Wpis z mikrobloga

@pyroxar: jest to zbiór, na którym jest zadana funkcja, która pozwala mierzyć odległości pomiędzy dowolnymi punktami zbioru X.

Jeżeli miałbyś zbiór {ja, Ty, trójkąt, taczka} i zadaną na niej metryką, to możesz dzięki temu stwierdzić, że odległość między mną a trójkątem wynosi np. 7
@pyroxar: no bo to jest właśnie odległość, ale w różnych przestrzeniach, spełniające aksjomaty metryki, nasza metryka w jakiej żyjemy czyli metryka euklidesowa jest dość unikalna w matematyce i dlatego trzeba było wprowadzić (raczej opisać) nowe przestrzenie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@spinacz61: @AnhelliWeMgle: to jak należy rozumieć te wszystkie wystąpienia E należy C. Bo gdy podstawię zwrot "przestrzeń metryczna" to ta książka nawet zasad stylistyki nie przestrzega. I właśnie dlatego nie znoszę stekajacej matematyki. To nawet nie jest po polsku.
to jak należy rozumieć te wszystkie wystąpienia E należy C


@pyroxar: chyba raczej E zawiera się w C?

no normalnie to należy rozumieć, E jest podzbiorem C, gdzie C jest przestrzenią metryczną, taki chwyt stylistyczny trochę, nie ma to znaczenia żadnego
@pyroxar: Tydzień 1. Zbiory na osi liczbowej, kresy zbioru, indukcja matematyczna ... 9
Tydzień 2. Przestrzeń kartezjańska Rk ... 23
Tydzień 3. Wykresy funkcji, funkcje trygonometryczne, funkcja wykładnicza ... 31
Tydzień 4. Rozszerzona prosta, granica ciągu, dolna i górna granica ciągu ... 47
Tydzień 5. Ciągi i podciągi w Rk, warunek Cauchy’ego ... 63
Tydzień 6. Szeregi w Rk, zbieżność bezwzględna ... 71
Tydzień 7. Ciągłość i granica funkcji numerycznej ...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnhelliWeMgle: @spinacz61: czytam dużo różnorodnej literatury matematycznej z zakresu podstawowego do licencjata z matematyki włącznie, z wielu źródeł i spojrzeń filozoficznych. Ostatnio także znalazłem trochę książek z ciężkiej komuny i przedwojennych jedną.

Ogółem czytam po to żeby zrozumieć co jest ukryte w stekajacej matematyce jakaś mądrość, ale nawet teraz widzę, że niby widząc że E to przestrzeń Euklidesa, nic mi to nie mówi.

Szukam kogoś kto zacznie mówić moim językiem.
najprostsze równania różniczkowe


@AnhelliWeMgle: na matematyce faktycznie nie, ale picknąłem na 4 semestr przedmiot równania różniczkowe cząstkowe fakultet ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Nie ma tego prawdopodobnie dlatego, że nie jest tak potrzebne najprostsze równania różniczkowe mam na fizycę na 1 roku xd
@AnhelliWeMgle: te najprostsze to nie xd, ale tak ogólnie to podobno #!$%@? jak opinię ludzi słyszałem XD ja przedmiot Równania różniczkowe zwyczajne mam później niż 4 semestr obowiązkowe więc będę je musiał ogarnąć na własną rękę przed cząstkowymi xd, mówili mi bym się na to nie zapisywał XD