Wpis z mikrobloga

Cześć wykopki. Z racji mojej niepewności mam do Was kilka pytań.
Przechodząc do meritum... myślę o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej.
Z tego co udało mi się ustalić polega to na:
miesięcznym szkoleniu, odbyciu przysięgi a następnie szkoleniu rocznym specjalistycznym. Po tym można ubiegać się o kontrakt..? Tak przynajmniej to zrozumiałem. Jaka jest gwarancja że mnie przyjmą? Jak to w ogóle wygląda od zaplecza? Słyszałem dużo legend o tym że niby jest ciężko psychicznie itd... jakoś ciężko w to uwierzyć. Generalnie już podczas szkolenia przysługuje 4560zł? to jest na rękę?
generalnie co o tym sądzicie, proszę o wypowiedzi osób które są w temacie, które mają to za sobą. Dla mnie porzucenie obecnej (nie najgorszej) pracy to bardzo odważna decyzja więc wolę się doinformować.
Ciekawi mnie też jaki mają stosunek do historii choroby (miałem ciężki wypadek pod koniec 2017 r, kilka poważniejszych złamań itp). No i kolejna sprawa, na szkoleniu mógłbym być jednocześnie zatrudniony w moim aktualnym zakładzie pracy?
Pozdro Mirki, im więcej się dowiem tym lepiej. Mi się wydaje to dosyć rozsądną opcją na przyszłość w tym dennym kraju... ale dajcie znać.

#wojsko
#wojskopolskie #wojskonews #armia #polska #militaria #gdynia
  • 16
  • Odpowiedz
@munro: Po powołaniu nie wolno cię zwolnić z pracy. Wracasz i pracodawca przywraca cię po urlopie bezpłatnym na twoje stanowisko.

Realnie może być różnie zależy gdzie pracujesz
  • Odpowiedz
Po tym można ubiegać się o kontrakt..? Tak przynajmniej to zrozumiałem. Jaka jest gwarancja że mnie przyjmą?


@munro: z obecnymi brakami kadrowymi? jeśli z tobą jest wszystko w porządku i jeśli dodatkowo coś jeszcze umiesz przydatnego to niemal pewne

Generalnie już podczas szkolenia przysługuje 4560zł? to jest na rękę?


- składka zdrowotna - pit jeśli masz ponad 26 lat, ponad 4k wychodzi jak dobrze liczę w głowie
  • Odpowiedz
@TenebrosuS: czyli na rękę w tym przypadku niewiele mniej niż te 4560? Też tak gdzieś wyczytałem na wykopie właśnie. No i pytanie, mi wtedy przysługuje dodatek za rozłąkę? Jakieś rekompensaty za dojazdy też?
  • Odpowiedz
@TenebrosuS: Z tego, co słyszałem, to żołnierze DZSW dostają na rękę koło 4500zł. Możliwe, że z ich pensji nie są odprowadzane żadne składki - to by pasowało, bo zawodowi mają mniejszą wypłatę właśnie o te składki.

@munro: Po kilku miesiącach DZSW można (na wniosek dowódcy kompanii) podejść do egzaminu, po zdaniu którego można zostać zawodowym. Tak więc niekoniecznie trzeba czekać rok.
  • Odpowiedz
@munro: musisz się dobrze zorientować gdzie masz szansę na ten etat. Po miesięcznym szkoleniu nie ma gwarancji ze dostaniesz slota w tej jednoste w której się szkoliłeś, możesz być rozrzucony w Polskę. Masz prawo odmówić i wrócić do pracy po tym miesięcznym "ulropie", który pracodawca ci był zmuszony udzielić.

Potem chyba masz jakiś czas na to zeby się zdecydować kontynuować resztę szkolenia, ale tego juz nie możesz przerwac bez konsekwencji, chyba
  • Odpowiedz
@munro: 4560 zł netto należy się od pierwszego dnia szkolenia, na dostanie etatu po szkoleniu masz dokładnie 100% szans, wręcz będą Cię prosić, żebyś coś wziął.
Zadzwoń do swojego WCR, wszystko Ci powiedzą.
  • Odpowiedz
@munro: Jako zawodowy przed 26r.ż. dostawałem 4tyś, a co do dodatków to one przysługują chyba tylko zawodowym. W zawodowej przysługuje mieszkaniówka lub dojazdy i zależą od garnizonu czy ceny biletów na danej trasie. Jak chcesz coś wiedzieć więcej o tym burdelu zwanym wojskiem to zapraszam priv.
  • Odpowiedz