Wpis z mikrobloga

Obejrzałem te dwa odcinki. Ogólnie rzecz biorąc, to jak dla mnie jest średnio dobrze. Średnio, bo mnie jakoś nie porwało, ale na tyle dobrze, żebym jednak czekał na kolejny odcinek, chociaż bez wielkiego entuzjazmu.
Trzeba to oceniać w oderwaniu od całego legendarium Tolkiena, bo pod tym kątem to takie 2/10 na szynach. Twórcy zasadniczo poszli w swoją własną historię, no spoko, druga era, która nigdy nie została szczegółowo opisana tak jak pierwsza czy wojna o pierścień daje tutaj pewne pole do popisu, żeby po swojemu pozatykać luki albo wprowadzić nowe wątki. Problem w tym, że wiele zmieniono w tym, co już było ustalone. Trylogii Jacksona z punktu widzenia wierności oryginałowi można zarzucić niejedno, ale nie było tam za wiele rzeczy niezgodnych z logiką świata czy totalnej przebudowy postaci i mimo wszystko trzymało się to klimatu, a tutaj tego zabrało, jakby ktoś podmienił sam świat.

Najbardziej nie podoba mi się rozwalenie postaci Galadrieli, dostaliśmy sztampę z gatunku poszukiwania zemsty. Brakuje mi w tym wszystkim pewnej tajemniczości. Oryginalnie, po ostatniej bitwie pierwszej ery Sauron osrał dupę i na lata zniknął, pojawiając się dopiero w pięknej postaci, nakłaniając elfy do wykucia pierścieni. Znowu mamy spłaszczenie wątku, Sauron od początku jako złodupiec i czyhające zagrożenie, a motywacją stworzenia pierścieni na ten moment wydaje się zwykła zachcianka Celebrimbora. Jednak tajemniczo zjawiający się piękny Annatar, okazujący się potem Sauronem byłby ciekawszym zbudowaniem głównego wątku.
Mamy dużo podstawowych niezgodności z lore. Gil-galad z jakiegoś powodu dysponuje wydawaniem pozwoleń na podróż do Valinoru. W dodatku wysyła tam Galadrielę. Tymczasem elfowie z zasady mogli podjąć taką decyzję, kiedy chcieli, przy czym Galadrielę obowiązywał zakaz powrotu, więc xD
Niestety, z potraktowaniem materiału jest średnio, głównie, jeżeli mówimy o wątkach związanych z trio Galadriela-Saouron-Celebrimbor. Najmniej tę niezgodność czułem paradoksalnie przy Harfootach, mimo że wiadomo o nich dopiero od kolejnej ery, wyszło w sumie im to dość dobrze pod względem wpasowania w świat.

W oderwaniu od tego, co zostało spisane, jest poprawnie, ale ni cholery nie widzę na ten moment tego budżetu. Jak pisałem, czekam na kolejne odcinki, ale w żaden sposób się nie zachwyciłem ani mnie to nie porwało. Wiele lokacji i ujęć faktycznie pięknych. Natomiast dialogi często wydają się sztuczne, dość sztampowe i przerysowane. Mam wrażenie, że twórcy trochę gubią się w kwestii elfiej nieśmiertelności. Z jednej strony Elrond się nie zorientował, że minęło już 20 lat od ostatniej wizyty w Khazad-Dum, co jest podejściem dość poprawnym, z drugiej Arondir zdążył się niesamowicie żyć z jakąś wioską na #!$%@? po jakichś 70 latach. Nie pasuje to zasadniczo do natury elfów w tym uniwersum.
Sam wątek zakazanej miłości Arondira i Brownyw znowu sztampa do kwadratu, natomiast sam wątek tych ludzi z południa na ten moment przemawia chyba najbardziej.

Dużo dziwacznych głupotek
1. Kto wpadł na pomysł, że wątek płynięcia wpław przez ocean w ogóle warto umieszczać w serialu xD
2. Dlaczego wyprawa tak ważnych person, jak Celebrimbor i Elrond do stolicy krasnoludów wygląda jak wyprawa dwóch znajomych na hot-doga do Żabki, którą Ukrainka zamknęła 15 minut przed czasem? Ani to sekretna misja, ani oficjalna wizyta.
3. Sensu sceny z trollem na początku nie rozgryzłem. Ani walka nie wyglądała jakoś super, żeby uzasadnić ją dla samych efektów, ani nie wpływa jakoś na cały wątek Galadrieli.
4. Kto projektował zbroje elfów i dodał do nich kołnierz ortopedyczny xD
5. Ta straż elfów na południu to jest zajebiście skuteczna. Wiemy, że wioska o dzień drogi dalej została już rozwalona i to pewnie nie jako jedyna, bo od faceta na tratwie dowiadujemy się, że już chyba tych wiosek trochę orkowie na południ rozwalili xD

Ogólna ocena 6-7/10 gdy oceniamy to jako samodzielny serial, bez powiązania z uniwersum. Zobaczymy jak po kolejnych odcinkach. Najbardziej czekam na rozwinięcie wątku ludzi z południa.


#lotr #ringsofpower #wladcapierscieni #seriale
Pobierz
źródło: comment_1662209914ZUfi8T6mt2FPdw80KFLrBs.jpg
  • 3