Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do prawniczych Mirków, ponieważ znalazłem się w sytuacji której nie jestem w stanie odtworzyć za pomocą Google’a. Mam umowę najmu lokalu mieszkalnego od 01.09.2022 r., ale właściciel mieszka w innym mieście i nie chce mu się przyjeżdżać na zdanie lokalu (wiem jak to brzmi, kuriozum), więc zostawił klucze u poprzedniego najemcy który się właśnie dzisiaj wyprowadził, a ja mam je od niego odebrać. W jaki sposób mogę się zabezpieczyć dupochronem w największy możliwy sposób? Nie uśmiecha mi się podpisywanie protokołu kilka dni po otrzymaniu kluczy, zaraz coś zgoni że to na pewno ja w przeciągu tych kilku dni coś uszkodziłem. W teorii mogę mu porobić zdjęcia i spisać protokół we własnym zakresie, a później dać mu do podpisania mój i jego egzemplarz z datą wsteczną, czy to będzie legitne? Jakie są ryzyka z tym rozwiązaniem? #prawo #mieszkanie #nieruchomosci #wynajem
  • 10
@DDzieciol: Pytanie jakby na to sąd spojrzał. Czy OP musiałby udowodnić ze taki stan zastal, czy wlasciciel ze mieszkanie było w idealnym stanie. Imo jeśli podpisał umowę i odebrał klucze to bym uznał ze nie miał żadnych zastrzeżeń i stan był idealny.
@Baylon: oprócz zdjęć potrzebujesz świadka z nieposzlakowaną opinią, na przykład starsza mila pani/były urzędnik, który w razie czego przed sądem zezna że było tak jak mówisz

Wynika to z tego że z punktu widzenia sądu/prawa świadek nie kłamie, a oskarżony czyli Ty, ma prawo kłamać.
@MilionoweMultikonto: po perypetiach z poprzednim wynajmującym zamierzam już sprawdzać absolutnie wszystko, łącznie z wyliczaniem dokładnej liczby m^2 porysowanych paneli czy uszkodzonych ścian. Wiem, że przy 68 metrowym mieszkaniu zajmie mi to pewnie kilka godzin, ale jestem bardzo zdeterminowany. A co ze sprzątaniem? Czy jeśli lokal będzie rażąco nieposprzątany to mogę domagać się obniżenia pierwszego czynszu za to? Przykładowo poplamione, brudne kanapy, które w momencie zawierania przez nas umowy przedwstępnej najmu były
@Baylon: ale czym się martwisz, to na barkach właściciela będzie udowodnienie że coś zniszczyłeś a do tego np potrzebuje protokołu twojego podpisu.

Porób zdjęcia zaraz po otrzymaniu i jeszcze tego samego dnia wyślij mu na maila, zachowasz tym samym dobre stosunki z właścicielem bo jak będzie zniszczone to będzie wiadomo że to poprzedni właściciel zrobił.