Wpis z mikrobloga

Czołem! Może ktoś ma porównanie i jest w stanie wyrazić opinię na mój problem. Mianowicie chodzi o fatalny smak kawy z ekspresu automatycznego Melitta Barista T. Kupiłem kilka dni temu i jestem załamany. Czy to espresso, czy mleczne, kawa w ogóle nie ma smaku. Moc ma, to fakt, ale brak smaku kawy w kawie. Wcześniej używałem kilka lat ekspresu kolbowego DE'LONGHI EC 685.M i kawy bardzo mi smakowały. Kupowałem kawy mielone. Wydając ponad 3k PLN na ekspres automatyczny liczyłem, że smak nie będzie gorszy niż z ekspresu za 600 PLN. Kawy jakich używam w ekspresach to wyższa półka marketowa. Czyż bym tym razem trafił na wyjątkowo wywietrzałą kawę? Czy po prostu ten ekspres jest do dupy? :)

#ekspresdokawy #kawa #melitta
  • 10
@bequem: moze ten ekspres za 3k to tak naprawdę robi tak samo kawe tylko mieli? Nie znam się na ekspresach. Ale może nie być różnicy w smaku jeśli ta sama kawa. wiadomo jak świeżo mielona to powinna być lepsza.

Sam mam jakiś za 500zł kolbowy i wydaje mi się ze tu bardziej chodzi o jakość kawy niż o ekspres. Moze ten Twój nowy musi się wywietrzyć nowością/ zapachem nowości i wtedy
@bequem: to może być dosłownie wszystko. Co z tego że kawa droga jak może się nie nadaje do tego co robisz, może grubość przemiału źle ustawiona, temperatura nie taka - ekspres trzeba dobrze ustawić nawet automatyczny. Model za 3k powinien mieć chyba takie opcje

Ale na początek bym się zastanowił czy to nie jakieś syfy poprodukcyjne i czy ekspres nie wymaga jeszcze wyczyszczenia i wyparzenia
@macjan_666: Kawy jakie pijałem w kolbowym to Dallmayr, Pellini top i innych nazw nie pamiętam. Raczej co znalazłem droższego na półce to próbowałem. Ceny ok >30zł za 500g zmielonej.

Z tą nowością i wywietrzeniem to może być dobry trop! :)
@powaznyczlowiek: Producent zaleca nie zmieniać stopnia zmielenia do pierwszych 1000 kaw. O doborze temperatury zacząłem czytać i będę eksperymentował, ale z drugiej strony w kolbowym zawsze była jedna temperatura i smak nieporównywalnie lepszy.

Dzięki za radę! Wymuszę mu dodatkowe czyszczenie, na pewno nie zaszkodzi.
@bequem: Ta Melitta ma bardzo grube ustawienie mielenia domyslnie. Po zmianie na najdrobniejsze - nie ten ekspres. I ustawienia espresso - profil intensywny, temperatura max i bedzie git. O ile kawa jest OK :)
@Kulek1981: @rod3nt: @WutkaBXL: Dzięki bardzo za wskazówki! Będę eksperymentował. Po dzisiejszym dniu zauważyłem też, że porcję kawy jaką ładowałem do kolbowego była znacznie większa niż pobiera automat. Jest już znacznie lepiej. Zrobiłem test na tej samej ilości kawy do kolby i do Melitty (ma opcje robienia kawy zmielonej) i wyszło na + dla Melitty.

Jak widać automatu trzeba się nauczyć, żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej. Pewnie jak zastosuję