Wpis z mikrobloga

cześć #mikrokoksy #mirkokoksy i wszyscy spod znaku #silownia. Cwiczę sobię amatorsko na domowej silowni od jakiegos czasu, bardziej dla siebie niż dla spektakularnego efektu i cykania fotek na insta. Problem pojawia się w momencie, kiedy bolą mnie stawy przy takich ćwiczeniach jak: wyciskanie żołnierskie, wznosy hantli w bok, wyciskanie francuskie (pewnei sa jeszcze jakies inne przy ktorych mnie boli ale te teraz pamieam). O ile wiem to nie są ćwiczenia technicznie skomplikowane i wykonujac ja od niemal roku nic mi nie bylo, tak ostatnio po prostu boli mnie ćwiczenie. Chodzi o staw łokciowy, barkowy oraz coraz częściej nadgarstek. Juz byłem z tym problemem u: rodzinnego/reumatologa/ortopedy i żaden z nich nic nie wykzał, badania w normie. Po prostu boli i juz, czasem mniej czasem bardziej. Biore leki odbudowujące chrząstkę stawową i generalnie jak np. w poprzednim tygodniu mialem anginę i nie cwiczylem to od razu widze róznicę, kiedy cwicze, a kiedy nie. Czy coś się z tym da zrobić czy po prostu pewnych cwiczeń nie powinienem robić i koniec tematu? Czy to może kwestia jednak źle techniczie robionego ćwiczenia przy zadanym obciążeniu? ( ͡° ʖ̯ ͡°) troche smuteczek bo ostatnie parę miesięcy widzę własnie, ze stawy zaczeły mi dokuczać coraz bardziej a niestety czuję, że moje ćwiczenia to pogłębiają
  • 4
@bez_szalu: Bo lekarz rodzinny, reumatolog i ortopedzie to głąby. Fizjoterapeuta i trener powinni ogarniać temat. U mnie przy niektórych ćwiczeniach od zawsze występują bóle w stawach, dlatego ich nie robię - np. Uginanie francuskie. Kwestia może też nadmiernie napiętych mięśni w okolicach stawu. Trzeba też odróżnić lekkie pobolewanie od uczucia, jakbyś miał zaraz coś zerwać, bo w takich wypadkach już robi się prześwietlenia.
@Bartezwon: No właśnie, a ja po prostu czujebze np dane obciążenie jest dla mnie za duże dla danego ćwiczenia i im bardziej kulminacyjny punkt ćwiczenia ze tak to nazwę, tym bardziej boli. Co więcej, np podczas wznosow w bok boli mnie staw barkowy podczas ruchu „w górę”, podczas ruchu „w dol” już nie ale np w momencie gdy odłożę hantle na ławkę po danej serii to gdy oderwę dłonie od hantla
@bez_szalu: Ja bym na twoim miejscu nie ryzykował i poszedł do fizjoterapeuty. A najlepiej jakbyś wykupił sobie lekcje czy dwie u jakiegoś trenera na siłowni. Na zdrowiu nie ma co oszczędzać bo jak uszkodzisz sobie barki to będzie to się za tobą ciągnęło całe życie
@bez_szalu: warto też sprawdzić czy wykonujesz ćwiczenia technicznie poprawnie, czy nie dajesz za dużego ciężaru.
Wbrew temu co myślisz, ćwiczenia które wymieniłeś aż tak technicznie proste, a jak już zakodujesz sobie niepoprawne wzorce ruchowe w danym ćwiczeniu i z biegiem czasu zaczynasz progresować z ciężarem wykonując ćwiczenie nie do końca poprawnie prosisz się o kontuzję.