Wpis z mikrobloga

  • 7
2244 + 1 = 2245

Tytuł: Współczesne metody zapewniania jakości oprogramowania
Autor: Jarosław Kuchta
Gatunek: informatyka, matematyka
Ocena: ★★★★★★

Tematyka ważna, ale raczej niezbyt ciekawa, sięgnąłem trochę w ciemno, bo to względnie nowa pozycji i jeszcze polskiego autora, ale w sumie się nie zawiodłem. Początek i koniec są niezłe, autor prowadzi jakąś narrację w trochę luźniejszym stylu, ale środek (w gruncie rzeczy główna treść książki) to „podręcznik do śp. WOSu” w czystej postaci, czyli setki względnie prostych definicji, których nie da rady zapamiętać bez fotograficznej pamięci, co dodatkowo uzupełnione jest ciągnącymi się przez dziesiątki stron tabelkami. Mam wrażenie, że autor stał trochę w rozkroku między książką akademicką a popularnonaukową, przez co w efekcie mamy miks obu tych podejść, chociaż sam wolałbym, żeby to luźniejsze podejście było w przewadze.

Początkowe rozdziały zawierają próbę zdefiniowania jakości w systemach informatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem spektakularnych błędów z przeszłości. Studium przypadku „Therac-25” to materiał niemalże z kroniki policyjnej, bo mamy przedstawioną serię awarii w urządzeniach do radioterapii, które skutkowały śmiercią pacjentów. Muszę przyznać, że odnoszenie się do sprzętu odpowiedzialnego za ludzkie życie jest tutaj pewną sztuczką, żeby wzbudzić w czytelniku chęć dbania o jakość, bo jednak większość programistów tworzy aplikacje webowe, które nawet przy większej liczbie błędów raczej nie sprawią, że komuś telefon wybuchnie w twarz. Widzę tutaj pewną konsekwencję, bo dosyć łatwo można zauważyć, że autor ma żale do metodyk zwinnych, które tak często są promowane jako remedium na wszelkie problemy. Końcowe rozdziały traktujące o Agile mogę zaliczyć do mocniejszych stron tej książki, szczególnie że zawierają dosyć konkretną dawkę krytyki, ale również i syntezy tego podejścia z metodykami klasycznymi. Środek książki niestety zawodzi, zwłaszcza przegląd standardów jakości, bo, przykładowo, czytasz (czy kartkujesz) kilkadziesiąt stron tabelek, które w gruncie rzeczy są spisem treści dokumentów ISO, a na koniec dostajesz poradę „stosuj formy ISO tylko wtedy, gdy jest to wymagane przez przepisy prawne lub inne standardy”. To nie jest nawet pojedynczy przypadek, gdy prezentowana jest treść, której w sumie nie ma sensu stosować, a została zawarta w książce głównie dlatego, że autor chciał wyczerpać temat – wolałbym mniej ale ciekawiej. Muszę tu jednak wyróżnić też rozdział o metrykach dotyczących kodu, bo zostało opisanych kilka, których wcześniej nie znałem (jak metryki obiektowe Chidambera i Kemerera), a myślę, że to akurat może być przydatna rzecz nawet dla zwykłego programisty.

Autor kieruje swoją książkę do całej masy czytelników, od początkujących programistów po szefów firmy IT, ale myślę, że sięgnąć po nią mogą raczej trochę już doświadczeni programiści, którzy chcą się poprawić w zakresie jakości oprogramowania, bo nie da się ukryć, że ta pozycja to prawdziwe kompendium. „Mogą” po nią sięgnąć, ale nie „muszą”, bo wątpię, że ktoś będzie w stanie przeczytać ją od deski do deski.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #readdev #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem #informatykabookmeter #matematykabookmeter
nightmaar - 2244 + 1 = 2245

Tytuł: Współczesne metody zapewniania jakości oprogramow...

źródło: comment_1663144908GtCY6Vwms5I2TxmggDnw4T.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (6.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-10-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: informatyka, internet
Liczba stron książki: 600

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Zawód tester (Radosław Smilgin) - najnowsza recenzja usera DerMirker ★★★ (5.0 / 10) - Wpis »
2\. Zrozumieć programowanie (Gynvael Coldwind)
  • Odpowiedz