Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z was mając komercyjne doświadczenie tylko w Angular lub React zmieniał pracę na taką gdzie używa się tej drugiej technologii, nie schodząc przy okazji za bardzo ze stawki jaką otrzymujecie? Osobiście uważam że znając już jeden z tych frameworków komercyjnie i mając kilka lat expa nie powinno być z tym problemów. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?

#programista15k #frontend #angular #react
  • 8
  • Odpowiedz
@winner123: im trafiasz bardziej na gotowe, czyli na już bardziej dojrzały projekt, to przejście będzie łatwiejsze w takiej sytuacji dzięki możliwości dostosowywania się do zastanego kodu i stylu, ale jeżeli miałbyś klepać projekt od zera, to raczej słabo.

Pytanie też, czy dałbyś radę przejść rozmowę rekrutacyjną z wiedzy o odmiennym frameworku, bo możliwe, że z generycznego JS/TS dałabyś radę, ale z frameworków raczej nie.

Angular i React to twa odmienne podejścia
  • Odpowiedz
@winner123: może być ciężko, różne frameworki to różne podejście do programowania i jeszcze zmiana pomiędzy React <-> Vue mogłaby przejść ale z Angularem to trochę lipa. Tam jednak jest narzucona pewna struktura, jest sporo niuansów, dekoratorów itd.

Tak jak pisze kolega wyżej, gdybyś miał okazję w obecnej firmie spróbować innego frameworka lub gdybyś został wrzucony do istniejącego projektu to jeszcze może by to przeszło ale raczej na pewno musiałbyś trochę opuścić
  • Odpowiedz
@winner123: w pracy jako backendowiec zastałem react i nie było komu robić i ogarnąłem reacta w tydzień. Najgorzej było że ucząc się napotykasz na stare materiały (komponenty jako klasy) i nowe podejścia (functions component) wiec jak namierzysz co jest najświeższe to już z górki. Nadal nie kumam całej architektury (jekies webpacki, babele i inne) nadal nie kumam stylów(css to dla mnie magia) bez problemy juz dokładam kod wszędzie, w równym tempie
  • Odpowiedz
@winner123: Dwa lata temu dostałem robotę w React mając wcześniejsze komercyjne doświadczenie z Angularem, Vue i WebComponents. Przy okazji lepiej płatną niż poprzednia. Kluczowe było wcześniejsze doświadczenie w bardziej specyficznej kwestii czyli tworzeniu biblioteki komponentów. No i podejście firmy do rekrutacji, bo nie była mocno techniczna a mocno zwracali uwagę na skille miękkie
  • Odpowiedz
@winner123: jak ogarniasz dobrze wzorce i vanilla js to wiekszosc rzeczy jest wtorna. W SW czesto bywa, ze seniorzy/#!$%@? wskakuja do projektow gdzie jest jeden z 3 frameworkow i nie ma az takiego znaczenia ktory. Kluczowa jest mocna znajomosc JS i wzorcow projektowych.
  • Odpowiedz