Wpis z mikrobloga

Mirki, mam na oku mieszkanie z rynku wtórnego od osoby prywatnej bez księgi wieczystej, coś mówiła osoba pokazująca, że jest w trakcie jakiegoś sądzenia, możliwe że grunty nie są uregulowane. Jak to wygląda prawnie, czy warto brać czy lepiej szukać jednak z kw?

Mam jeszcze inne pytanie, czy jest możliwość znaleźć informacje czy ktoś ma podpisaną umowę najmu z mieszkaniem które chcę kupić?

#nieruchomosci #mieszkanie #prawo
  • 28
@Hektar4: to że mieszkanie nie ma KW nie jest problemem, bo przynajmniej wiesz, że bank nie ma wpisanej hipoteki. Sam takie kupiłem i notariusz założył KW (w sumie nie wiem po co).

Pytanie, czy sprzedający jest jedynym właścicielem, skoro mówi o jakimś sądzeniu - to jest powód, dla którego można się zastanawiać.
@Hektar4: jeśli mieszkanie w spółdzielni to można - wtedy można kw zalozyc a spółdzielnia jest pewnego rodzaju rękojmia stanu prawnego lokalu.

No i musisz się dowiedzieć o coxz tym sadzeniem chodzi
@little_muffin: z tego co wiem to dług wobec spółdzielni nie ma nic do mieszkania - ty kupujesz mieszkanie i zaczynasz z zerowym saldem, a spółdzielnia musi sobie jakoś ściągnąć od byłego właściciela. Po to właśnie w momencie zakupu przyszli do mnie ludzie ze spółdzielni, by odczytać stan grzejników. Wodę z liczników też podawałem spółdzielni.
@little_muffin: dopisuję do poprzedniego komentarza:
"nabywca nie odpowiada za długi zbywcy wobec spółdzielni istniejące przed wydaniem lokalu nabywcy. Dotyczy to wszelkich opłat na rzecz spółdzielni, a zatem czynszu, opłat eksploatacyjnych, opłat za wywóź nieczystości, i innych. Powyższa zasada wynika z tego, że wspomniane opłaty obciążają osobę, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nie zaś sam lokal."
https://www.wizjerprawny.pl/porada/odpowiedzialnosc-za-dlugi-poprzedniego-wlasciciela/
@925fomo: oczywiście xD normalnie się bierze kredyt na takie mieszkanie - po prostu przy akcie przeniesienia własności zakłada się KW. Bardziej bym się martwił czy udzieli kredytu jak są jakieś prawne problemy - to juz do sprawdzenia.
Ale spółdzielcze prawo do lokalu bez KW można kupic na kredyt hipoteczny.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hektar4: Ja kupiłam spółdzielcze bez kw. Starej babie po prostu nigdy nie chciało się założyć. Ja też nie zakładałam, bo po co w sumie. Informacje o zadłużeniu musiała donieść do notariusza, stan gruntów sprawdziłam w spółdzielni. Od 7 lat nie było z niczym problemu. Pewnie założę kiedyś kw, jak sama będę planowała je sprzedać.