Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Ja wiem ze na mirko panuje wielkie szczucie na sedziow ale wiecie ze projekt ustawy budzetowej ktory tnie waloryzacje sedziowskich uposazen uderza w cale sadownictwo a nie tylko w niby-sedziow? Moja zona ktora jest sedzia od wielu juz lat po raz kolejny nie bedzie miala waloryzowanej zgodnie z prawem pensji przy inflacji 16%!!!! Przeciez to sie w glowie nie miesci. Lata nauki i egzaminow, siedzenie po nocach nad uzasadnieniami, ciagle szczucie w mediach i przez troli i wszysko za srednia pensje programisty? Wiecie ze pensje sedziow sa w ustawie opisane i wiecie ze to nie sa kokosy? To jest srednio jakies 12-16 tysiec brutto na miesiac na UOP dla podobno "smietanki". Ja wiem ze dla Polski C to sa jakies astronomiczne sumy ale dla mieszkancow miast? I sedziowie nie moga sobie "dorabiac" albo "pod stolem". Jak zachecic prawnikow by zostawali sedziami? Jeżeli razd nie przestrzega prawa to czemu sędziowie mają?

zgodnie z art. 91 par. 1c: podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego

Problemy zaczęły już w 2021 r. - kiedy to z powodu pandemii wynagrodzenia sędziów i prokuratorów utrzymane były na poziomie z 2020 roku. W 2022 r. - co wzbudzało duże emocje i równie duży sprzeciw - wynagrodzenie wyliczono na podstawie II kwartału ale 2020 nie 2021 r. W obecnym roku - w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 wprowadzono konkretną kwotę - 5444, 42 zł, tyle że jak wskazują sędziowie, prokuratorzy podstawą powinna być kwota bazowa - 6156,245 zł.


https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/wynagrodzenia-dla-sedziow-i-prokuratorow-opinie-krs-i-iustitii,517117.html

W wielkim skrocie zona w 2021 stracila jakies kilka tysiecy netto, w 2022 rowniez tracimy kilka tysiecy a w 2023 stracimy kilkanascie tysiecy juz.

Dla porownania:
władza polityczna przyznała sobie podwyżki swych uposażeń o ok. 40 proc.;
nie zawieszono wzrostu wynagrodzeń innych grup zawodowych, np. pracowników podmiotów leczniczych, dla których będzie ono kształtowane w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2021 r.;

Mam nadzieje ze to kiedys zostanie pieknie rozliczone.

karton

#neuropa #prawo #polska #pracbaza

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6316438d2b78520d6299c79c
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 34
@AnonimoweMirkoWyznania: wołasz na puszczy, szkoda twojego czasu na produkowanie się tutaj, bo zjadą cię jedynie jak burą sukę. Mam akurat kumpla na sędziowskiej, dostał się z 9 wynikiem ze wstępnego i wiem ile siedzi nad komentarzami, orzecznictwem, podręcznikami. Do zawodowego przygotowuje się już od zeszłego roku właściwie. I czasem się zastanawiam czy ma świadomość w co się pakuje, w kraju, w którym jakiś @gregor40 porównuje lata przygotowań do pracy sędziego, od
Nie No gdzie Ty publiko szukasz przecież tu są sami biedni idioci z konfederacji. Współczuje, mam nadzieje ze żonka się nie podda o będzie dalej walczyć z pisiorską #!$%@?ą bo komuna wraca….. sędziowie musza być dobrze opłacani wy kretyni z tego portalu bo inaczej będzie zbyt łatwo ich przekupić. Wiem ze wy za Warkę a Ovo żywca lecicie zrobić wszystko ale z sędziami ma być na odwrót maja być niezawiśli…
@AnonimoweMirkoWyznania: Smutne. Zaczęła już płacić ZUS? Nie no. Po co. Jak pójdzie w "stan spoczynku" nie mylić z emeryturą to dostanie 75% ostatniego uposażenia (a to przecież można ładnie podwyższyć jednorazowo). Przywileje sędziowskie1Przywileje sędziowskie2 Ja będę dymał na etacie i dopłacał dzisiejszym emerytom a potem sam dostanę 35% ostatniej pensji. "Rzeczpospolita jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej" XD
trafiło, sędziowie to jeden z najmniej zarabiających zawodów jeżeli chodzi o prawo. Tam wcale nie ma kokosów, już lepiej być notariuszem.


Sędziowie to jeden z najlepiej zarabiających zawodów prawniczych.

Pomijając Warszawę i inne duże ośrodki miejskie i prawników pracujących w topowych kancelariach (ich zarobki są nieporównanie wieksze) to sędzia w średniej wielkości miasteczku (a takich jest większość- polska to nie warszawa) to Pan życia i śmierci.

Sędziowie w porownaniu nawet z przecietnymi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@AnonimoweMirkoWyznania: sędzia to nie nauczyciel dostający do łapy mniej niż 5k brutto, któremu z kolei tez nic nie jest waloryzowane. Podobnie jest z pielęgniarkami czy urzędnikami.

Sędzia nie dostaje normalnej emerytury, tylko uposażenie po przejściu w stan spoczynku (75% średniego wynagrodzenia, nikt nie dostaje tak zajebistej emeryturki).
Płacz dalej, ludzie będą jeszcze bardziej nienawidzić tej kasty (nie mam na myśli sędziów, a całe środowisko prawnicze).