Wpis z mikrobloga

zamiast powitania słów #porannaporcja Temnoscheila caerulea

Temnoscheila caerulea - gatunek chrząszcza z rodzaju Temnoscheila z rodziny Trogossitidae. Gatunek rozpowszechniony w krajach śródziemnomorskich, występujący lokalnie w Europie Środkowej, gdzie na niektórych obszarach prawdopodobnie wyginął, gdyż jest tylko notowany na podstawie znalezisk z XIX, a nawet XVIII wieku; znaleziony ponadto w Szwecji. W Polsce chrząszcz ten należy do wielkich rzadkości i został wykazany tylko z dwu stanowisk, przy czym wzmianki o występowaniu w Gdańsku oparte są na znaleziskach sprzed prawie 200 lat. Zasiedla głównie obumierające albo świeżo powalone drzewa iglaste, przeważnie świerka i sosny. Postacie dojrzałe i larwy występują pod obluźnioną korą, w korze lub w chodnikach larw drewnożernych. W Europie południowej omawiany gatunek bywa notowany jako szkodnik ziarna zbóż i przetworów zbożowych.

#zwierzeta #owady #zwierzaczki

fot. Frank Deschandol

fot. Frank Deschandol

fot. Frank Deschandol

fot. Hyönteismies

fot. Nikola Rahmé

fot. Nicolas HENON

fot. Pierre Bornand

fot. Frank Deschandol

fot. Frank Deschandol

fot. Jessica JOACHIM

fot. Anton Gjeldum larwa

fot. Frank Deschandol
likk - zamiast powitania słów #porannaporcja Temnoscheila caerulea

Temnoscheila ca...

źródło: comment_1662096525mzNlKN7HV6Pi3KgqaHc0Hn.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
o maj gat, chyba pierwszy raz w historii wpisów się pomyliłem i zapomniałem dodać "-ów" do nazwy gatunku (nie mogę już edytować)... X z tym niech już tak zostanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Normanie bym to zapisał jakoś tak Temnoscheila caerulów, lub tak Temnoscheila caeruleaów
  • Odpowiedz