Wpis z mikrobloga

Mireczki!!! Mam zagwozdkę, mój świat się cały wywrócił, bo nie zwracałem wgl uwagi na lapki z ddr5.
Gdzie w tym jest haczyk? Czy to marketingowe pitolenie? Warto/niewarto rabini? Rzeczywiście mało tych lapków z ddr5. Negocjować, do ilu jest sens? Akurat w potrzebie jestem, szukam czegoś z 3070ti, 17”, tylko czy to trap czy legit. Pomuszcie pilne, zaraz mnie ktoś ubiegnie i lipa bd, a może to jest to( ͡° ͜ʖ ͡°)

#informatyka #elektronika #kicicochpyta #programista15k #programista25k ##!$%@? #machinelearning #pytaniedoeksperta #pcmasterrace #hardware
  • 9
@nietrudny:
1. pod tym linkiem masz tylko 16 GB, moim zadaniem w kompie powyzej 5 tys powinno być minimum 24GB, ja bym dziś nie mnie niż 16 do zastosowań biurowych/przeglądarka i nie mniej niż 32GB do gamingowych i innych profesjonalnych
2.ddr5 vs ddr4 daje do 5% zysku a kosztuje 100% wiecej
@zibizz1: 1. wiesz co z tymi ddramami to nawet 4 zydzą; zestawy z 32 gb to ponad 9k minium z 3070. oczywiście da się taniej poza gotowym zestawem, ale tutaj tez sobie mogę dokupić ramu i myśle, ze to taki sample bardziej. 16 gb kość ddr5 sdimm kosztuje w promce na amazonie 600 zł wiec za 1200 można już ładnie rozbudować. ja planowałem przemęczyć się trochę i od stycznia maja spaść
@MroczekBall3D: z internetu
@nietrudny: znajdziesz gre w której zmiana na DDR5 da skok z 65 a 75 FPS, może nawet 85FPS jak uzyjesz DDR5 5-6400 (w tym lapku jest DDR5 5-4800), ale to są wyjątki, bo jest duzo gier gdzie nie ma różnicy.

To ze droga bedzie miała 2 wiekszą prędkość maksymalną(DDR5 vs DDR4) nie znaczy że przewieziesz dziennie 2x więcej towaru
@zibizz1: dzięki za obrazowa odpowiedz! wiesz mi nawet o gry nie chodzi, czasami dużo danych treningowych rzucam dual ram, nvidia link na rtxa, procesor. Skoro teoretycznie standard ma być wielokrotnie szybszy, to gdy wejdą lepsze kości, nie poczuje zysku kilkunasto procentowego?
@nietrudny: To musisz poszukać porównania w sowim zastosowaniu branżowym. Jak uzywasz GPU to moim zdaniem nie ma to róznicy bo to nie ten RAM(tylko wrzucasz przez RAM na VRAM raz), jak CPU to pewnie ma ogromna róznice. Ale rzadko jest cos co działa tak i tak a jesli już to na CPU działa duzo wolniej. Więc duzo zalezy co dokładnie (w jaki spośób jeżdzisz po tej drodze)
@zibizz1: ja się tylko boje ze dużo taniej będzie dołożyć 1k zł bo dziś znalazłem analizę, ze od nowego roku gigantyczna obniżka pamięci będzie, na 2 kości 32 gb za rok niż całego lapka wymienić. tylko nie wiem ile sensownie mogę mu zaproponować za niego żeby się nie ośmieszyć? a z tym to masz racje, ale są różne kombinacje, ostatnio miałem pipeline, który na ramie i cpu mielił dane, które offline
@nietrudny: DDR5 masz zysk tylko jesli ciągle wachlujesz danymi
CPU<->RAM<->VRAM
np w grze obliczasz coś co klatke w game loopie na CPU a potem budujesz siatke i wysyłasz na GPU, albo co klatke przygotowujesz sobie dane na CPU w RAm, wysyłasz żeby rozwiązać zadanie efektywniej na GPU i pobierasz wynik
@MroczekBall3D @zibizz1: kupiłem i mega zadowolony jestem. facet ma to z oficjalnej dystrybucji hp i bd próbował ich więcej sprowadzac. nie zszedł z cena gdy zaproponowałem 8800 bo mowil, ze nie ma jak ale dodał mi 2x16gb ddr5 4800 w tej samej cenie. względem kompa amazonwoego którego zwróciłem wczoraj do rtx3070 i 32gb ddr4, mam zysk w density treningu modelu ciągły swap offline ram i vram o 38%, gierki różnie od