Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Od pewnego czasu dostawałem sygnały od starych, że pora się usamodzielnić, ostatnio zapytali wprost kiedy się wyprowadzimy z #rozowypasek na swoje xD. Wszedłem na otodom i smutnazaba.jpg, mieszkania w dalekich dzielnicach typu Włochy 12k+ za metr, czyli jak rozumiem bez 750-800k nie ma co podchodzić do zakupu. Obecnie mamy odłożone 250k, więc byśmy potrzebowali jeszcze ok. 500k.
Wbiłem sobie dane w kalkulator hipoteczny i wypluło taki przykład:
Rata wyniesie: 6 607,54 zł
Kwota kredytu: 500 000 zł
Okres kredytowania: 10 lat
Oprocentowanie: 10 %
Nie wygląda w sumie tak najgorzej na dwie osoby. Czy gdzieś jest haczyk w tych kalkulatorach albo luka w moim rozumowaniu?
#nieruchomosci #kredythipoteczny #wynajem #ekonomia #warszawa #pracbaza

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6320c510f6fb67b1c3750754
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 15
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: coś ci chyba za duża ta rata wyszła na stałej stopie będziesz miał 9% czyli 4 koła raty, ale z wakacji kredytowych nie skorzystasz niestety już ( ͡° ʖ̯ ͡°). więc tragedii nie ma zawsze możecie się wstrzymać te pół roku i zobaczyć czy jarkacz nie rzuci tych kredytów na 2%, ale nie wiem czy jest sens, to już musisz sam zdecydować. jak cię stać to
  • Odpowiedz
WierzgającyNarrator: Dla mnie to wygląda fatalnie chyba, ze oboje zarabiacie po minimum 7k na głowę. Weź pod uwagę, że życie lubi płatać figle. Jedno z was może chwilowo nie mieć pracy, stopy procentowe mogą wybić w kosmos i jak wtedy zapłacicie za te 6 tysi miesięcznie? Bank nie będzie obchodziło, że nie możecie, hajs się ma zgadzać albo zostaje szykowanie kartonów pod mostem. Pomyślcie co może się stać w życiu wpływającego
  • Odpowiedz
ZakochanyDryblas: > luka jest w tym, że w obliczeniach bierzesz kredyt na 10 lat
@eehhh: mógłbyś rozwinąć?

a nie myślałeś może żeby wziąć kredyt na 1 rok? 10 lat trochę dużo, za dużo będzie odsetek

@powodzenia: myślałem o 5, żeby szybko poszło, ale wypluło jakoś 10,5k, nie czułbym się komfortowo.

coś ci chyba za duża ta rata wyszła na stałej stopie będziesz miał 9%

@kaczafi8: hmmm, przy 9%
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:

Cytowany tekst...dlaczego tak? Wolałbym mieć jak najszybciej z głowy, już 10 lat to jest ogromny kawał czasu dla mnie, 10 lat temu jeszcze do liceum chodziłem xD.


Dlatego, że nadpłacanie nic Cię nie kosztuje, zmniejsza sumaryczną ilość odsetek do spłaty (płacisz od pozostałej kwoty miesięcznie w ujęciu rocznym, tak w skrócie), a w razie życiowego niepowodzenia masz niziutką ratę do spłaty, bo rozciąga się na więcej lat. Ja mam na
  • Odpowiedz
UzależnionyPaw: Skoro masz odłożone 250k, to czemu nie kupiliście wcześniej? Bez sensu.
Do tego nawet nie myśl o kredytach na 10 lat. Bierz na maksymalny okres, 25-30 lat, żeby mieć jak najniższą ratę i jak najmniej stresu. Do tego bierz w cywilizowanym banku i nadpłacaj. Cywilizowany bank to taki, w którym nie ma prowizji od pierwszego dnia za nadpłatę i można ją robić online.
Równie dobrze uwiniecie się z kredytem w
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Dokładnie tak jak pisali poprzednicy. Wybierasz bank gdzie możesz bezproblemowo nadpłacać i okres kredytowania na 25 lat. Płacisz według harmonogramu dla 10 lat i koszt jest identyczny, a minimalizujesz ryzyko i zwiększasz szanse uzyskania kredytu. Jak kompletnie się nie znasz na kredytach, to możesz odezwać się na priv i postaram Ci się trochę rozjaśnić ten świat.
  • Odpowiedz
ChrupiącaKaryna: > nadpłacanie nic Cię nie kosztuje

@Romska_Palo_Ul_Laputa: brzmiało za dobrze, żeby była to prawda, ale z tego co poczytałem na różnych stronach to rzeczywiście tak jest (pomijając banki z prowizją z tyt. nadpłaty przez pierwsze 3 lata). Czy dobrze rozumiem, że dwa kredyty o tej samej wartości i na tej samej stopie %:
1) 35 lat, nadpłacam raty i spłacam w 10 lat
2) 10 lat, płacę raty zgodnie
  • Odpowiedz