Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@matefio: sam będziesz ? Czy z kimś?
Ja gdy opuściłem rodzinne gniazdo, znalazłem kawalerkę 60m2 na obrzeżach (wemmel) za 600 euro miesięcznie, prąd i gaz 120 miesięcznie, ubezpieczenie itp rocznie ze 150 euro i było gitara. Tylko to w 2018 roku. Od tamtej pory ceny trochę poszły w górę :/
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wykopowy_brukselek: teraz dom kupiliśmy, szukałem dostawców energii i według aktualnych cen zaliczki powinienem płacić ok 475. Natomiast według prognoz podwyżek (wymaganych przez flamandzkiego regulatora energii) miesięcznie wyjdzie mnie to bliżej 800-900 euro...
Na szczęście będę kładł panele słoneczne, zmieniał ogrzewanie, ocieplał itp. Inaczej bym się #!$%@?ł.

To tego najgorsze jest to, że w Belgii mało który właściciel, wspólnoty itp wykonują izolacje elewacji... Ludzie płaczą ze muszą płacić x razy więcej ale
  • Odpowiedz
@WutkaBXL: Czytałem ze jak zamówisz panele teraz to dostaniesz w marcu. Ja właśnie będę miał montowana pompę ciepła, czekam na pozwolenie na ocieplenie budynku. Mam 20 paneli od półtora roku. Daje radę choć pieczenie podrożało mocno
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wykopowy_brukselek: udało mi się znaleźć spoko firmę, która ma krótsze terminy. Teraz potwierdziłem i montaż połowa listopada.

Dobrze, że masz jak ocieplić... U nas nie można, bo strefa kulturowa i historyczna. Na szczęście dom z 2006 r to jest lekko ocieplony (8 cm wełny między cegłą a pustakami), ale bardziej od zewnątrz nie ocieplę, chyba że cegłę zbijać, ocieplać i na nowo kłaść...
Na kaloryferach niskotemperaturowych będzie ogrzewal czy masz podłogówkę?
  • Odpowiedz
@WutkaBXL: Nie mam baterii a chciałbym ponoć są jakieś dopłaty? Ja muszę właśnie zbijać klinkier niestety bo przerwa jest za mała a jak nie zbijemy to dom będzie wystawał (mam 3fasadowy) będę miał zwykle kaloryfery. Ponoć sa tez dopłaty i kredyt zero procent na pompę o ocieplenie ale tez nie wiem co i jak
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wykopowy_brukselek: we flandrii mieszkasz? To gość co ci montował nie mówił, że nie opłaca się samych paneli we flandrii?
Licznik się nie cofa tylko nadwyżkę sprzedajesz. Ja w octa+ wziąłem teraz w tym nowym domu. Mieli najlepszą ofertę. Za prąd w dzień 24 centy, w nocy 19 a nadwyżkę kupują za 37 centów.

Na baterie sa dopłaty tylko w tym roku i chyba następnym, potem już koniec. Ja będę miał ok
  • Odpowiedz
@WutkaBXL: mi się cofa licznik;) po wakacjach mam stan z lutego;) firma od liczników to wie bo zmieniała mi gazowy. Jak zabrali się za elektryczny to zapytałem jak będzie i powiedzieli ze jak mam panele to ma kilka lat mi jeszcze zostawia. Wiec teraz odzyskuje 100 procent tego co wyprodukuje
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wykopowy_brukselek: znajomy ściąga okna z Polski i wysyłają je na stojakach drewnianych. Oddaje znajomym na opal, ale nie wiem jak z wilgotnością.
Możesz też kupić drewno na opal w Bomaco w Zellik
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wykopowy_brukselek: no w tamtym roku zmienili to. Ale widzę że jak zamontowałeś po 1 stycznia 2021 to Ci niedługo wymienia licznik na cyfrowy (max do 2025). Do tego dopierdzielaja dopłatę dla prosumerow.

Mi jutro zmieniają tam liczniki sami z siebie (woda, gaz, prąd) a jeszcze nawet paneli nie ma.
Na twoim miejscu montowałbym te magazyny energii dopóki są dopłaty
  • Odpowiedz