje dane i na co się zgodziłeś?


W moim wypadku przetwarzają nieistotne śmieci. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pierwszą konfiguracją przeglądarki
Dla reklamodawców za każdym razem jestem nową osobą.


@Gandalf_bialy: otóż niekoniecznie, ponieważ przeglądarki + ekosystem w którym są uruchomiona pozostawiają dość unikalny odcisk palca/fingerprint.

Polecam sprawdzić test na stronie:
https://amiunique.org/

edit: widzę, że odniosłeś się do adresu IP, ale ten zupełnie nie jest potrzeby do tego, by wiedzieć kim jesteś. Mógłby się zmieniać co minutę, ale wciąż fingerprint pozostaje taki sam.
edit: widzę, że odniosłeś się do adresu IP, ale ten zupełnie nie jest potrzeby do tego, by wiedzieć kim jesteś. Mógłby się zmieniać co minutę, ale wciąż fingerprint pozostaje taki sam.


@DOgi: Odniosłem się do całości tematu:

Oczywiście wiem, że oni czasami potrafią zapamiętać sobie konfigurację komputera (wersja systemu, przeglądarki, wtyczki, rozdzielczość ekranu) i powiązać to z moim adresem IP. Ale IP po pewnym czasie i tak się zmienia.


Ale możesz