Wpis z mikrobloga

Przeklejka pod ogłoszenia bez widełek
#pracbaza #korposwiat #pracait #pracaspawaczamnieprzeistacza #praca #hr #ofertapracy

—————————————————————————————
Zasada równego traktowania w zatrudnieniu jest jedną z generalnych zasad prawa pracy. Powinna być realizowana we wszystkich aspektach zatrudnienia, w tym przy określaniu warunków płacowych. Kodeks pracy przyznaje pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości (art. 183c K.p.). Dla potrzeb stosowania wskazanej regulacji, do wynagrodzenia przyjmuje się nie tylko pensję zasadniczą, ale wszystkie składniki płacowe, bez względu na ich nazwę i charakter. Ponadto do wynagrodzeń w rozumieniu art. 183c K.p. zalicza się inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom, zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej. Prace jednakowe lub o jednakowej wartości, o których mowa w przywołanym przepisie, to takie, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Od zasady równego traktowania w zatrudnieniu Kodeks pracy przewiduje kilka wyjątków. Warunki dopuszczalnego zróżnicowania warunków zatrudnienia określa art. 183b § 2 i art. 183c K.p., zgodnie z którymi odmienne ukształtowanie tych warunków jest możliwe, jeżeli:

dotyczy pracowników, którzy świadczą prace o różnej wartości lub różne rodzajowo (niejednakowe),

wynika z uwzględnienia kryterium stażu pracy (dłuższego).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca zamierza przyznać dodatkowe świadczenia określonej grupie pracowników, wyodrębnionej ze względu na rodzaj (ważność) wykonywanych prac i związaną z tym odpowiedzialność. Zdaniem redakcji jest to dopuszczalne kryterium zróżnicowania płacowego pracowników. Nie można twierdzić, że prowadzi ono do dyskryminacji innych grup zatrudnionych, ponieważ wykonują oni innego rodzaju prace. O ewentualnej dyskryminacji można mówić, gdyby w ramach tej samej grupy pracodawca przyznał dodatkowe świadczenia tylko niektórym pracownikom, wykonującym takie same prace/o jednakowej wartości co pozostali w grupie.

Należy nadmienić, że pracodawca, który doprowadza do bezprawnego zróżnicowania sytuacji płacowej pracowników, musi się liczyć z ryzykiem zakwestionowania regulacji zakładowych mających dyskryminacyjny charakter. Konsekwencją takich ustaleń może być konieczność zastąpienia dyskryminacyjnych zapisów na takie, które nie naruszają równego traktowania w zatrudnieniu (przykład).

Przykład
Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu z tą zmianą, że pracodawca postanowił przyznać dodatkową premię i pakiet medyczny tylko niektórym pracownikom z grupy osób zatrudnionych przy kluczowych projektach. Wyróżnieni zostali pracownicy o najkrótszym stażu zakładowym i bez zobowiązań rodzinnych, a powodem ich uprzywilejowania przez pracodawcę była chęć przeciwdziałania szybkiej zmiany pracy przez tych pracowników (czego pracodawca nie obawiał się w przypadku pracowników posiadających rodziny).

Pominięcie przy premiowaniu innych pracowników z tej samej grupy - w sytuacji gdy wszyscy pracownicy w tej grupie wykonują takie same prace lub o jednakowej wartości - stanowi dyskryminację w zatrudnieniu. Pracodawca powinien więc w regulaminie wynagradzania przyznać dodatkowe świadczenia wszystkim pracownikom zatrudnionym przy kluczowych projektach.

http://www.vademecumkadrowego.pl/artykul_narzedziowa,1191,0,19963,roznicowanie-warunkow-placowych-a-zasada-niedyskryminacji.html

Nawiązując do tego mema, oto wyrok sądu w podobnej sprawie oraz przepis mówiący o tym że tajemnica stawki jest nielegalna

Dalej Sąd Rejonowy stwierdził, że stanowisko pozwanego, iż wynagrodzenie zostaje określone w aneksie na zasadzie porozumienia stron prowadzi do pozbawienia sensu całego systemu wynagradzania jaki został wprowadzony w 2008 r. i którego celem było powiązanie wynagrodzenia zasadniczego z oceną pracy pracownika. W tym zakresie Sąd Rejonowy powołał się na zeznania świadka R. K. (2), która z ramienia związku (...) uczestniczyła w przygotowaniu przedmiotowego Regulaminu, który wszedł w życie l czerwca 2008 r., a która potwierdziła, iż tworząc Regulamin strony przyjęły, iż ocena (...) będzie oceną decydującą o wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Świadczyć o tym miał również, zdaniem tego Sądu, fakt, iż ocena ta została dokonana po raz pierwszy w 2008 r. i obejmowała rok 2007, była więc czasowo powiązana z wprowadzeniem nowego regulaminu wynagradzania.

