Wpis z mikrobloga

Jeżeli stworzylibyśmy nową skalę temperatury w której 0 oznaczałoby zero bezwzględne jak w skali Kelvina, a 100 oznaczałoby maksymalną bezpieczną temperaturę wnętrzności człowieka (<Hiperpireksja), to jaką wartość na tej skali miałyby:
0°C topnienie lodu
100°C wrzenie wody
0°F
100°F
Topnienie stali

Gdyby ktoś zastanawiał się jaki sens ma taka hipoteczna skala, to 0 jest dla fizyków, a 100 dla lekarzy ()

#zagadka #nauka #temperatura #programowanie #excel #milionowepytanie
  • 11
@luigi_pl: niepraktyczne dzisiaj na naszej planecie, ale przy podróżach na inne planety, gdzie ciśnienie jest inne a wahania dobowe większe, byłaby bardzo uniwersalna.
Dzisiaj korzystamy z różnych w zależności od zastosowania, a to tylko zbędne zamieszanie.

Na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) zagotujemy wodę w temperaturze ok. 93 °C. W Himalajach, na szczycie Mount Everest (8848 m n.p.m.) wystarczy 68 °C.

Czy wartości 93 albo 68 wydają się bardziej
@MilionoweMultikonto: No nie do końca, bo jak sam zauważyłeś temperatura wrzenia jest różna dla różnych wysokości, więc tak zdefiniowana skala jak ją podałeś, by cierpiała na dokładnie ten sam problem. A w wypadku gdybyś faktycznie chciał, żeby skala była lokalna, tj. pokazywała zawsze te same znaczenia to byś jednocześnie musiał podawać dodatkowe parametry co w codziennej komunikacji czyni ją niepraktyczną, a dla komunikacji naukowej to wchodzi mi ten komiks do głowy.
luigi_pl - @MilionoweMultikonto: No nie do końca, bo jak sam zauważyłeś temperatura w...

źródło: comment_1662988710QjnskWJd5AkQcUSRojAPXM.jpg

Pobierz
@luigi_pl: wybrałem te dwa punkty dla 0 i 100 tylko dlatego że z punktu widzenia homo sapiens to jedyne stałe niezależne od warunków. Temperatura ciała wyższa niż 42°C zabija niezależnie od tego czy nurkujemy czy jesteśmy na szczycie mt Everest.

Co do komiksu to niestety rozumiem tą przeszkodę która oddziela mnie od nobla z fizyki i medycyny ( ͡° ʖ̯ ͡°)