Wpis z mikrobloga

Siemka, 22lvl here, co miesiac mam 5k netto z pensji, UOP, koszty zycia raczej niewielkie, do 1-1.5k się zmieszcze.

Planowałem co miesiąc skupować zlote monety, typu dukat austriacki, suwener itp, monety o wartosci 1 - 2.5k, z tym ze chcialbym raczej długoterminowo w to inwestować

Pytanie czy warto inwestować w fizyczne złoto, czy może są jeszcze jakieś w miare „bezpieczne” inwestycje? Nie napalam się na zysk 2137%, tylko kilka procent, no i na pewno dużym atutem takiej inwestycji byłoby gdybym mógł sprzedać stosunkowo szybko :)
#inwestycje #zloto #pieniadze
  • 15
  • Odpowiedz
@BigDaddyy: A jeżeli chcę potraktowac inwestycje w zloto tak, że

-> skupuje co miesiac monete o wartosci 1-2k, (usrednijmy 1.5k/miesiecznie)

-> nie przewalam tego hajsu zainwestowanego w zloto na glupoty, wiadomo jak to w wieku 22lat :D

-> sprzedaje to zloto za 5/7lat, wiadomo mozliwe ze z jakas strata

-> mam te 80-110k, za ktore moge kupić jakas dzialke pod budowe domu, u mnie na wsi obecnie jakos 8-11k/ar

Ma to
  • Odpowiedz
@pawlakwypok: A mam pytanie, napisałeś, że kupujesz monety a sprawdzałeś jak to wygląda pod kątem zawartości wagowej złota? Bo sama moneta może być droższa niż sama sztabka o tej wadze. To co zrobisz za te 5-10 lat z tym złotem to już Twoja broszka. Myślę, że odkładanie kasy w ten sposób jest lepsze, ponieważ trzymając gotówkę, pomijając aspekt inflacyjny, możesz się skusić aby podbierać tą kasę na bieżące wydatki.
  • Odpowiedz
Ma to rece i nogi? :D


@pawlakwypok: Dobra Świeżak obcinaj i się ucz. Zapytaj siebie, jak wielki drawdown jesteś w stanie przetrzymać, zanim mózg wyślę info do żołądka, że spotkanie jest w gaciach. Ile możesz z tego bezpowrotnie oddać (np. mi), by nie płakać za tym każdego dnia? Załóż IKE / IKZE i na tyle zapakuj się w globalne ETFy na akcje, kupuj je, gdy uzbierasz ~6-7k, by nie tracić co
  • Odpowiedz
@Kolczaneiro: Ale długoterminową, żeby odnotować jak najwyższy zysk? Ja nie napalam sie na duży zysk, po prostu chcę ulokować w coś pieniądze aby nie traciły znacznie na wartości i żeby nie kusiło mnie przed wydawaniem na pierdoły :)
  • Odpowiedz
@pawlakwypok:
Złoto imho nie jest wcale bezpieczną inwestycją. Jak już wyżej Ci ziom wrzucił cena złota też ma wahania, czasem nawet bardzo duże. Nie jest też powiedziane, że będzie szła w górę w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat. Imho złoto jest dobrą dywersyfikacją jak masz naprawdę dużo kasy i chcesz to rozłożyć na więcej instrumentów kosztem zysku.
Z bezpiecznych inwestycji chyba najlepsze są obligacje skarbowe indeksowane inflacją: obligacjeskarbowe.pl/
Jak chcesz inwestować naprawdę
  • Odpowiedz