Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam: jeśli rodzice nie inwestują (więc nie używają IKE).... jest jakiś powód żeby wpłacać na swoje konto a nie ich? Tj. wtedy środki można (bez płacania podatku Belki) wypłacić ofc. dekady wcześniej. Chyba nie ma w tym żadnych problemów jeśli chodzi o prawo (w końcu IKE nawet dziedziczne jest, więc...).

No i do tego 2x większy limit. Hmm....

Jak poszukałem info o tym to znalazłem tylko jakieś opisy sytuacji odwrotnej, że rodzic wpłaca na konto dorosłego dziecka (lol).

Jedyne co to potencjalnie trzeba jakieś darowizny zgłaszać; nie opodatkowane tho.

#emerytura #ike #inwestycje #gielda
  • 8
Jeżeli ktoś miałby "zabrać" pieniądze z IKE to nic nie stoi na przeszkodzie żeby zabrał Ci hajs ze zwykłego konta albo znacjonalizował nieruchomość xD


@mch0588: no pewnie i tak też się może stać. Ale łatwiej będzie oskubać samo ike na początek a nieruchomości i hajs na koncie zostawić. Rząd może zabrać dowolny hajs
@Sinity: a co z czasem inwestycji? Dla wielu celem inwestycyjnym jest emerytura i tutaj twoje ike sprawdzi się znakomicie. Jak będziesz chciał trzymać długo kasę na ile rodziców to możesz mieć problem jak umrą. Co najwyżej rozważał bym lokowanie tak nadwyżek nad indywidualny limit ike
Ale łatwiej będzie oskubać samo ike


@kefas_safek: Jak?

Powiedzmy że rząd to chce zrobić, bo tak, ma w dupie jak gigantycznie słaby jest to pomysł. Więc co? Zaczynają robić ustawę, wybucha to w mediach czy social mediach sekundę po tym jak wiadomo że to się stanie...

...~każdy wyciąga kasę z IKE. Bo można. Płacisz ten podatek belki i tyle. I co rząd kradnie?

Chyba że jakoś to mają zrobić tak by
@Sinity Wracając do tematu, tak, masz rację. Nie powinno być z tym problemu, jeśli możesz zaufać swoim rodzicom. Odpowiednio duże darowizny musisz zgłaszać fiskusowi.
@Sinity: a co z czasem inwestycji? Dla wielu celem inwestycyjnym jest emerytura i tutaj twoje ike sprawdzi się znakomicie. Jak będziesz chciał trzymać długo kasę na ile rodziców to możesz mieć problem jak umrą. Co najwyżej rozważał bym lokowanie tak nadwyżek nad indywidualny limit ike


@Xianth2: Nie wiem do kiedy będę pracował. I co ważniejsze, jak zmieni się świat. ~15-20 lat w przodu to jakiś namacalny okres, 40 to abstrakcja