W tej sytuacji Sąd Rejonowy zasądził na rzecz powoda dochodzą przez niego kwotę 29 201,03 zł brutto wraz z ustawowymi odsetkami, opierając się na niekwestionowanych wyliczeniach przedstawionych przy piśmie procesowym pełnomocnika pozwanego z dnia 30 maja 2011 r.

http://orzeczenia.lublin.so.gov.pl/content/$N/153005000004021_VIII_Pa_000104_2013_Uz_2016-03-09_001

Absurdalnie, w ocenie Sądu Najwyższego, brzmi bowiem twierdzenie, że pracodawca wprawdzie ocenia dobrze lub bardzo dobrze efektywność pracownika, ale nie uzależnia od niej uprawnień płacowych, choć się do tego zobowiązał w regulaminie wynagradzania.

----

https://prawniklewandowska.pl/tajemnica-wynagrodzenia/

Januszeks w celu osiągnięcia korzyści materialnych wprowadza w błąd przez zatajenie istotnych informacji

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wprowadzanie_w_b%C5%82%C4%85d

Wprowadzenie w błąd polega na podjęciu przez sprawcę zabiegów mających na celu wytworzenie w świadomości pokrzywdzonego nieprawdziwego obrazu rzeczywistości. Błąd może przejawiać się w postaci urojenia nieistniejącego faktu lub nieświadomości prawdziwego stanu rzeczy. Przedmiot błędu musi obiektywnie stanowić przyczynę dokonania rozporządzenia i powinien ściśle wiązać się z jego niekorzystnością. Zachowanie sprawcy może polegać na działaniu (nieprawdziwe zapewnienie o pewnych okolicznościach) lub zaniechaniu (zatajenie pewnych okoliczności).

Sprawca wyzyskuje błąd, gdy wie o błędnym przekonaniu pokrzywdzonego co do określonego fragmentu rzeczywistości, ale nie czyni nic, by go z tego błędu wyprowadzić.

W związku z wyrokiem zamieszczonym wyżej wychodzi zatem że stawkę ustalaną indywidualnie sąd podważy jeszcze łatwiej w przypadku gdy dojdzie do sytuacji że stary pracownik uczy nowego młodego z większą stawką godzinową i wtedy weźmie pod uwagę zarobki pozostałych pracowników i zasądzi wyrównanie za cały okres kiedy stary pracował za mniej nie dostarczając w tym czasie dowodów na nienależyte wywiązywanie się z obowiązków na danym stanowisku

----

ciężar dowodu spoczywa po stronie firmy w sprawach o dyskryminację, jeżeli dojdzie do takiej sprawy to firma musi udowodnić a nie pracownik że nie był dyskryminowany i ku temu służy właśnie regulamin wynagrodzeń

Zgodnie z art. 183b kodeksu pracy odpowiedzialność za dyskryminację w zatrudnieniu zawsze ponosi pracodawca. Nie ma tutaj znaczenia, czy to on osobiście dopuścił się dyskryminacji, czy też któraś z zatrudnionych osób.

Pracownica/pracownik, stawiając zarzut dyskryminacji, musi jedynie przedstawić okoliczności uprawdopodabniające przed sądem, że doszło do naruszenia zasady niedyskryminacji. Czasami wystarczy przedstawienie wiarygodnej wersji wydarzeń albo wskazanie osoby, z którą pracownica/pracownik się porównuje potwierdzając zarazem, że doświadczyła/doświadczył nieuzasadnionego i niesprawiedliwego nierównego traktowania.

Ciężar dowodu, tj. ciężar udowodnienia, że dyskryminacja nie miała miejsce, spoczywa na pracodawcy. To pracodawca będzie musiał udowodnić, że do dyskryminacji nie doszło, bądź zaistniałe nierówne traktowanie było w świetle prawa dozwolone.
suqmadiq2ama - Przeklejka pod ogłoszenia bez widełek
#pracbaza #korposwiat #pracait #...

źródło: comment_1662443930SDx4Pw2Cdv53sSr2yc8kJe.jpg

Pobierz
  • 8
@suqmadiq2ama: Od jakiegoś czasu szukam pracy w rodzinnym mieście, Polska B. W ogóle nie można się dowiedzieć ile człowiek będzie zarabiał, bo na tym etapie ona nie może powiedzieć. Mówisz ile chcesz zarabiać to ona mówi że takiej kwoty nie mają dostępnej. No i w zasadzie nadal człowiek nic nie wie (°°