Wpis z mikrobloga

  • 133
@haabero no ale trzeba sie śmiać bo ma na balkonie... a inni maja na dachu a on nie ma dachu, tylko balkon i to jest śmieszne że oszczędzać chcę bo ma malo pieniędzy, smiej się!
  • Odpowiedz
jest taki blok w polsce ktory dzieki fotowoltaice i pompom ciepla jest samowystarczalny ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@haabero: Nie jest samowystarczalny, to się nie dodaje moc plus ilość osób i zużycie. Nawet w innych artykułach masz, że zmniejszyli tylko zapotrzebowanie. Takich bloków jest więcej, wybrali ten jako proomocję fotowoltaiki, bo na początku faktycznie była mniej popularna w blokach.
  • Odpowiedz
  • 5
@haabero

@lkubax: jest taki blok w polsce ktory dzieki fotowoltaice i pompom ciepla jest samowystarczalny ( ͡° ͜ʖ ͡°)


No samowystarczalny to nie do końca bo w zimę z tego co widziałem muszą importować z sieci jednak. Panele są fajne, ale jednak jest duża różnica w zależności od pory roku. W zimę możesz mieć 25% tego co w okresie letnim.
emesc - @haabero 
 @lkubax: jest taki blok w polsce ktory dzieki fotowoltaice i pompo...

źródło: comment_1662625821dbc8HEeVVajd2UGzNs8vkK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@emesc: @djtartini1: to jak to interpretować

Wspólnota wciąż płaciła jednak za energie elektryczną potrzebną do działania pomp. Kosztowało ją to ok. 42 tys. zł rocznie. Postanowiła skończyć także z tym, rozbudowując sieć paneli. Nie miała ich jednak gdzie ustawić. Wtedy pojawił się pomysł...


— Wciąż musieliśmy dokupować energię elektryczną do obsługi pomp ciepła— dodaje Krzysztof Klimek (43 l.) ze wspólnoty. — Dlatego teraz zlikwidowaliśmy maleńkie balkony i w
  • Odpowiedz
@haabero: To są pobożne życzenia mieszkańca, który nasłuchał się od handlowca. Pompy ciepła w bloku mają dużą moc i żaden balkon tego nie zrekompensuje. Są domy i mieszkania samowystarczalne, ale na zasadzie innych źródeł energii ( np. śruba Archimedesa) lub dużych połaci fotowoltaiki (nie dodaje się ekonomicznie, ale jest samowystarczalne)
  • Odpowiedz
  • 3
@haabero "W 2014 r. wspólnota zbudowała system gruntowych pomp ciepła o łącznej mocy grzewczej 120 kW. Do tego na dachu ustawiła 153 panele fotowoltaiczne o mocy 39,7 kW. "
Przy sprawności 4:1 masz pompy o zapotrzebowaniu 30kW i przy optymalnych warunkach w lecie mógłbyś jeszcze je może zasilać w całości z paneli.
Jest jeden mały problem, panele nie działają w nocy więc o ile nie wyłączają ogrzewania na noc to muszą brać energię z sieci. Mogą część jej kosztów pokryć z nadwyżek sprzedanych do sieci i tyle. Nie mają żadnych baterii.

Na wykresie powyżej masz instalację 50kw, zobacz ile generuje w lato w godzinach 19-3, zimą masz praktycznie brak produkcji 17-6.
emesc - @haabero "W 2014 r. wspólnota zbudowała system gruntowych pomp ciepła o łączn...

źródło: comment_1662627977uKCmlc9YBOm39iK91LkECY.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@haabero no ale trzeba sie śmiać bo ma na balkonie... a inni maja na dachu a on nie ma dachu, tylko balkon i to jest śmieszne że oszczędzać chcę bo ma malo pieniędzy, smiej się!


@majkitb: No bo to jest śmieszne. Jak chcesz mieszkać w kurniku to sobie zbuduj dom a nie psujesz przestrzeń panelami na balkonie
  • Odpowiedz