Wpis z mikrobloga

Może jestem głupi, ale dopiero teraz się dowiedziałem, że okna plastikowe mają tryby zimowy/letni/neutralny.
Przez 6 lat jak mieszkam zawsze pizgało mi w zimę, w tym roku kupiłem uszczelki i na szczęście wpadł mi artykuł, który mówił o zmianie ustawienia okna na tryb zimowy!

Wiem, że to nic spektakularnego, ale chodzę od rana nakręcony, że mi w zimę nie będzie wiało, bo wszystkie okna miałem ustawione na tryb letni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Może ktoś też nie wie i jak ktokolwiek zaoszczędzi chociażby 10 zł dzięki tej informacji to będzie sukces ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Instrukcja:
Otwieramy okno, szukamy śrubek z oczkiem imbusowym (zarówno na oknie jak i okuciu, po całej długości na górze i dole i od strony gdzie są zawiasy). Śrubki czasem mają różne oznaczenia - kreski, kropki itd. Jak kropka jest do środka to mamy tryb zimowy, jak kropka jest na zewnątrz okna to tryb letni a jak kropka jest na dole, to tryb neutralny (jesień/wiosna)

#diy #majsterkowanie #chwalesie #porady #ogrzewanie #zima #zimno #tipy
blunch - Może jestem głupi, ale dopiero teraz się dowiedziałem, że okna plastikowe ma...

źródło: comment_1663660049WUmOZ2YUUh5A7J0LqbS87F.jpg

Pobierz
  • 209
@blunch: można dodać jeszcze że mechanizm w oknach powinno się przesmarować raz na rok. Zresztą w większości okien jest piktogram na wewnętrznej ramie okna na wysokości klamki. A mi niestety regulację nie dają efektu i dźwięki oraz chłód z ulicy dostaje sie przy górnej części okna na środku. Chyba czas będzie zmienić uszczelkę :l
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@blunch:
Polecam też wymieniane uszczelek przed zimą. Wymieniałem znajomej w bloku gdzie przed wymianą w mieszkaniu hulało wiatrem jak na lotnisku w Radomiu, aż firankami ruszało. Po wymianie diametralna różnica. W mieszkaniu ciszej i cieplej.

Jak uszczelki mają ok 10 lat to konieczne trzeba wymienić i będzie wtedy na pewno odczuwalna zmiana na lepsze.
Ludzie nie wymieniają uszczelek chyba przez to że uszczelki na oko nie wyglądają na zużyte ale niestety
@excelfinance: To nie ustawiasz oken na wentylacje? Ustawienie klamki jest od wentylacji mieszkania, a te mimośródy od ustawienia aby ono dobrze przylegało do uszczelek i nic nie wiało. Nie jest to od żadnej wentylacji to ma być tak ustawione aby było szczelne i tyle, od wentylacji masz kratki wentylacyjne, wietrzenie mieszkani i ustawienie okien w tryb wentylacji
@blunch: zrobiłem to samo kilka dni temu po pierwszej zimie z ustawieniami letnimi. Też mi strasznie pizgało, a grzałem tak jak trzeba. Już teraz po zmianie ustawień mam wrażenie, że jest i ciszej i nie pizga ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@excelfinance: Ponieważ nie ustawiali okien na wentylacje bo wiało im wtedy, przyzwyczajenie do strach drewnianych nieszczelnych okien i tyle. Ale z okna ma nie wiać jeśli tego nie chcesz, uszczelki maja przylegać szczelnie po to w końcu są. Natomiast inna sprawa jest ze cześć ludzi nigdy nie ustawia na wentylacje. U mnie na wentylacji chodzą cały czas okna, No chyba ze lato to nie aby tak skwar nie dostawał się szybko