Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Cześć.
Mam 200k oszczędności i #kredythipoteczny ze stałym oprocentowaniem niecałych 4,00% na jeszcze 3 lata. Po tych 3 latach (w 2025r) pozostanie mi do spłaty jeszcze właśnie około 200k kapitału. Pytanie co zrobić z tymi 200k obecnie? Chciałbym żeby te pieniądze doczekały do tego 2025 roku na całkowitą spłatę kredytu plus jeszcze trochę popracowały.

1. Wrzucić 200k na #obligacje 10 letnie EDO (i ewentualnie po 3 latach je sprzedać, gdy będę chciał spłacić kredyt, a jak nie to będą pracowały dalej). Ewentualnie 150k na EDO i 50k po połowie w jakieś #etf lub #akcje

2. Rotować tymi 200k cały czas po pojawiających się lokatach w różnych bankach.

#oszczedzanie #gielda #oszczednosci #inflacja

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #631dfaf9a08746cacf445590
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 13
@JuzTuKiedysBylem Gdyż nadpłacając OP zyskuje pewne 4% rocznie a chce coś więcej. Nie nadpłacając i inwestując tę kasę na 6% netto, zyska dodatkowe 2% rocznie. Z drugiej strony, im wyższy zysk tym pojawiające się ryzyko a tu ma 4% bez ryzyka, chociaż 6% chyba da się dziś wykręcić również bez ryzyka.
@AnonimoweMirkoWyznania Na 3 lata prawdopodobnie lepiej będzie zastosować 4-latki COI. Zrób sobie symulację i sprawdź. U Marcina Iwucia na blogu jest fajny kalkulator.

Jeśli jakieś tam ryzyko akceptujesz, to można też założyć konto maklerskie i kupić jakiś ETF akcji, lub obligacji, albo trochę złota. Co dokładnie to już nie powiem bo bardzo ciężko jest przewidzieć co się będzie działo w tak krótkim okresie. Niby złoto w odniesieniu do PLN ładnie rośnie, ale
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: Obligacje wydają się najlepszą opcją, zakładając że pomijamy ryzyko ich niewypłacalności. Jak widać wyżej, nie wszyscy mają podobne zdanie na temat tego ryzyka xD

W każdym razie jesteś w mega komfortowej sytuacji, a obligacje indeksowane inflacją mają gwarantować Ci przebicie inflacji, a tym samym również wysokość twojego oprocentowania (oczywiście musisz też uwzględnić Belkę). Wydaje się to idealnym rozwiązaniem dla z Ciebie. Jedyny scenariusz stratny w tym przypadku to spadek inflacji
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zenitram: Zapomniałem dodać, że przy dziesięciolatkach mogłoby sie okazać, że za te cztery lata wciąż opłaca się trzymać obligi i spłacać kredyt. Generalnie każda sytuacja gdzie inflacja jest odpowiednio wyższa niż stopy będzie dla Ciebie korzystna. Jeżeli zejdzie Ci okres stałej stopy to zmienna będzie przecież po aktualnych stopach. Inflacja musiałaby być niżej niż to oprocentowanie.
PłodnaOślica: Op here.

W okresie stalej stopy mam prowizje od nadplaty, takze inwestycja tych powiedzmy 200k powinna dac mi wiekszy zwrot.

Generalnie odsetek mam miesiecznie okolo 340 zlotych, takze przez 3 lata liczac z grubego palca daje 13k odsetek, wiec z obligacji powinienem wiecej wyciągnąć.

Wydaje mi sie ze dobrze to wykombinowalem.

@candy
Ok policze sobie, generalnie jesli po 3 latach bank zaoferuje mi kredyt na w miare korzystnym oprocentowaniu, to